Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Ableton live 9 intro


thory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Επειδή έχω εντυπωσιαστεί από το time stretch και pitch correct του συγκεκριμένου daw σκέφτομαι να πάρω την φθηνότερη έκδοση του μόνο για τις συγκεκριμένες αυτές λειτουργίες. Ξέρει κανείς αν έχουν κάποιον περιορισμό στην συγκεκριμένηvη version?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Επειδή έχω εντυπωσιαστεί από το time stretch και pitch correct του συγκεκριμένου daw σκέφτομαι να πάρω την φθηνότερη έκδοση του μόνο για τις συγκεκριμένες αυτές λειτουργίες. Ξέρει κανείς αν έχουν κάποιον περιορισμό στην συγκεκριμένηvη version?

 

Στη συγκεκριμένη έκδοση οι δυνατότητες stretching και pitch shifting για τις οποίες ενδιαφέρεσαι υπάρχουν αλλά θα έχουν καλό αποτέλεσμα σε μεγάλο εύρος π.χ. σε solo οργανα και φωνητικά.

Σε ποιο πολύπλοκες ενορχηστρώσεις οι άλλες εκδόσεις προσφέρουν καλύτερους αλγόριθμους που επιτυγχάνουν καλύτερο αποτέλεσμα ιδιαίτερα σε ακραίες μεταβολές του tempo και του pitch.

 

Επειδής ασχολούμαι πάρα πολλά χρόνια με το sampling, 35 χρόνια ασχολούμαι, εμπειρικά τουλάχιστο γιατί δεν το σπούδαξα αλλά έχω πειραματιστεί με κάθε δυνατό τρόπο και με πολλά μηχανήματα και αρκετό software, όλα αυτά είναι σχετικά, έχει να κάνει με πολλά πράγματα, είδος οργάνου, συνδυασμούς οργάνων, ενορχηστρώσεις το αποτέλεσμα και συνήθως σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζονται παρεμβάσεις πέραν των ετοίμων αλγοριθμικών για το τέλειο αποτέλεσμα. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα.

 

Βασική δουλειά θα κάνεις πιστεύω. Τώρα δεν ξέρω και τι έχεις στο μυαλό σου ακριβώς και τι χρειάζεσαι.

 

Τέλος μια δυνατότητα που λείπει από το intro είναι το time slice που είναι χρήσιμο π.χ. για να φτιάξεις άμεσα drum kits από ένα drum loop sample και συνήθως είναι χρήσιμη η δυνατότητα slice σε όσους ασχολούνται "σοβαρα" με μουσική βασισμένη σε samples.

 

Αυτά από εμένα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου