Προς το περιεχόμενο

Χάνω το tone στον bridge...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

όταν είμαι στον bridge όταν γυρίζω το tone κατεβαίνει η ένταση και τελικά σβήνει ο ήχος

Το ίδιο γίνεται και στη μέση.

Όταν πάω στον neck όλα δουλεύουν κανονικά.

Δεν έχω εντελώς στανταρ συνδεσμολογία, έχω στο tone ένα διακόπτη που βάζει το κύκλωμα το q-tone του Bill Lawrence, αλλά και αν ήταν κάτι λάθος (που δεν είναι γιατί μέχρι πριν λίγο καιρό δούλευε ρολόι) πως γίνεται όταν το tone είναι κοινό και για τους δυο μαγνήτες να επηρρεάζεται μόνο ο ένας....?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε εδω

https://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/telecaster-tone-cutting-volume-on-bridge-pickup-only.1500673/

 

 

"a tone acting like a volume usually indicates an open coil and thus a busted pickup, but if your bridge still sounds strong and reads in the 8ks, i'd suspect a grounding issue with the series wiring setup"

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε εδω

https://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/telecaster-tone-cutting-volume-on-bridge-pickup-only.1500673/

 

 

"a tone acting like a volume usually indicates an open coil and thus a busted pickup, but if your bridge still sounds strong and reads in the 8ks, i'd suspect a grounding issue with the series wiring setup"

 

o μαγνήτης έκανε κάτι διακοπές, αλλά στη φάση που μιλάμε παίζει κανονικά.

Απλά με το tone κόβει ένταση και στο τέλος δεν ακούγεται.

Και θέμα γείωσης να είναι, πάλι δεν το πιάνω, γιατί πριν από 10 μέρες έπαιζε κανονικά τα πάντα.

 

(και πάνω στις δοκιμές έσπασα και μια χορδή...  >:(  )

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες Dim για να έχεις μόνο μια κιθάρα;  ;D

 

μήπως επειδή θέλω να φτιάξω μια δεύτερη με εκδικήθηκε?  :P

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου