Προς το περιεχόμενο

Γνώμες και προτάσεις για reverb pedal


tasosv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

με εχεις βοηθησει παρα πολυ ρε φιλε σ ευχαριστω,εχεις καταλαβει τι θελω κ  μου λες αυτο που θελω ν ακουσω. μεχρι τωρα η σειρα που τα εχω ειναι drive-chorus-tremolo-delay.  μες στη βδομαδα θα το εχω το reverb οποτε θα ξεκινησω πειραματα

 

Ποιο chorus έχεις?

Ως τι το χρησιμοποιείς;

Για να παχαίνει / γλυκαίνει τον ήχο; Αν ναι, δοκίμασε να το κλείσεις εντελώς όταν πάρεις το reverb. :)

 

Προσωπικά, χρησιμοποιώ vibrato και όχι chorus (το έχω στην ίδια θέση που έχεις κι εσύ το chorus) για πιο "tarantino ήχους". Eίναι always on , σε πολυ χαμηλή ταχύτητα για να γλυκαίνει/κομπρεσάρει το ακόρντο και αν θέλω "πιο chorus" ήχο (για καμιά μπαλαντοειδή εισαγωγή λογου χάρη), απλά του δίνω λίγο σε ταχύτητα (speed) αλλά όχι σε pitch (το έχω στο 0 άντε 1 το πολύ).

Ακούγεται καλύτερα από chorus (όχι τοσο χαρακτηριστικό ηχητικά δηλαδή) και όλοι μετά ρωτούν τι εφέ ήταν :D

 

5 Best Vibrato Pedals for Guitar | Equipboard®

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιο chorus έχεις?

Ως τι το χρησιμοποιείς;

Για να παχαίνει / γλυκαίνει τον ήχο; Αν ναι, δοκίμασε να το κλείσεις εντελώς όταν πάρεις το reverb. :)

 

Προσωπικά, χρησιμοποιώ vibrato και όχι chorus (το έχω στην ίδια θέση που έχεις κι εσύ το chorus) για πιο "tarantino ήχους". Eίναι always on , σε πολυ χαμηλή ταχύτητα για να γλυκαίνει/κομπρεσάρει το ακόρντο και αν θέλω "πιο chorus" ήχο (για καμιά μπαλαντοειδή εισαγωγή λογου χάρη), απλά του δίνω λίγο σε ταχύτητα (speed) αλλά όχι σε pitch (το έχω στο 0 άντε 1 το πολύ).

Ακούγεται καλύτερα από chorus (όχι τοσο χαρακτηριστικό ηχητικά δηλαδή) και όλοι μετά ρωτούν τι εφέ ήταν :D

 

5 Best Vibrato Pedals for Guitar | Equipboard®

 

το small clone το παλιο,το εχω ωστε ν βγαινει μια dark-ιλα τυπου bauhaus joy division κ γενικα post pυnk αισθητικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια η αγορα εγινε σημερα  :D,100 ευρω απο τις αγγελιες το hof.πραγματικα καινουργιο με το κουτι του ,βιβλιαρακι και καλωδιακι για pc.δεν εχω παιξει ακομα, αυριο θα το λιωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλόπαιχτο και να μας πει τις εντυπώσεις σου

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου