Προς το περιεχόμενο

ένα χεράκι να σετάρω την ovation...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι να κανει κανεις αφου μετα απο 12 ωρες παιξιματος ΟΛΕΣ οι χορδες ειναι απλα για πεταμα...απλα δεν το καταλαβαινουν αυτο οι...χρηστες και μετα τους φταινε οι μαγνητες και τα κΣυλα που ο ηχος τους υποφερει... ;)

 

Και οι elixir??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μάααστα....

στην ovation αν θυμάμαι καλά είχα πριν γεννηθεί η κόρη μου....

βάλε κανα δυό ακόμα, πες 22.

12 ώρες.....μια φορά την εβδομάδα...

52Χ22=1144. Βάλε και λίγο γήρανση...πες 1300 Χ13 που πήρα τις elixir αν θυμάμαι καλά...16900....

 

not bad....not bad at all....

για οικονομία....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι elixir??

 

Τριχες...αντε να αντεξουν 20 ωρες στο κομματι της "λαμπροτητας" του ηχου ,ετσι κι αλλοιως μετα απο 12 ωρες  το intonation παει για βρουβες.....δεν υπαρχει μονο η βρωμα και η μπιχλα που απείλει τις χορδες,υπαρχει και η ΜΗΧΑΝΙΚΗ καταπονηση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως παλιά που είχα όρεξη και είχα πανιά και τις καθάριζα μετά το παίξιμο ένοιωθα ότι κρατούσαν.... όχι χρόνια, αλλά πάντως πολλές βδομάδες...

Αυτό δεν ισχύει γενικά?

 

Δεν λέω αυτές που έβγαλα τώρα από την ακουστική...αυτές ήταν....για το μουσείο παραδοσιακής τέχνης... :P

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται βεβαια και ΤΙ μουσικη παιζεις αλλα και ποιες ΧΟΡΔΕΣ παιζεις,αν θες TWANG μοιραια παιζεις τις τυλιχτες οποτε θελουν συχνα αλλαγμα.

 

Αν παιζεις με ΚΑΘΑΡΟ ηχο οι παλιες χορδες ακουγονται γρηγορα αν τωρα βαζεις 20 κιλα distortion αστες πανω και 30 χρονια... ;D

 

Τετοιον ηχο παντως με χορδες πανω απο 3 ωρες στην κιθαρα δεν τον βγαν'ς φιλΩς  ;D

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=9ZNPLkmhE_A

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

-οφ τόπικ-

αμ δεν αλλαζονται στο γονατο οι χορδες.... ;D

 

φαντασου εγω που αλλαζω χορδες σε ολες τις κιθαρες μου μετα απο 10-12 ωρες παιξιματος τι θα τραβαγα αν τις αλλαζα στο γονατο... ;D

 

υπερβολές. Εγώ αλλάζω χορδές μόνο άμα σπάνει. Κι άμα έχω πρόβλημα στον ήχο με καμιά πιο καινούρια την παλιώνω για να ματσάρω τις υπόλοιπες. Και μετά κάνω bias.

 

Οκ, σοβαρά τώρα, τις βγάζω το λάδι. Τουλάχιστον 30-40 ώρες παιξίματος. Αλλάζω χορδές μόνο πριν από live, αν έχω ξεχάσει πότε τις άλλαξα πιο πολύ από φόβο μη σπάσει καμία. Intonation? Το 'χω ξαναπεί. Υπερεκτιμημένη έννοια... ;D Δεν ξεφεύγει σε βαθμό να μη μαζεύεται πάντως...

 

Τώρα, το να αλλάζω κάθε εβδομάδα χορδές σε όλες τις κιθάρες μου ( και μάλιστα για χόμπι ), το λες και "καλύτερα να έπεφτα στα ναρκωτικά" - πιο οικονομικά θα έρχεται.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον 30-40 ώρες παιξίματος

 

E,ενταξει τις αλλαζεις 2 φορες λιγοτερο συχνα απο οτι εγω...(εγω τις αλλαζω μολις η ΜΙ τυλιχτη παψει να κανει twang  ;D ,αυτο συμβαινει γυρω στο 12ωρο παιξιματος με stainless steel saddles)

 

 

Τώρα, το να αλλάζω κάθε εβδομάδα χορδές σε όλες τις κιθάρες μου ( και μάλιστα για χόμπι ), το λες και "καλύτερα να έπεφτα στα ναρκωτικά" - πιο οικονομικά θα έρχεται.

 

Ευτυχως εχω πολλες κιθαρες (7)  οποτε σπανια ξεπερναει η αλλαγη τη μια φορα το μηνα... ;D (ζητημα να παιζω 1 ωρα κιθαρα τη μερα πλεον)

 

αρα εχομεν και λεμε 4-8 ευρω/μηνα (αν αλλαξω σε μια δυο κιθαρες)....δεν ειναι και λογος χρεοκοπιας....εδω ο ΚΑΡΑΝΙΚΑΣ και το συναφι του μου παιρνουν στεγνα το 60% των εισοδηματων μου στις χορδες θα κολλησω?  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ovation είχα φοβερό θέμα με intonation απο παλιοσυνη. Αφού ειχα ανοιξει εδω νημα για αλλαγη καβαλαρη... φύγανε μισό έως ενα ημιτονιο. Τώρα είναι τζαμι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως τις elixir (acoustic and electric) τις αλλάζω στο εξάμηνο. Παρατηρώ βέβαια την φθορά στο τρίμηνο αλλά επειδή αντέχουν τις αφήνω. Δεν έχω θέματα ούτε με intonation, ούτε με ξεκουρδίσματα, ούτε τπτ και παίζω σίγουρα καμιά ώρα την ημέρα. Από την άλλη, δεν ψάχνω twang οπότε ίσως γι'αυτό δεν μου φαίνεται...

 

Οι elixir πάντως, για τα δικά μου γούστα και το δικό μου παίξιμο, βαστάνε...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου