Προς το περιεχόμενο

Ντι-λεει... ντι-λεει... ντι-λεει...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά φόρουμ. Γράφω πρώτη φορά εδώ μέσα, οπότε παρακαλώ πολύ bear with me...

 

Στο ψητό λοιπόν. Τον τελευταίο καιρό (μάλλον πάνω από μήνα), βρίσκομαι στην αναζήτηση για αγορά Delay. Κατά καιρούς είδα πολύ ωραίες ευκαιρίες στις αγγελίες του noiz, αλλα λόγω ατυχίας ή πολυήμερου ψαξήματος για το αν θα με κάλυπτε το εκάστοτε delay, πάντα έχανα την ευκαιρία καθώς το εκάστοτε πετάλι είχε κι όλας πουληθεί. Μάλλον η πιο όμορφη και γλυκιά ευκαιρία που έχασα, ήταν αυτή του Nemesis της Source Audio. Τέλος πάντων...

 

Από τα χέρια μου δανικά έχουν περάσει το Strymon Timeline, ΤC Flashback, Walrus ARP-87. Κάθε ενα απ'τα πετάλια είχαν τα καλά και τα κακά τους... Το Timeline μου άρεσε που ήταν tweekable μέχρι αηδίας αλλά μερικές φορές με κούραζε το πόσο "βαθιά" έπρεπε να σκάψω. To Flashback ήταν πολύ ωραίο και είχε πλάκα η φάση με το toneprint, αλλά δεν είχε (user friendly) tap tempo. Το ARP-87, παρά τις περιορισμένες επιλογές είχε τον πιό ευχάριστο ήχο αλλά ΜΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ. Πως γίνεται να έχεις tap tempo και να μήν έχεις βάλει ένα καταραμενο time knob? Το οτι έχεις tap δεν σημαίνει οτι το time πρέπει να λείπει...

 

Τελος παντων, συνεχίζω να ψάχνω και βρίσκομαι σε ψιλοαπόγνωση. Μπαίνω σε Reverb, Ebay, Thomann κλπ. Το πετάλι θέλω να ακολουθεί τα παρακάτω κριτήρια:

1. Tap-Tempo

2. Trails

3. Πάνω-Κάτω 250 ευρω (δεν θελω να αγγίξω τα 300 ευρώ)

 

Προαιρετικά:

1. Να κάνει self-oscilate ή hold

2. Digital/Analog δεν με νοιάζει

 

Δίλλημα:

Modeler τύπου Timeline/Flashback x4/Nemesis

 

Y.Γ.: Συγγνώμη για το κακό λογοπαίγνιο του τίτλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το μεγεθος σου θετει καποιον περιορισμο? Γιατι μεταχειρισμενο με 200 ευρω μπορεις πολυ ευκολα να βρεις καποιο Line 6 DL4, ισως η πλεον κλασσικη επιλογη που τα κανει ολα και συμφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγεθος σου θετει καποιον περιορισμο? Γιατι μεταχειρισμενο με 200 ευρω μπορεις πολυ ευκολα να βρεις καποιο Line 6 DL4, ισως η πλεον κλασσικη επιλογη που τα κανει ολα και συμφερει...

 

To μέγεθος δεν με νοιάζει καθόλου... μπορεί να είναι όσο ένα tower υπολογιστή, μπορεί να είναι και σε μέγεθος μουουουουer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πραγμα θα πω μονο, κοιτα να εχει expression pedal.

To delay (για μενα) δεν παιζει με on/off, αλλα με fader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα ζητάς τα κάνει το delay llama supreme του jam αλλά ξεφεύγει κατά πολύ σε τιμή (περίπου 360€ καινούργιο).

Θα σου πρότεινα να ακούσεις και το mocking bird από side effects και ρώτα το παληκάρι που τα φτιάχνει αν μπορεί να προσθέσει tap tempo. Από την άποψη οτι το δίνει 100€ δε νομίζω να ξεπεράσει το μπάτζετ σου άν μπορεί να γίνει τέτοια μόντα. Έχω πάρει άλλο πετάλι του και είναι αρκετά συνεργάσιμος και για μόντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι θέλω να ακολουθεί τα παρακάτω κριτήρια:

1. Tap-Tempo

2. Trails

3. Πάνω-Κάτω 250 ευρω (δεν θελω να αγγίξω τα 300 ευρώ)

 

Νομίζω ότι το TC Electronic Nova Delay θα σου κάνει για τη δουλειά που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τους τελευταίους μήνες έχω αυτό, έχουν περάσει από τα πόδια μου αρκετά delay μπορώ να πω,

από timefactor και el capistan έως memory man. Είναι εξαιρετικό πετάλι, εύηχο και έχει έξυπνα features.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Tap-Tempo

2. Trails

3. Πάνω-Κάτω 250 ευρω (δεν θελω να αγγίξω τα 300 ευρώ)

 

Προαιρετικά:

1. Να κάνει self-oscilate ή hold

2. Digital/Analog δεν με νοιάζει

 

αν δεν σε καει το 2 αυτο ειναι οτι καλυτερο εχω παιξει (και ειμαι cerified delay junkie εδω και 30 χρονια  ;D

 

)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου