Προς το περιεχόμενο

Tι έχετε να πείτε; Απόψεις.


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, LK είπε

Τα πάντα ειναι σχετικά.

Πχ εγω δεν πηγα ποτε στη Ζωη μου στα μπουζουκια, ουτε απο εξω δεν περασα.

Παρ' ολα αυτα ειμαι χαμηλου επιπέδου.

 

Ναι είσαι για αυτό και ήσουν ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ πελάτης του Tom's παραμονή Χριστουγέννων με μείον πέντε που βγήκε ΕΞΩ να καπνίσει επειδή ο χώρος, στον οποίο έτσι κι αλλιώς απαγορεύονταν το κάπνισμα,είχε μέσα ΠΑΙΔΙΑ.

Παρεμπιπτόντως ήσουν και ο μοναδικός που ΔΕΝ είχε παιδιά στον χώρο..🙂 (εγώ ήμουν ο μόνος που είχε παιδί αλλά ΔΕΝ κάπνιζε)

 

Μακάρι να ήταν ΟΛΟΙ οι Έλληνες στο ... επίπεδο σου,ΕΛΒΕΤΙΑ θα ήμασταν.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 σελίδες και 210 σχόλια για την εμφάνιση του... Σάκη σε μία παρακμιακή εκπομπή της ανεκδιήγητης (πλην αξιολύπητα ελαχίστων εξαιρέσεων) "ελληνικής τηλεόρασης". Αν είναι δυνατόν...

 

Sweet Jesus,  ήμαρτον και έλεος. 😂

  • Χαχα 3

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, S9F είπε

22 σελίδες και 210 σχόλια για την εμφάνιση του... Σάκη ΠΡΙΝ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ σε μία παρακμιακή εκπομπή της ανεκδιήγητης (πλην αξιολύπητα ελαχίστων εξαιρέσεων) "ελληνικής τηλεόρασης". Αν είναι δυνατόν...

 

Sweet Jesus,  ήμαρτον και έλεος. 😂

 

Κορεκτεντ 😂

 

Εγώ θα ανεβάσω θέμα με τον ΒΑΣΙΛΑΚΗ ΚΑΙΛΑ σε ελληνική ταινία πριν από ΕΞΗΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ για να ρεφαρω 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vagelism said:

Αρα {συμφωνα με τα λεγομενα σου} στον Οικονομοπουλο μονο εμποροι ναρκωτικων κ λαχαναγοριτες πρεπει να πηγαινουν..και γενικα αμορφωτα ατομα.😄

Ολοι οι μορφωμενοι πανε μεγαρο η Λυρικη...

Δογματισμος στο μεγαλειο του.

Εγω αραγε που μου ερχεται εμετος με Maiden , Scorpions , Ozzy, Blur,  Oasis..τι ειμαι? 

 

Η μόρφωση δεν εγγυάται την - ευρύτερα εννοούμενη - παιδεία και την καλλιέργεια.

Αυτά τα εγγυώνται πρώτα από όλα η οικογένεια, και μετά η διάθεση για αυτοβελτίωση, το ανοιχτό μυαλό, οι ανοιχτές αισθήσεις, γενικά η ανοιχτωσιά.

Το διάβασμα, τα ταξίδια, η συλλογή εμπειριών.

Η μόρφωση σίγουρα βοηθάει αλλά δεν είναι απαραίτητη. 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Θα διαφωνήσω γιατί έχω τόσα πολλά παραδείγματα στην δική μου ζωή που πλέον δεν θεωρώ ότι μιλάμε για "εξαιρέσεις".

 

Ίσως πρίν από 100 χρόνια μπορεί να ίσχυε αυτό, πλέον με την πληροφορία παντού γύρω μας και την βασική παιδεία ανοιχτή σε όλους σίγουρα δεν ισχύει.

 

Δεν χρειάζεται άλλωστε να σε πείσω εγώ δες ποιους ανθρώπους εσύ θαυμάζεις ψάξε τις καταβολές τους και θα εκπλαγείς.

 

 

 

Καταλαβαίνω το πνεύμα σου, η ένστασή μου είναι στο πόσο εύκολα χαρακτηρίζεις κάποιον "χαμηλού" επιπέδου. Οι συμπαθείς κάγκουρες του power of love (το οποίο βλέπω καμιά φορά όταν τυχαίνει - υποθέτω αυτό με κάνει κι εμένα χαμηλού επιπέδου) μπορεί να μη μπορούν να μιλήσουν ελληνικά επειδή δεν σκαμπάζανε τα γράμματα, πιθανώς λόγω γονιδίων, πιθανώς λόγω του οτι μεγάλωσαν σε κατεστραμμένες οικογένειες ή τίποτα από αυτά, αλλά μου έχει τύχει τέτοιοι άνθρωποι φαινομενικά "χαμηλού" επιπέδου να μου δώσουν χείρα βοηθείας όταν τη χρειαζόμουν, εκεί που οι "υψηλού" έκαναν την πάπια.

 

Ακόμα και ο Καστοριάδης που παρέθεσες, αποδίδει το μεγάλο μέρος της "κατάντιας" μας σε εξωγενείς παράγοντες.

 

Οι παιδοψυχολόγοι-παιδοψυχίατροι δε, λένε πως τα ερεθίσματα της πρώτης πενταετίας της ζωής μας θα καθορίσουν σε τεράστιο βαθμό όλη την μετέπειτα ψυχοσύνθεσή μας, και επομένως την πορεία μας. 

 

Συνεπώς, είναι λίγο βαρύ να χαρακτηρίζεις τόσο εύκολα κάποιον χωρίς να έχεις γνώση του υπόβαθρου του και προσωπική σχέση μαζί του, και για να το εξειδικεύσω στο θέμα εδώ, πόσο μάλλον το να χαρακτηρίζεις (όχι εσύ συγκεκριμένα, γενικά μιλάω) κάποιον έτσι από τη μουσική που του αρέσει.

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

αλλά μου έχει τύχει τέτοιοι άνθρωποι φαινομενικά "χαμηλού" επιπέδου να μου δώσουν χείρα βοηθείας όταν τη χρειαζόμουν, εκεί που οι "υψηλού" έκαναν την πάπια.

 

Δεν αμφιβάλλω, παρόλα αυτά εξακολουθούν να μην ξέρουν να μιλήσουν και να έχουν το οποίο επίπεδο έχουν.

Δεν μιλήσαμε για "κακούς" ανθρώπους, μιλήσαμε για ανθρώπους με χαμηλό "αισθητικό επίπεδο" που θα έλεγαν και στο power of love 🤣.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

 

Η μόρφωση δεν εγγυάται την - ευρύτερα εννοούμενη - παιδεία και την καλλιέργεια.

Αυτά τα εγγυώνται πρώτα από όλα η οικογένεια, και μετά η διάθεση για αυτοβελτίωση, το ανοιχτό μυαλό, οι ανοιχτές αισθήσεις, γενικά η ανοιχτωσιά.

Το διάβασμα, τα ταξίδια, η συλλογή εμπειριών.

Η μόρφωση σίγουρα βοηθάει αλλά δεν είναι απαραίτητη. 

συμφωνω απολυτα.

και βεβαια να προσθεσω οτι οποιος ακουει Maiden κ Blues κ Jazz δεν ειναι σε καμια περιπτωση "απαραιτητα ..αφυπνισμενος"..ακομα κ αν θεωρει τον εαυτο του ετσι. 

Το ιδιο ισχυει κ για το αντιθετο.

Εχω γνωρισει πανεξυπνους κ τρομερα καλλιεργημενους ανθρωπους που γουσταρουν πιστα.

Θα τολμησω να κανω μια γενικευση,..αν κ τις αποφευγω..αλλα εκ πειρας οσοι μεταλλαδες μαθητες εχουν περασει απο τα χερια μου οι περισσοτεροι  ηταν τρομερα δογματικα κ παρωπιδιασμενα ατομα.

Για μενα..αυτα τα δυο {δογματισμος κ παρωπιδες} δηλωνουν χαμηλη νοημοσυνη.

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, JimmyPap said:

 

αλλά μου έχει τύχει τέτοιοι άνθρωποι φαινομενικά "χαμηλού" επιπέδου να μου δώσουν χείρα βοηθείας όταν τη χρειαζόμουν, εκεί που οι "υψηλού" έκαναν την πάπια.

 

Ότι κάποιος δεν είναι καλλιεργημένος δε σημαίνει ότι είναι και μ@#$! της λάσπης!

Και ανάποδα.

Όλοι έχουν αισθήματα ασχέτως επιπέδου και τάξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, vagelism said:

συμφωνω απολυτα.

και βεβαια να προσθεσω οτι οποιος ακουει Maiden κ Blues κ Jazz δεν ειναι σε καμια περιπτωση "απαραιτητα ..αφυπνισμενος"..ακομα κ αν θεωρει τον εαυτο του ετσι. 

Το ιδιο ισχυει κ για το αντιθετο.

Εχω γνωρισει πανεξυπνους κ τρομερα καλλιεργημενους ανθρωπους που γουσταρουν πιστα.

Θα τολμησω να κανω μια γενικευση,..αν κ τις αποφευγω..αλλα εκ πειρας οσοι μεταλλαδες μαθητες εχουν περασει απο τα χερια μου οι περισσοτεροι  ηταν τρομερα δογματικα κ παρωπιδιασμενα ατομα.

Για μενα..αυτα τα δυο {δογματισμος κ παρωπιδες} δηλωνουν χαμηλη νοημοσυνη.

 

Κλειστόμυαλος είναι όποιος δεν είναι ανοιχτός σε προτάσεις, ερεθίσματα.

Κιάμος και ξερό ψωμί.

Η Ελλάδα η καλύτερη χώρα του κόσμου.

Η δικές μας οι ντομάτες πιο κόκκινες από τις Ιταλικές.

Θάλασσα μόνο εδώ έχει, στο Miami θα σε φανε οι καρχαρίες.😂

Και φυσικά ο μεταλάς πιτσιρικάς που ακούει μόνο μεταλ και μόνο ένα είδος μεταλ ενίοτε, death ας πούμε αλλά ποτέ power στο ίδιο καζάνι βράζει, αλλά σε άλλη μπουρμπουλήθρα.

 

Δε χωράει καν συζήτηση ότι ζούμε σε μία από τις πιο κλειστόμυαλες και οπισθοδρομικές κοινωνίες και αυτό αποτυπώνεται στα ακούσματα του Έλληνα.

Επεξεργασμένο από sharpshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου