Προς το περιεχόμενο

Πώς το φτιάχνουν το click track;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα πήπολ, τρώω ζοριλίκια και χρειάζομαι βοήθεια.

 

Προσπαθώ να σκαρώσω στο Audacity click track αλλά είμαι πιο μυρωδιάς κι από αριστερό μπακ 'Δ Εθνικής.

Εγώ λοιπόν θα εξηγήσω όσο μπορώ τί θέλω να κάνω, και αν πρώτα ο θεός που δε το βλέπω καταλάβατε μου το κάνετε νιανιά. Εντάξει;

 

Το τραγούδι για το οποίο θέλουμε να φτιάσουμε click track έχει εναλλαγές από 7/8 σε 8/8. Οι εναλλαγές δε γίνονται με τρόπο που να επιτρέπει να χωρίσουμε το τραγούδι σε "κεφάλαια". Συνεπώς θέλουμε ένα ενιαίο και αδιαίρετο click track.

Έτσι, σκοπεύουμε να φτιάξουμε ένα click track που να είναι όλο "ΤΑ-ΤΑ-ΤΑ-ΤΑ" και όχι "ΤΑ-του-του-του", για να ξεπεράσουμε το σκόπελο των αλλαγών στο tempo. Ελπίζω ότι ακόμα κι αν γελάτε με την περιγραφή με πιάνετε.  8) Όλα τα clicks στο ίδιο pitch.

 

Το tempo είναι θεωρητικά γύρω στα 155 bpm ή λίγο παραπάνω, όμως, αυτά τα 155 bpm είναι τα τέταρτα και εμείς θέλουμε να ακούμε τα click στα όγδοα. Στο Audacity δε βρίσκω πολυτέλειες όπως αλλαγή στις αξίες (τέταρτα, όγδοα κοκ). Το να διπλασιάσω απλά τα bpm δε γίνεται, για βρίσκω τοίχο στο άνω όριο του μετρονόμου του Audacity αλλά και των περισσοτέρων μετρονόμων online.

 

Μου έχει διαφύγει κάποια ηλιθιωδώς απλή λύση ή έχω πρόβλημα;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν γινεται σε Audacity (γραφω με cubase, νομιζω οτι θα γινεται ομως και στο δικο σου), αλλα οταν θελω να κανω clik track export, για να ξεμπερδευω γραφω ενα midi κρουστο (απο VSTi) σε ενα track και το κανω wav.

Μπορω να τονιζω και το 1 με πιο high pitch νοτα στο κρουστο.

Φυσικα χρησιμοποιω και τα γνωστα οπλα quantize και copy-paste για να γινει στο πι και φι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όντως υπάρχει όριο στα 300bpm.

Ως εναλλακτική λύση δοκίμασε το παρακάτω:

 

[1] Για να δημιουργήσεις το click track.

Generate > Rhythm Track.

Tempo = 155 (με όριο τα 300bpm)

Τις υπόλοιπες παραμέτρους τις ρυθμίζεις ανάλογα τι θες.

Τα δύο σημεία Midi pitch να τα βάλεις ίδια, περίπου στο 40 με 60, λόγω αλλαγής παρακάτω.

 

[2] Για να διπλασιάσεις την ταχύτητα.

Effect > Change Speed.

Speed Multiplier = 2

 

Ελπίζω να σου κάνει το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης μπορείς στο σημείο [1] να δημιουργήσεις το click track με ταχύτητα 300 bpm με τα Midi pitch στα 80

και

στο σημείο [2] να βάλεις Speed Multiplier = 1.033

Οπότε το αποτέλεσμα θα είναι 309,9 bpm

 

Πατέντες με λίγα λόγια...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια πατέντα κι από εμέ κι όποια σε βολέψει...

 

γράφεις ένα τρακ στα 155, το αντιγράφεις και το δεύτερο το ξεκινάς όχι από την "θέση" αλλά από το επόμενο όγδοο...

 

το mix τους θα ναι σε όγδοα... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψε μας ποσα μετρα θελεις απ το καθενα (πχ 4 μετρα 7/8 μετα 16 μετρα 9/8 μετα ξανα 8 μετρα 7/8 κοκ) να σου φτιαξουμε ενα γαβ κλικ και με "ΤΑ" και με "του" για να ξερετε και που αρχιζει το καθε μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις. Πιο πολύ παραξενεύομαι που καταλάβατε αμέσως τί εννοούσα. Πολλοί οι παθόντες κατά τα φαινόμενα. :D

Γραψε μας ποσα μετρα θελεις απ το καθενα (πχ 4 μετρα 7/8 μετα 16 μετρα 9/8 μετα ξανα 8 μετρα 7/8 κοκ) να σου φτιαξουμε ενα γαβ κλικ και με "ΤΑ" και με "του" για να ξερετε και που αρχιζει το καθε μετρο.

Αυτή την (εφιαλτική) χαρτογράφηση θα ήθελα να την αποφύγω με κάθε κόστος αν δεν είναι μονόδρομος, και ευτυχώς δείχνει να μην είναι. Ευχαριστώ πολύ πάντως για την προσφορά.

 

μια πατέντα κι από εμέ κι όποια σε βολέψει...

 

γράφεις ένα τρακ στα 155, το αντιγράφεις και το δεύτερο το ξεκινάς όχι από την "θέση" αλλά από το επόμενο όγδοο...

 

το mix τους θα ναι σε όγδοα... ;)

 

Αυτό πρότεινε και ο drummer χθες βράδυ. Σαν σπανιόλικα παλαμάκια ήταν η δική του περιγραφή. Εκείνη την ώρα είπα από μέσα μου πολλά για τα παλαμάκια, την Ισπανία, το Χουάν Κάρλος και τη Ρεάλ Μαδρίτης. O0 O0

 

Δεν ξερω αν γινεται σε Audacity (γραφω με cubase, νομιζω οτι θα γινεται ομως και στο δικο σου), αλλα οταν θελω να κανω clik track export, για να ξεμπερδευω γραφω ενα midi κρουστο (απο VSTi) σε ενα track και το κανω wav.

Μπορω να τονιζω και το 1 με πιο high pitch νοτα στο κρουστο.

Φυσικα χρησιμοποιω και τα γνωστα οπλα quantize και copy-paste για να γινει στο πι και φι.

 

Έχω τόσες άγνωστες λέξεις ου θα επανέρθω με απορίες σε κανα - δυο χρόνια.  :D Είπαμε παιδιά, αμπαλαέο ο Earendil. Μη μου τα λέτε σε βαθιά λατινικά, πανικοβάλλομαι.

 

Όντως υπάρχει όριο στα 300bpm.

Ως εναλλακτική λύση δοκίμασε το παρακάτω:

 

[1] Για να δημιουργήσεις το click track.

Generate > Rhythm Track.

Tempo = 155 (με όριο τα 300bpm)

Τις υπόλοιπες παραμέτρους τις ρυθμίζεις ανάλογα τι θες.

Τα δύο σημεία Midi pitch να τα βάλεις ίδια, περίπου στο 40 με 60, λόγω αλλαγής παρακάτω.

 

[2] Για να διπλασιάσεις την ταχύτητα.

Effect > Change Speed.

Speed Multiplier = 2

 

Ελπίζω να σου κάνει το αποτέλεσμα.

 

Νομίζω ότι εδώ είμαστε. Σε μια πρώτη απόπειρα μου άρεσε αυτό που άκουγα. Θέλει να ζήσεις λίγο μαζί του, ειδικά αν είσαι άψητος στον μετρονόμο όπως εγώ, αλλά μου φαίνεται επαρκές για την περίπτωσή μας.

 

Είστε και οι πρώτοι. Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση ανταπόκριση.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου