Προς το περιεχόμενο

Blind Test - Εννιάρες vs Δεκάρες Χορδες


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

 

Το project της πασχαλινής αργίας ήταν να βάλω εννιάρες μιας και μεγαλώνω, δεν παίζω και συχνά και τα χεράκια μου 😁 κουράζονται με τις δεκάρες για να βγάλουν το βιμπράτο και τα bends όπως μου αρέσουν (μπορεί βέβαια να μη φταίει μόνο αυτό 😂), οπότε σκέφτηκα να μην παλεύω άλλο με το όργανο.

 

 Ε και μιας και θα τις αλλάξω λέω, ας ηχογραφήσω μερικές από τις βλακείες που χαζοπαίζω και με τα δύο σετ χορδών ώστε να δω ποια πραγματικά είναι η διαφορά. Κι επειδή νομίζω πως το αποτέλεσμα έχει ενδιαφέρον, λέω "δεν το ανεβάζω και στο Noiz υπό μορφή blind test να το μοιραστώ με τους συνφορουμίτες?'"

 

Στο συνημμένο track λοιπόν έχω παίξει δέκα-δεκαπέντε θεματάκια-riffs-φρασούλες από δύο φορές την κάθε μία, μία φορά με εννιάρες και μία με δεκάρες. Η σειρά είναι ίδια σε όλα τα θέματα, δηλαδή όλες οι "πρώτες" φορές για το κάθε θέμα είναι με το ένα σετ και όλες οι "δεύτερες" με το άλλο.

 

Ίδια κιθάρα, ίδιοι ακριβώς ήχοι, ίδιοι μαγνήτες. Προσπάθησα να παίξω και καθαρά και βρώμικα και ενδιάμεσα, και ρυθμικά και lead για να έχω σχετικά ολοκληρωμένη εικόνα, και να το χωρέσω σε τρία λεπτά και κάτι για να μην είναι πολύ βαρετό.

 

Τι λέτε λοιπόν? Πότε παίζω με τις εννιάρες και πότε με τις δεκάρες? Τι διαφορές ακούτε? Ποιο σετ σας ακούγεται καλύτερα?

 

 

 

 

string gauge 9 vs 10.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ιδιας φρεσκαδας και ιδιας μαρκας οι χορδες?

Με τι εχεις παιξει? ενισχυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζεις σουπερ Jim!

 

Με τις 10αρες ακουγεσαι πιο ωραιος γενικοτερα. Βεβαια, οι συγκεκριμενες 10αρες που ειχες ηταν οντως ψοφιες σε σχεση με τις 9αρες. Δεν ειχαν το brightness που πρεπει.

 

Και οι 9αρες δεν ειχαν τον ογκο και την δυναμικη που θα ηθελα για τις μπλουζιες (φαινεται εντονα στο 1.00 μετα το 3.00). Βεβαια, μου αρεσε ο ηχος με 9αρες στα power chords και σε strumming.

 

Οτι επιασα απο το κινητο σου μεταφερω.

 

Παιζεις σουπερ, στο 'πα?

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σένα που είσαι από πάνω, χρόνια πολλά ρε παλικάρι, τώρα που σε πέτυχα.

 

Sorry για το offtopic.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρωτες μου φαινονται 10ρες και οι δευτερες 9.

Μου αρεσει πιο πολυ το πρωτο(το 10αρι κατα πως πιστευω οτι ειναι).

Βεβαια σε ολα τα τεστς που εχουν γινει στο παρελθον εδω,παντα πεφτω εξω,ακουω αντιθετα.

Λες παλι να γινει το ιδιο?😂

Επεξεργασμένο από gvour
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου