Προς το περιεχόμενο

ένα χεράκι να σετάρω την ovation...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε 8 ωρες ούτε κάν έχουν συνηθίσει οι χορδές το σκάφος...

αισθάνονται κομματάκι...άβολα... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφού πήγε το θέμα στις χορδές, να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς σας τις Alice?

Κινεζιά είναι βέβαια, αλλά με εξωφρενικά χαμηλή τιμή.

 

http://www.ebay.com/sch/Strings/41431/i.html?_sop=3&LH_ItemCondition=1000&Brand=Alice&To%2520Fit%2520Guitar=Acoustic%2520Electric%2520Guitar%7CAcoustic%2520Guitar%7CElectric%2520Guitar%7C%21&_mPrRngCbx=1&_udlo&_udhi=18&_dcat=41431&rt=nc

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠOIΑ πραξη?

 

Αλλη η ΔΙΚΗ σου πραξη και αλλη η δικη μου...

 

ΞΑΝΑΜΕΤΑΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ  ;D...αν χρειαζεσαι/θες/γουσταρεις    ΚΟΥΔΟΥΝΙΣΤΕΣ και ΛΑΜΠΕΡΕΣ ΤΥΛΙΧΤΕΣ ΧΟΡΔΕΣ δεν υπαρχει περιπτωση να αντεξουν για παραπανω απο 12 ωρες....NEVER -EVER...

 

example of  ΛΑΜΠΕΡΕΣ ΤΥΛΙΧΤΕΣ ΧΟΡΔΕΣ  ;D

 

https://superfunk12.bandcamp.com/track/seaside-blue

 

 

 

Μάνα μου, για το άσμα αυτό, πρέπει να φορέσεις γάντια για να τις περάσεις στην κιθάρα και μετά να το παίξεις μιά φορά πρίμα βίστα....  :o

;D

 

btw ...εξαιρετική παραγωγή.....(δεν χρειάζεται να στο πω βέβαια.... :D)

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

αν συμβαλει και στα στατιστικά του θεματος εδω, θα παραθεσω την εμπειρια μου:

 

Για πρωτη φορα φορεσα Elixir χορδες στην ακουστική μου Yamaha APX-5A το... 2012. Εκανα μερικα ακουστικα live εκεινη τη χρονια, χωρις να τις αλλαξω.

Βαζω την κιθαρα στην ακρη. Περναει...ενας χρονος, περναει και ...δευτερος... Μεχρι που αρχισε να ξεφτιζει στο picking σημειο τους η επενδυση στις τυλιχτες.  :P

 

Εμπειρια;

 

Αν και εχασαν το πρωτο καιρο στο 70% το twang τους  ;D ο ηχος τους συνεχισε και ηταν αξιοπρεπεστατος! (και για live) Με αποτελεσμα να μην τις αλλαξω για καιρο, παρολο που επαιζα κι ολας.

 

Ποτε τις άλλαξα; Οταν στη D χορδη, στα πρωτα ταστα, ειχε πλεον φαγωθει το wound τους  :o :P και ειχε φανει στο συρμα, και αυτο γιατι ετοιμαζομουν για live και το μονο που φοβηθηκα ηταν οτι μπορει να σπαγανε!

 

Αποτέλεσμα; Ναι αξιζαν τα λεφτα τους, και φυσικα δεν εχει ξαναφορεσει η ακουστικη αλλες εκτος elixir.

 

 

Απο την αλλη, οταν αλλαξα σε elixir, στις ηλεκτρικες, μπορω να πω πως η διαφορα δεν ηταν μεγαλη σε σχεση με τις slinky που χρησιμοποιω. Και δεν ξερω γιατι, αλλα εκει μου φανηκε πιο μουντος ο ηχος. Οποτε, μιας και παιζω πιο πολυ με ηλεκτρικη, δεν θα επενδυα σε elixir.

 

My2cents  ;)

 

 

ΥΓ.: Τελευταια πηρα με 1,55ευρω τις Harley Benton  :o και θα τις δοκιμασω για τις προβες στο στουντιο, και εχω περιεργεια να δω τι θα λενε  :P (βεβαια και καλες να βγουνε, πριν το live θα αλλαχτουν σε slinky. Ομως για απειρες ωρες studio, θα κανω την δοκιμη μου)

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_valuestrings_009.htm?ref=search_prv_9

 

Αν και αυτο το hand woond που γραφει, δεν ξερω αν πρεπει να το παρω για καλο ή κακο....

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου