Προς το περιεχόμενο

Τελικά είναι φαιδροί όσοι παίζουν mainstream pop;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έτσι και οι αρχάριοι αφήνουν την φαντασία τους να τρέξει συνδυάζοντας ένα ΛΑ ματζόρε με το ΡΕ και γράφουν "δικές" τους μελωδίες επάνω τους.

 

Σαφως,αλλα τι σχεση εχει αυτο με αυτο που εγραψα εγω ρε αρχηγε μου?  ;) :)

 

Ειχα κανει  ηδη 2 δισκους και ειχα γραψει  καμμια 100αρια τραγουδια στο ΠΙΑΝΟ πριν αρχισω να τα γραφω στην κιθαρα...απλα στην κιθαρα μου εβγαιναν πιο "αυθεντικα" πως να στο εξηγησω αλλοιως (παντως "αρχαριος" στο songwriting  δεν ημανε με την καμμια  ;D)

 

Πολλες φορες τα περιορισμενα "μεσα" σε κανουν πιο ουσιαστικο αυτο εννοω στην τελικη.

 

άνθρωπος (μουσικός) εξελίσσεται σε βάθος χρόνου δημιουργώντας επιστήμη, για να έρθει η επόμενη γενιά να τα αμφισβητήσει μέσα στην ημιμάθεια της, να πάει 60% πίσω για να προσθέσει στην καλύτερη 1%, νομίζοντας πως είναι εξέλιξη ριζοσπαστική

 

It depends,πολλες φορες οντως κανει κατι ριζοσπαστικο,πολλες φορες απλα αναμασαει τα ιδια και τα ιδια σε διαφορετικο packaging.

 

Τωρα στο οτι η μουσικη ειναι...επιστημη sorry αλλα θα διαφωνησω ΚΑΘΕΤΑ.

 

Η μουσικη ειναι ΤΕΧΝΗ (οτι και αν αυτο σημαινει ή συνεπαγεται)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προς theoctapus:

Οπως βλέπεις εδω ο Johnny Rotten άφησε το στίγμα του (νεαντερταλικά) και αναφερόμαστε στο πανκ σήμερα σαν επιρροή... ο Malmsteen σε τι διαφέρει; Μήπως δεν επηρέασε χιλιάδες μουσικούς που και αυτοί με τη σειρά τους θα επηρεασουν εκατομμύρια άλλους;

Αν αυτό δεν είναι συμμετοχή στην ιστορία της μουσικής τι είναι;

Το ότι εσύ το υποτιμάς και εθελοτυφλείς είναι καθαρά υποκειμενικό και σεβαστό. Αλλά όχι αντικειμενικό.

 

Τρία σχόλια

1) Αν δεχτούμε την μεταβατική επιρροή τότε αναγκαστικά πρέπει να αναζητήσουμε όλη την αλυσίδα. Υπερβολή κατά την γνώμη μου. Προσωπικά αρκεί να αναγνωρίσει κανείς μόνο την άμεση σχέση επιρροής, ένα βήμα. Το ότι αυτός που επηρέασε εμένα έχει επηρεαστεί από κάποιον άλλο είναι σίγουρα ενδιαφέρουσα πληροφορία αλλά δεν θα με κάνει πω πως αρα έχει επηρεάσει μεταβατικά κι εμένα. Μου φαίνεται λίγο too much. Άσε που έτσι όλοι ξαφνικά γίνονται τεράστιοι (γεωμετρική πρόοδος).

2) Δεν είπα πως ο Μαλμστήν δεν έχει επηρεάσει την ιστορία της μουσικής. Αυτό που λέω είναι πως έχει επηρεάσει πολύ συγκεκριμένο κομμάτι αυτής και για τον λόγο αυτό η φράση "έχει επηρεάσει την ιστορία της μουσικής" είναι εξ ορισμού υπερβολική. Απλό. Δεν τον ακυρώνω τον άνθρωπα. Διαβάστε λίγο πιο προσεκτικά.

3) Δεν υποτιμώ ούτε εθελοτυφλώ. Αν χρησιμοποιήσω κι εγώ την λογική αυτή τότε θα πρέπει να πω πως εσείς έχετε υπερτιμήσει και πως έχετε επιλεκτικά επικεντρωθεί στον συγκεκριμένο καλλιτέχνη. Είναι καθαρά υποκειμενικό και σεβαστό. Αλλά όχι αντικειμενικό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Kardashian δεν τραγουδαει

 

βεβαια εχω μαθει οτι πριν απο κανα δυο μηνες που το ....κανατε  ;D  μετα τραγουδαγε στο μπανιο αλλα μαλλον απο υπερβολικη  ικανοποιηση... ;D ;D ;D ;D...εσυ ΗΣΟΥΝ εκει και κατι θα ξερεις πονηρε  ;D

 

μπααα...

ας μην τραγουδάει...

κάτι τέλος πάντων ...προσφέρει στην τέχνη. Είναι..."ταλέντο"

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπααα...

ας μην τραγουδάει...

κάτι τέλος πάντων ...προσφέρει στην τέχνη. Είναι..."ταλέντο"

 

δεν νομιζω να εχει πλασαριστει ποτε ως καλλιτεχνιδα οπως αλλωστε δεν εχει κανει και το αντιπαλο δεον της δηλ. η Paris Hilton.

 

CELEBRITY ειναι

 

ce·leb·ri·ty

  (sə-lĕb′rĭ-tē)

n. pl. ce·leb·ri·ties

1.  One who is widely known and of great popular interest.

 

2.  Fame or popular renown.

 

λογω του οτι ηταν πολυ επιτυχημενη "reality television personality"

 

Κατι σαν τον δικο μας Γιώργο Τσάκα δηλ αλλα με πιο ωραιο,μεγαλο πωπο  ;D και με παντελη ελλειψη κατανοησης εννοιων οπως "ηθικη","κοινη λογικη","αιδως"  και "ιδιωτικοτητα"  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σαφως,αλλα τι σχεση εχει αυτο με αυτο που εγραψα εγω ρε αρχηγε μου?  ;) :)

 

Ειχα κανει  ηδη 2 δισκους και ειχα γραψει  καμμια 100αρια τραγουδια στο ΠΙΑΝΟ πριν αρχισω να τα γραφω στην κιθαρα...απλα στην κιθαρα μου εβγαιναν πιο "αυθεντικα" πως να στο εξηγησω αλλοιως (παντως "αρχαριος" στο songwriting  δεν ημανε με την καμμια  ;D)

Δεν αναφερόμουν σε εσένα αλλά με αφορμή το κείμενο σου.

 

3) Δεν υποτιμώ ούτε εθελοτυφλώ. Αν χρησιμοποιήσω κι εγώ την λογική αυτή τότε θα πρέπει να πω πως εσείς έχετε υπερτιμήσει και πως έχετε επιλεκτικά επικεντρωθεί στον συγκεκριμένο καλλιτέχνη. Είναι καθαρά υποκειμενικό και σεβαστό. Αλλά όχι αντικειμενικό.
Αν... διότι προσωπικά μου είναι αδιάφορος.

 

Υ.Γ. Τα επι μέρους κεφάλαια σε κάθε ιστορία, παραμένουν υποσύνολα της. Χωρίς τα υποσύνολα δεν θα υπήρχε η ιστορία.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Τα επι μέρους κεφάλαια σε κάθε ιστορία, παραμένουν υποσύνολα της. Χωρίς τα υποσύνολα δεν θα υπήρχε η ιστορία.

 

Γι' αυτό είπα εξαρχής πως είναι φιλοσοφικό το ζήτημα. Το σύνολο αποτελεί συνάθροιση των συστατικών του. Αν κάποιο λείπει το σύνολο μετατρέπεται σε κάτι άλλο. Όμως κάθε συστατικό έχει άλλο μέγεθος, άλλη σημαντικότητα. Σ' αυτό σχολιάζω λοιπόν, για το μέγεθος. Η επιρροή του Μάλμστην μοιάζει με το παίξιμό του, με μια πρώτη ματιά φουσκωμένο και εντυπωσιακό. Με μια δεύτερη ανάγνωση όμως, ψιλοαδιάφορο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να εχει πλασαριστει ποτε ως καλλιτεχνιδα οπως αλλωστε δεν εχει κανει και το αντιπαλο δεον της δηλ. η Paris Hilton.

 

CELEBRITY ειναι

 

λογω του οτι ηταν πολυ επιτυχημενη "reality television personality"

 

Κατι σαν τον δικο μας Γιώργο Τσάκα δηλ αλλα με πιο ωραιο,μεγαλο πωπο  ;D και με παντελη ελλειψη κατανοησης εννοιων οπως "ηθικη","κοινη λογικη","αιδως"  και "ιδιωτικοτητα"  ;D

 

νομίζω το θέμα δεν είναι αν η Κιμ τραγουδάει η όχι.

ωραία, ας την αφήσουμε.

τραγουδάει η άλλη (με τις μπριζόλες).

όπως τραγουδούσε και η Britney Spears. Πριν γίνει "τραγουδίστρια" αυτή ήταν celebrity. Μετά ξαφνικά έγινε τραγουδίστρια (ίσως και ηθοποιός).

Η βιομηχανία δεν κοιτάζει τέτοιες λεπτομέρειες.

Κοιτάζει τα μίνιμουμ προαπαιτούμενα που λέμε.

Λίγο φωνή, λίγο φάτσα, λίγο πωπός που είπες...

Μετά σπρώχνουν.

Στην περίπτωση της gaga επειδή υπήρχε φωνή ως προαπαιτούμενο ή της Spears φτιάχτηκε κάτι.

Κάποιοι αγόρασαν, κάποιοι προσπέρασαν κάποιοι γέλασαν.

Αύριο θα την βάλουν να τραγουδήσει το I've got you under my skin ντουέτο στον μακαρίτη.

Και θα το πει.

Τι σημαίνει αυτό?

ότι είναι ο Stevie Wonder ή ότι ο Justin Bieber που προωθήθηκε επίσης βρέφος είναι σοβαρός.

ή ότι είναι ο Michael Jackson σε λευκό?

 

εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν ταλέντα και υπάρχουν πουσαρισμένοι φαιδροί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραγουδάει η άλλη (με τις μπριζόλες).

όπως τραγουδούσε και η Britney Spears. Πριν γίνει "τραγουδίστρια" αυτή ήταν celebrity.

 

Οχι δεν ηταν celebrity.Ηταν ΧΟΡΕΥΤΡΙΑ/ΗΘΟΠΟΙΟΣ/ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ και ειχε μαλιστα αποφοιτησει απο εδω

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Professional_Performing_Arts_School

 

απο 5 ετων ειναι στην show business η Britney & μαλιστα ειχε και αξιολογη τηλεοπτικη καριερα σε δημοφιλεστατα παιδικα shows.

 

Το ιδιο και η Gaga η οποια ειναι αποφοιτη του Tisch

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Tisch_School_of_the_Arts

 

και επαιζε με μπαντες στην ΝΥ απο....μωρο.

 

ΚΑΜΜΙΑ απο τις δυο δεν εγινε celebrity ΠΡΙΝ κανει επιτυχια στο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ της (δηλ. στην pop music).

 

Ουτε σε reality εχουν παιξει btw.

 

 

Η βιομηχανία δεν κοιτάζει τέτοιες λεπτομέρειες.

Κοιτάζει τα μίνιμουμ προαπαιτούμενα που λέμε.

Λίγο φωνή, λίγο φάτσα, λίγο πωπός που είπες...

Μετά σπρώχνουν.

 

Σε διαβεβαιωνω οτι κοιταζουν τα....MAXIMUM... ;)

 

Τι σημαίνει αυτό?

ότι είναι ο Stevie Wonder ή ότι ο Justin Bieber που προωθήθηκε επίσης βρέφος είναι σοβαρός.

 

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ειναι ο Stevie Wonder.....αν το minimum προαπαιτουμενο για να ειναι καποιος καλος τραγουδιστης ή συνθετης ητανε το να ειναι ο Stevie Wonder τοτε θα υπηρχαν 20 καλλιτεχνες στον πλανητη και πολλους λεω  ;D ;D

 

Παντως ο Stevie (που ειναι στο ακροατηριο) δεν διαμαρτυρεται οταν η...μπριζολου ΣΚΙΖΕΙ το "I WISH"

 

https://www.youtube.com/watch?v=kWhdR5zUhqQ

 

;D

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς theoctapus:

Οπως βλέπεις εδω ο Johnny Rotten άφησε το στίγμα του (νεαντερταλικά) και αναφερόμαστε στο πανκ σήμερα σαν επιρροή... ο Malmsteen σε τι διαφέρει; Μήπως δεν επηρέασε χιλιάδες μουσικούς που και αυτοί με τη σειρά τους θα επηρεασουν εκατομμύρια άλλους;

Αν αυτό δεν είναι συμμετοχή στην ιστορία της μουσικής τι είναι;

Το ότι εσύ το υποτιμάς και εθελοτυφλείς είναι καθαρά υποκειμενικό και σεβαστό. Αλλά όχι αντικειμενικό.

 

Δεν θα μπω στη μουσικη προσφορα του ενος και του αλλου, θα πρεπει ομως να ξεχωρισουμε το εξης:

Ο Rotten δεν επηρρεασε τοσο την πορεια της μουσικης, οσο την  διαφοροποιηση της κοινωνιας της εποχης. Η προσφορα του αναγνωριζεται οχι ως μουσικος, αλλα ως καποιος που εδωσε στην κοινωνια το δικο του στιγμα (ντυσιμο, κουρεμα, κλπ), δημιουργησε μοδα, κινημα  ή οπως αλλιως μπορει να λεγχθει, και τελικα προχωρησε την ολη ιστορια ενα βημα μπροστα.

Ο Μalmsteen δεν εκανε -δεν προσπαθησε, δεν μπορουσε αδιαφορο- κατι αναλογο.

Συνεπως συγκρινουμε ανομοια μεγεθη, πραγμα ατοπο.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ηταν celebrity.Ηταν ΧΟΡΕΥΤΡΙΑ/ΗΘΟΠΟΙΟΣ/ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ και ειχε μαλιστα αποφοιτησει απο εδω

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Professional_Performing_Arts_School

 

απο 5 ετων ειναι στην show business η Britney & μαλιστα ειχε και αξιολογη τηλεοπτικη καριερα σε δημοφιλεστατα παιδικα shows.

 

Το ιδιο και η Gaga η οποια ειναι αποφοιτη του Tisch

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Tisch_School_of_the_Arts

 

και επαιζε με μπαντες στην ΝΥ απο....μωρο.

 

ΚΑΜΜΙΑ απο τις δυο δεν εγινε celebrity ΠΡΙΝ κανει επιτυχια στο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ της (δηλ. στην pop music).

 

Ουτε σε reality εχουν παιξει btw.

 

 

Σε διαβεβαιωνω οτι κοιταζουν τα....MAXIMUM... ;)

 

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ειναι ο Stevie Wonder.....αν το minimum προαπαιτουμενο για να ειναι καποιος καλος τραγουδιστης ή συνθετης ητανε το να ειναι ο Stevie Wonder τοτε θα υπηρχαν 20 καλλιτεχνες στον πλανητη και πολλους λεω  ;D ;D

 

έχω την εντύπωση ότι μου την λες ...(διαρκώς) επ αυτού...  ;) (πιάστηκες απο την Κιμ και πήρες φόρα)

 

δεν είπα ότι η γκαγκα ήταν celebrity. Τουλάχιστον ως τραγουδίστρια την έμαθα.

Την Μπριτ εγώ σαν celebrity την ήξερα, ότι έκανε την παρουσιάστρια σε κάτι παιδικό κλπ κλπ.

Δε έχει νόημα.

Ούτε θελω να αντιπαρατίθεμαι.

Σκουπίδι η μεν, σκουπίδι η δε.

(για μενα)

Ούτε είπα ότι για να θεωρηθεί κάποιος ταλέντο πρέπει να ειναι ο Stevie ή ο Jackson. Είναι ακραία παραδείγματα to make a point.

 

Οι προαναφερθείσες (για μένα - και θεωρώ ότι έχω ένα α επίπεδο κρίσης) είναι και θα είναι σκουπίδια, ακόμα κι αν κάνουν ντουετο με τον Lagrene πχ.

Είναι προιόντα προώθησης και μάλιστα προώθησης με τον χειρότερο και πιό βιομηχανοποιημένο τρόπο με τον οποιό και σαφέστατα διαφωνώ.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου