Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικό "Φύσημα" στα ακουστικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι γειά σας:

Αγόρασα πρόσφατα μια Κονσόλα Behringer xenyx QX 1222 Usb, η οποία εχει θέση για Headphones μαζί με CTRL, και συνδέοντας εκεί τα ακουστικά  ακούγεται συνεχόμενος βόμβος"φύσημα" κάτι το οποίο είναι άκρως ενοχλητικό όταν δεν ακούω κάτι  που τον "σκεπάζει", στην προηγούμενη κονσόλα -Xenyx 802- που έχω δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με τα ακουστικά, τις μπορεί να φταίει ; κάτι δεν έχω ρυθμίσει εγώ σωστά; (καθ' ότι την έφερα απ έξω  δεν υπάρχει Ελληνικό manual, και δεν φημίζομαι και για τα αγγλικά μου, διορθώνεται το προβληματάκι;

 

Υ.Γ.Δεν ξέρω αν το έβαλα στο σωστό "τόπικ" ας μετακινηθεί αν πρέπει

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις σας

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι φθηνές κονσόλες δεν φημίζονται για την "ησυχία" τους...

και φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε τι εσύ εννοείς "ενοχλητικό" και κάτω από ποιες συνθήκες και εντάσεις... επίσης υπάρχει παρόμοιος και στα ηχεία ή μόνο στα ακουστικά παρουσιάζεται?... συν ότι άλλο "φύσημα" και άλλο "βόμβος" ως θόρυβος (ο δεύτερος μπορεί κάλλιστα να οφείλεται σε κάποια παρεμβολή ή προβλήματα στα ηλεκτρικά σου κλπ)...

 

στην συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια αν θεωρήσουμε ως reference point ότι με μια αρκετά φθηνότερη δεν είχες πρόβλημα (φαντάζομαι εννοείς στις ίδιες εντάσεις περίπου και στο ίδιο ηλεκτρικό κύκλωμα του δωματίου σου πχ), τότε ή όντως έχεις κάνει κάποιες υπερβολικές ρυθμίσεις είτε στα effect είτε στις ψηλές του γραφικού EQ σε συνδυασμό με υπερβολικά ανεβασμένα gain στα κανάλια ή υπάρχει κατασκευαστική αστοχία και πας για αντιπροσωπεία...

 

το πρώτο που μπορείς να κάνεις για να πάρεις μια ιδέα, είναι να "μιουτάρεις" όλα τα κανάλια χαμηλώνοντας και τα main fader και το usb και τα effect και "φλατάροντας" και το ΕQ... αν ο θόρυβος χάνεται (ως ενόχληση εννοείται γιατί ένα ελάχιστο φύσημα με τέρμα το phones level μπορεί να υπάρχει, αλλά είναι φυσιολογικό), τότε ξεκινάς μία μία τις ρυθμίσεις που κάνεις ώστε να βρεις σε ποια δημιουργείται το πρόβλημα γιατί μάλλον η κονσόλα σου δεν έχει πρόβλημα...

 

αν παρ ελπίδα ο θόρυβος παραμένει σχεδόν στο ίδιο επίπεδο ενοχλητικός, τότε μάλλον δεν την γλυτώνεις την αντιπροσωπεία...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι γειά σας:

Αγόρασα πρόσφατα μια Κονσόλα Behringer xenyx QX 1222 Usb, η οποία εχει θέση για Headphones μαζί με CTRL, και συνδέοντας εκεί τα ακουστικά  ακούγεται συνεχόμενος βόμβος"φύσημα" κάτι το οποίο είναι άκρως ενοχλητικό όταν δεν ακούω κάτι  που τον "σκεπάζει", στην προηγούμενη κονσόλα -Xenyx 802- που έχω δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με τα ακουστικά, τις μπορεί να φταίει ; κάτι δεν έχω ρυθμίσει εγώ σωστά; (καθ' ότι την έφερα απ έξω  δεν υπάρχει Ελληνικό manual, και δεν φημίζομαι και για τα αγγλικά μου, διορθώνεται το προβληματάκι;

 

Υ.Γ.Δεν ξέρω αν το έβαλα στο σωστό "τόπικ" ας μετακινηθεί αν πρέπει

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις σας

Βασίλης

 

βασικα μπορεις να κανεις κατι απλό

1.αποσυνδεσε ΟΛΑ οσα εχεις συνδεμενα στα κανάλια (μονο ρευμα και ακουστικα ασε συνδεμενα)

2 fader #9 στα 0 db + master fader στα 0db

3.δες αν εχεις θόρυβο,μετα δοκιμασε αν με άλλο καναλι 1-8 MIC εχεις θόρυβο κοιτα το gain του

αν έχεις (που νομίζω οτι ΔΕΝ) τη παιρνεις και την πας σε άλλο δωμάτιο.

 

 

ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΝΑ ΔΙΑΑΣΕΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου