Προς το περιεχόμενο

Χρήση DI για stage piano


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να συνδέσω ενα stage piano στο οποίο πριν την κονσόλα παρεμβάλει το stage box, όπου μέχρι στιγμής ένα καλώδιο TRS σε XLR και το έστελνα σε ένα μονοφωνικό κανάλι. Επειδή όμως έχω θόρυβο, θέλω να χρησιμοποιήσω DI μήπως κ διορθωθεί το πρόβλημα.

 

Το σκεπτικό μου είναι να χρησιμοποιήσω 2 DI ώστε να στείλω σε 2 μονοφωνικά κανάλια κάνοντας panning left-right. Είναι σωστό αυτό η μήπως κ με ένα DI σε ένα μονοφωνικό κανάλι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο? Το ρωτάω αυτό γιατι διάβασα σε πολλά threads πως τα stage piano (λόγω στέρεο εφε κλπ) πρέπει να συνδέονται σε στέρεο κανάλια.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 DI σε pan Right-left ή 2 σε μία stereo είσοδο πρόσεχε μη μπερδέψεις ποιο είναι right και ποιο left σημείωσέ τα και οι εντάσεις να είναι ίδιες, το θέμα είναι να δίνει και ήχο έξω stereo αλλιώς δεν έχει νόημα.

 

Αυτό ισχύει για όλα τα ψηφιακά πληκτροφόρα με stereo εξόδους hammond, piano, synth, αρμόνια κτλ

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 DI σε pan Right-left ή 2 σε μία stereo είσοδο πρόσεχε μη μπερδέψεις ποιο είναι right και ποιο left σημείωσέ τα και οι εντάσεις να είναι ίδιες, το θέμα είναι να δίνει και ήχο έξω stereo αλλιώς δεν έχει νόημα.

 

Αυτό ισχύει για όλα τα ψηφιακά πληκτροφόρα με stereo εξόδους hammond, piano, synth, αρμόνια κτλ

 

Το να μπερδέψω το left-right δεν το πιάνω. Έχει κάποια σημασία ποιο θα είναι left κ ποιο right?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει ακριβώς αυτό με το πληκτροφόρο workstation μου και δουλεύει αψεγάδιαστα το όλο θέμα με τα DI. Φυσικά πήρα 2 DI, ένα για κάθε κανάλι και όλα είναι σούπερ, θόρυβος καπούτ.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μπερδέψω το left-right δεν το πιάνω. Έχει κάποια σημασία ποιο θα είναι left κ ποιο right?

 

ναι παίζει ρόλο θα ακούγεται στερεο αλλα ανάποδα

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου