Προς το περιεχόμενο

Live με κάρτα ήχου..?


tsakolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα..Μια ίσως χαζή ερώτηση ..είναι εφικτό να παίξει κάποιος live με κάρτα ήχου αντι για κονσόλα ? Εφοσον οι είσοδοι επαρκούν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γιατί όχι; Αν σου αρκούν οι είσοδοι.

Δεν μας λες και τι κάρτα είναι. Αν λειτουργει σαν standalone προενισχυτική μονάδα πχ.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ γενικη ερωτηση που εξαρταται απο πολλους παραγοντες, πχ:

 

1. σε τι live απευθυνεσαι/ χωρο

 

2. Ποσα καναλια συγχρονως θα σηκωνει ο υπολογιστης

 

3. Τι υπολογιστης ειναι, και με ποιο προγραμμα DAW θα το τρεξεις το live.

 

4. Σε τι καρτα ηχου αναφερεσαι; (πχ, usb, firewire)

 

5. Αν δεν υπάρχει ο εξοπλισμος για τα παραπανω, τοτε ποιο ειναι το ρεαλιστικο οικονομικο περιθώριό σου (budget)

 

 

Ενδεικτικα, εγω εχω ανετα καλύψει live (rock bands) σε clubs, με ενα macbook pro late 2009, το Logic 9 με τα δικα του plugins, firewire καρτα ηχου την Presonus Firestudio Project με 10in-10-out, (τουλαχιστον 4 στερεο διαφορετικες εξοδους mix για μονιτορ, για zero latency καθυστερηση.) Στο FOH εβγαιναν με καθυστερηση 6.7msec.

Που κουμπωθηκαν ήτε σε ξεχωριστο PA system, ή στην ηχητική εγκατασταση του μαγαζιου.

 

 

Αν δεν απαντηθουν τα παραπανω, ειναι πολυ γενικη η ερωτηση σου...

 

 

ΥΓ. αν με ρωτούσες ομως, σημερα ετσι που ειναι οι τιμες για τα PA μηχανηματα κτλ, αν δεν τυγχανει να εχεις στην κατοχη σου πχ αυτα που γραφω, ποιο φθηνα θα σου βγει να εχεις κονσολιτσα, και περιφεριακα κτλ ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα είναι ψιλομπελάς με pc και ποντίκια.

Καλύτερα μια μικρή φτηνή κονσόλα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαν΄τησεις σας...Βασικα παίζω με διάφορες μπάντες....¨εχω και δικό μου εξοπλισμό.. κονσόλα κτλ...Αλλα Απλή πρόβα κανω με μια focusrite scarlett 18i8....Και επειδή έχω πολλά vst που μ αρεσουν και σκέφτομαι να αρχίσω να παιρνω σε live μαζί ...Σκεφτομούν μηπως μπορώ να γλυτωσω την κονσόλα πχ ...Μιλαω για σχήμα πληκτρα,κιθαρα,μπουζουκι και 2 φωνες ..Χρησιμοποιώ το Cubase για να γράφουμε αλλα στο live θεωρω ότι δε βολεύει τρελά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω την 6ι6 και σπάζομαι στο δωμάτιό μου...

;D

φαντάσου την 8ι8 σε ζωντανό

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως για τετοιο λαιβ και φτηνη λυση θα προτιμουσα κατι τετοιο https://m.thomann.de/gr/behringer_x_air_xr12.htm?o=2&ref=mal_a_2&search=1472007475# παρα καρτες ηχου και pc με latency κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου