Προς το περιεχόμενο

Michael Romeo


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ντάξει ψυχραιμία δικαίωμα άποψης δε μπορεί να έχει ο άλλος ότι όντως δεν του αρέσει ο χ ψ κιθαρίστας;

Πρέπει να έχει λιώσει σε όλα τα επίπεδα που είναι εφικτά ώστε να πει απλά, ε δε μ' αρέσει; Γιατί όλα αυτά περί μουσικότητας και ύφους εκεί πάνε τελικά.

Το λέω επειδή κι εμένα ο συγκεκριμένος ε, δε μ' αρέσει τι να κάνουμε τώρα, όσους παπάδες και να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν σε αγγιζει το κρατας αν οχι το προσπερνας

Δεχομαι οποιους δεν τους αγγιζει απλα αδιαφορουν και το προσπερνανε

Δεν αντεχω ομως αυτους που δεν τους αγγιζει και κραζουν  ;)

 

Αυτό ακριβώς. Δεν μου αρέσει που ορισμένοι νομίζουν ότι είναι οι εκλεκτοί του θεού με το υπεραυτί για να εκμηδενίζουν αυτούς τους ανθρώπους. Μάλλον ξεχνάνε ότι έχουν περισσότερους οπαδούς από κάτι Kurt κλπ...

 

Μάθετε να λέτε "αυτό που βλέπω δεν μου αρέσει" και όχι "αυτό που βλέπω είναι για τον ... και πρέπει να ανοίξει ζωολογικός κήπος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει ψυχραιμία δικαίωμα άποψης δε μπορεί να έχει ο άλλος ότι όντως δεν του αρέσει ο χ ψ κιθαρίστας;

Ναι υπαρχει διαφορα στο ''δεν μου αρεσει γιατι δεν με αγγιζει αυτο που παιζει'' κτλ κτλ με το ''αλλος ενας χοντρος που εχει λιωσει στο μετρονομο και μπουρμπουλιθρες''

Το 2ο απλα δεν το προσμετραω σαν αποψη  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθετε να λέτε "αυτό που βλέπω δεν μου αρέσει" και όχι "αυτό που βλέπω είναι για τον ... και πρέπει να ανοίξει ζωολογικός κήπος"

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, ίσως ο χαρακτηρισμός "ζωολογικός κήπος" ήταν πολύ βαρύς, ακόμα και για τον Ρωμαίο.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογη τεχνική, όπως και οι υπόλοιποι Symphony X. Κατά τ'άλλα, αν θέλεις να ασχοληθείς με τον Romeo, η κυριότερη τεχνική που έχει νόημα για εμένα να

ασχοληθείς είναι τα tapping+string skipping που χρησιμοποιεί και αποτελεί και πάλι για μένα την τεχνική σήμα κατατεθέν του. Στα υπόλοιπα, όπως και όλοι οι κιθαρίστες αυτού του είδους neoclassical-shred τα οφείλουν στον Malmsteen, όπως και αυτός με τη σειρά του σε κάποοιους άλλους...!

 

Υ.Γ. Τσέκαρε αν θέλεις και τον Stephan Forte από Adagio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυγχάνει το thread να μιλάει για τον κιθαρίστα μιας από τις αγαπημένες μου μπάντες, έχω ακούσει όλα τα τραγούδια των symphony x...

 

Δεν ξέρω πόσοι από τους "αρνητικούς" φίλους βάσισαν τις απόψεις τους, ακούγοντας μόνο το συγκεκριμένο video που παρατέθηκε η τέλος πάντων ακούγοντας 1 ή 2 κομμάτια.

 

Είναι ντροπή να λέει κανείς οτι ο Romeo δεν έχει feeling ή ότι παίζει ίδια με τον malmsteen.

 

Το μόνο πράγμα στο οποίο μοιάζουνε πέρα από το φαγητό είναι ότι παίζουν και οι 2 πάρα πολύ γρήγορα και παίζουν neoclassical στυλ με τη διαφορά ότι ο Romeo παίζει και πολλά άλλα εκτός από αυτό ενώ ο malmsteen παίζει εδώ και 25 χρόνια το ΙΔΙΟ πράγμα.

 

Είναι σα να λέω εγώ ότι όλοι οι μπλουζ κιθαρίστες παίζουν σαν τον BB King.

 

Ο άνθρωπος, είναι βιρτουόζος από πάρα πολλές απόψεις και αν έχει κάποιος να πει κάτι για την απουσία του feeling του και τις μελωδίες που γράφει ας ακούσει κομμάτια σαν το Journey to ithaca ή τα Paradise lost και το Sacrifice από τον τελευταίο τους δίσκο ο οποίος είναι κατ εμέ από τους καλύτερους της Metal σκηνής...

 

Για να μην επεκταθώ και στη φωνή του Allen!

όστιμο κοτόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο Allen είναι Θεός! Περιμένω πως και πως να έρθουν Ελλάδα κάποια στιγμή...σίγουρα ο Romeo είναι και από τους κορυφαίους συνθέτες στο είδος όπως και ως κιθαρίστας. Σίγουρα πάντως, ο Romeo δεν γίνεται ''πονοκέφαλος'' όπως συμβαίνει πολλές φορές με τον Malmsteen λόγω του υπέρμετρου εγώ τού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα έχω ακούσει κ 5 6 δίσκους ολοκληρωμένα, και με προσπάθεια να τους προσέξω...

Κάπου εκεί σταμάτησα να πιστεύω πως πρέπει να προσπαθήσεις για να ακούσεις κάποια μουσική για να σε αγγίξει.

Το Odyssey, πχ τον ξεχωρίζω σαν δίσκο, αλλά και πάλι... Δε μ' αρέσει ο άνθρωπος, τον βαριέμαι, κ τον Adagio, επίσης, αλλά εκεί άντε πες άκουσα κ έναν δίσκο μόνο, κ ομολογώ πως η διασκευή στο Immigrant Song ήταν πολύ καλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με προσπάθεια να τους προσέξω...

 

Μα είναι προφανές ότι μια μουσική ή θα σε κερδίσει, ή θα σου είναι αδιάφορη ή θα τη σιχαίνεσαι.

 

Μπορεί απλά να μη σου αρέσει το Progressive metal και 'γω δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το αν ένας ράπερ είναι καλός ή κακός, απλά γιατί δεν καταλαβαίνω τι διαφορετικό έχει ο ένας από τον άλλο.

 

Το ίδιο ισχύει και για την death και black metal για μένα, δεν εκφέρω άποψη, γιατί δεν γνωρίζω και δεν γνωρίζω γιατί όσο και να ακούσω (και έχω προσπαθήσει όπως εσύ με τους symphonyx) απλά δε γίνεται να μου αρέσει.

 

Το αν ο Romeo είναι καλός κιθαρίστας ή όχι οφείλει είναι αντικειμενικό, η υποκειμενικότητα υπεισέρχεται στο αν σου αρέσει.

 

Είναι δεδομένο ότι η Βίσση έχει πολύ καλή φωνή, δεν αντέχω όμως να την ακούω.

 

Επίσης είναι δεδομένο ότι ο Michael Angelo είναι φοβερός αθλητής...εμμμ συγγνώμη κιθαρίστας ήθελα να πω.

 

 

όστιμο κοτόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει μπορεί πιο αφοριστικά ναι να πω δε μ αρέσει το progressive metal, απλά υπάρχουν και αξιολογότατες μπάντες που δε θεωρώ ότι κουράζουν ή ότι έχουν πολύ καλά στοιχεία κ ας είναι progressive, βλέπε Psychotic Waltz, Fates Warning (άντε πες είναι κ πιο παραδοσιακοί αυτοί) και μερικά των Theater (πλάκα πλάκα, ένα projectακι τους το Liquid Tension Experiment, συγκεκριμένα το 2ο, είναι μούρλια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου