Προς το περιεχόμενο

Τελικά είναι φαιδροί όσοι παίζουν mainstream pop;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Και τι σημαίνει αυτό για την κουβέντα μας;

 

Μα η ιστορία την έκανε την δουλειά της. Λες να αναγνωριστεί ο Malmsteen μετά από 40 χρόνια; Ότι ήταν να γίνει χοντρικά και μάλλον έγινε.

 

Αν πρόσεξες πουθενά στην κουβέντα δεν είπα πως ο Malmsteen μου αρέσει ή πως δεν μου αρέσει. Απ' όσο ξέρεις μπορεί να είμαι ο μεγαλύτερος οπαδός του ή να τον μισώ θανάσιμα. Αυτό που λες λοιπόν είναι δικό σου συμπέρασμα. Κοινώς δεν έβαλα πουθενα το θέμα γούστου. Άποψη είναι σίγουρα και έχει προφανώς την ίδια αξία με την άποψη του οποιουδήποτε.

 

Όπως είπα και πρίν, η ιστορία μάλλον το έχει ήδη κλείσει το κεφάλαιο Malmsteen. Ότι ήταν να γίνει έγινε.

 

Εξακολουθώ και θεωρώ ότι μελλοντολόγος δεν είναι κανείς μας. Την ορθότητα της άποψής σου λοιπόν, θα κρίνει η ιστορία. Αν νομίζεις ότι την έχει ήδη κρίνει, διαφωνώ.

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα σου πω οτι απο τη στιγμη που αρχισα να γραφω τραγουδια στο οργανο στο οποιο εχω περιορισμενη τεχνικη καταρτηση (κιθαρα)  τα τραγουδια μου "απογειωθηκαν" σε σχεση με αυτα που εγραφα στο οργανο που εχω "σπουδασει" (πιανο) ,ισως λοιπον και η ΕΛΛΕΙΨΗ τεχνικης καταρτησης να σε βοηθαει πιο πολυ να κατακτησεις τη συνθετικη "ουσια" ενος τραγουδιου.

 

Μπα, απλώς η μουσική που αγαπάς και σου αρέσει να ακούς και να παίζεις είναι κατά κύριο λόγο guitar based οπότε με το που έπιασες την κιθάρα, έγραψες αυτά που σκεφτόσουν γιατί με το πιάνο δεν υπήρχε τρόπος. Όσο για τον Springsteen, όπως θα έλεγες κι εσύ, είναι τεράστιος οπότε του επιτρέπεται να λέει και καμιά βλακεία πού και πού.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως. Αλλά αυτά που άκουγε τα άκουγε από όλους, και δεν ήταν για το χρώμα του αλλά για την τεχνική του - και υπήρχαν μαύροι καλλιτέχνες που έχαιραν μεγάλης εκτίμησης στην εποχή του, π.χ. η Hazel Scott, που έπαιζε τα έργα του Gershwin.

 

Επειδή τα άκουγε "απ' όλους" έγραψα "ο κόσμος".

Επίσης, ο Γκερσουιν ήταν λευκός.

 

Άσε που o Τatum εξακολουθεί μέχρι τώρα να τα ακούει, που τη θέση του στην ιστορία δεν την αγγίζει κανείς. Ξέρεις πόσες ΙΔΙΕΣ συζητήσεις έχουν γίνει με θέμα τον Tatum, με την παρούσα; Δεν θα ήθελες να ξέρεις. Συμπέρασμα; Μάλλον προφανές...

 

"Δεν θέλεις να ξέρεις", είναι άκυρο όταν απευθύνεται σε 'μένα. Πάντοτε, θέλω να ξέρω, εκτός από ιατρικές διαγνώσεις τις οποίες φοβάμαι... Όπως και αν έχει, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "ίδιες" συζητήσεις, συνεπώς δεν καταλαβαίνω ποιο συμπέρασμα είναι "προφανές".

 

Αυτό το πιάσαμε παραπάνω. Ναι, βεβαίως, αλλά μην κρίνουμε τη ζωή στην Αμερική με τη ζωή στην Ελλάδα. Το να είσαι Μεγιστάνας και άστεγος πολλές φορές απλώς απέχει μέρες. Σύντομα και εδώ, αν όχι ήδη...

 

Που "παραπάνω"; Τη δυνατότητα ένας λευκός (και αφού με προκαλείς, ας το γράψω, πως μόνο ένας λευκός, ακόμη και σήμερα) να παριστάνει τον καραγκιόζη για να είναι δημοφιλής, την έθιξα εγώ στην προηγούμενη απάντησή μου - πριν δεν είχε αναφερθεί κάποιος άλλος στο χρώμα σαν στοιχείο που κάνει κάποια διαφορά.

 

Πάντως, Sami δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε ενοχλεί. Μήπως απλά δεν ανέχεσαι ότι κάποιος μπορεί να μην ανέχεται τον Μαλμστην και να μην τον θεωρεί κορυφαίο κιθαρίστα;

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γενικως στην αμερικη υπαρχει τετοια πληθωρα ταλαντουχων εργατικων και αφοσιωμενων μουσικων, που μια δισκογραφικη που ψαχνει ας πουμε το επομενο αστερι της ποπ ουτε καν θα κοιταξει καποιον που δεν ειναι καταπληκτικος σε ολα, αφου εχει ενα σωρο προτασεις απο αλλους που ειναι. Απλα μια καρριερα στον χωρο της ποπ δεν εχει να κανει μονο με τη μουσικη πλευρα του πραγματος αλλα και με πολλα αλλα τα οποια μας διαφευγουν οταν ακουμε ενα κομματι μουσικης, η αν ειμαστε ανθρωποι που μας αφορα μονο το μουσικο μερος της προτασης. Ειναι σπανιο πραγμα σ αυτο το χωρο να βρεις τραγουδιστη εκει που να μην παιζει καλα καποια οργανα, σπανιο να βρεις ντραμμερ που να μην παιζει και μελωδικο οργανο, πνευστο που να μην παιζει και πιανο κτλ..

 

ειναι οπως οι χολυγουντιανες ταινιες.. :) μπορει και να μη βλεπεται η ταινια, αλλα οι συντελεστες (απο αποψη ικανοτητας και οχι προτασης) θα ειναι παντα εκπληκτικοι, ηθοποιοι, σκηνοθετες, καμεραμαν, μοντερ, φωτιστες, φωτογραφοι,,, μεχρι κι αυτος που φερνει τους καφεδες  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά μην κρίνουμε τη ζωή στην Αμερική με τη ζωή στην Ελλάδα. Το να είσαι Μεγιστάνας και άστεγος πολλές φορές απλώς απέχει μέρες. Σύντομα και εδώ, αν όχι ήδη...

 

Μη συγκρινεις ανομοια πραγματα.

 

Για τις ΗΠΑ ισχυει απλα το "The higher they rise, the harder they fall".

 

Μη ξεχνας οτι τα ΜΗΝΙΑΙΑ εσοδα της Lady Gaga ειναι 2-3 φορες μεγαλυτερα απο τα εσοδα ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ της ΖΩΗΣ του πλεον επιτυχημενου αντιστοιχου  Ελληνα "καλλιτεχνη". ;)

 

Επισης στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχουν μεγιστανες (υπαρχουν μονο στα μυαλα διαφορων παρανοϊκων πολιτικων συγκεκριμενου χωρου και των ακολουθων τους  ;D)  και ειναι πλεον εξαιρετικα ευκολο (μια και εισηλθαμε στην πραγματικοτητα της κανονικης οικονομιας χωρις δανεικα) να "ξεπεσεις" (ειδικα αν δεν εισαι δημοσιος υπαλληλος) σε ανεχεια παρα πολυ ευκολα.In fact το μεγαλυτερο ποσοστο των Ελληνων κρεμεται πλεον απο μια κλωστη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ και θεωρώ ότι μελλοντολόγος δεν είναι κανείς μας. Την ορθότητα της άποψής σου λοιπόν, θα κρίνει η ιστορία. Αν νομίζεις ότι την έχει ήδη κρίνει, διαφωνώ.

 

Μα όπως σου λέει και ο trolley, με τον οποίο συμφωνώ, ο Μάλμστην δεν είναι καμιά περίπτωση καλλιτέχνη που η κοινωνία χρειάζεται ακόμα χρόνο να τον δεχτεί, να τον χωνέψει και τελικά να τον κατανοήσει. Ούτε μας προέκυψε χθές. Ο άνθρωπος παίζει εδώ και δεκαετίες κι απ' όσο φαίνεται δεν έχει και τίποτα επιπλέον να προσφέρει. Αρα οτι ήταν να γίνει έγινε. Η ιστορία μάλλον ξεμπέρδεψε με το κεφάλαιο Μάλμστην. Ήταν ένα ωραιότατο, μεγάλο και ενδιαφέρον κεφάλαιο που ακόμα πολλοί το ξαναδιαβάζουν και το συμβουλεύονται, αλλά πάει, γύρισε η σελίδα.

 

Ξαναβάζω το link που έβαλε ο mauromouris

http://blog.graphtech.com/yngwie-malmsteen-recognized-for-his-contributions-to-music.

Η αναγνώριση έχει ήδη γίνει. Τι άλλο μπορούμε να περιμένουμε, περισσότερη αναγνώριση;

 

Επίσης κάτι γενικό. Το επιχείρημα που λέει πως η Χ άποψη θα κριθεί απ' την ιστορία δυστυχώς ακυρώνει την όποια προσπάθεια για συζήτηση αφού τελικά δεν έχει νόημα να εκφραστούν απόψεις. Αν ότι λέμε δεν έχει τώρα αξία αφού θα κριθεί μετά από ένα αόριστο χρονικό διάστημα από κάτι πολύ μεγαλύτερο από εμάς, τότε δεν συζητάμε, αερολογούμε. Αν δεχτούμε πως ισχύει αυτό τότε πρέπει να δεχτούμε πως α) σπαταλάμε τον χρόνο μας, και β) όσο λάθος είμαι εγώ τόσο λάθος είσαι και εσύ, τόσο λάθος έχουμε όλοι μας. Το να ακυρώνεις όμως τα πάντα δεν μπορεί να είναι επιχείρημα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω ότι είναι φαιδροί.

Πχ άτομα όπως η gaga ή η kardashian.

έχουν ένα μίνιμουμ προαπαιτούμενων διότι η μουσική τους βιομηχανία είναι αδυσώπητη.

Από εκεί και πέρα υπάρχει χαώδης διαφορά ανάμεσα στα "ταλέντα" όπως αυτές και ταλέντα όπως πχ ο Stevie Wonder

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ άτομα όπως η gaga ή η kardashian.

 

Η Kardashian δεν τραγουδαει

 

βεβαια εχω μαθει οτι πριν απο κανα δυο μηνες που το ....κανατε  ;D  μετα τραγουδαγε στο μπανιο αλλα μαλλον απο υπερβολικη  ικανοποιηση... ;D ;D ;D ;D...εσυ ΗΣΟΥΝ εκει και κατι θα ξερεις πονηρε  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξω απο την πλακα εξακολουθω να επιμενω οτι καποιος ΜΕΓΑΛΟΣ τραγουδιστης μπορει να ειναι και ΦΑΙΔΡΟΣ

 

 

και ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ

 

https://www.youtube.com/watch?v=eg3wyv5iflk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτο συνεβει για μια πολυ μικρη περιοδο (4-5 χρονια) στα πρωτα χρονια του πανκ,δεν νομιζω να υπαρχει καποιος στην εποχη μας που να το πιστευει.

Προς theoctapus:

Οπως βλέπεις εδω ο Johnny Rotten άφησε το στίγμα του (νεαντερταλικά) και αναφερόμαστε στο πανκ σήμερα σαν επιρροή... ο Malmsteen σε τι διαφέρει; Μήπως δεν επηρέασε χιλιάδες μουσικούς που και αυτοί με τη σειρά τους θα επηρεασουν εκατομμύρια άλλους;

Αν αυτό δεν είναι συμμετοχή στην ιστορία της μουσικής τι είναι;

Το ότι εσύ το υποτιμάς και εθελοτυφλείς είναι καθαρά υποκειμενικό και σεβαστό. Αλλά όχι αντικειμενικό.

 

απο προσωπικη ...Μπειρα  ;D θα σου πω οτι απο τη στιγμη που αρχισα να γραφω τραγουδια στο οργανο στο οποιο εχω περιορισμενη τεχνικη καταρτηση (κιθαρα)  τα τραγουδια μου "απογειωθηκαν" σε σχεση με αυτα που εγραφα στο οργανο που εχω "σπουδασει" (πιανο) ,ισως λοιπον και η ΕΛΛΕΙΨΗ τεχνικης καταρτησης να σε βοηθαει πιο πολυ να κατακτησεις τη συνθετικη "ουσια" ενος τραγουδιου. (καπου ειχα διαβασει οτι το ιδιο κανει και ο Springsteen που προτιμα να γραφει στο ΠΙΑΝΟ και οχι στην κιθαρα και ας ειναι εξαιρετικος κιθαριστας)

 

Οπως στην μετεφηβεία έχουμε " νέες ριζοσπαστικές" ιδέες έτσι και οι αρχάριοι αφήνουν την φαντασία τους να τρέξει συνδυάζοντας ένα ΛΑ ματζόρε με το ΡΕ και γράφουν "δικές" τους μελωδίες επάνω τους.

 

Δεν ξέρεις πως όσο ζω μαθαίνω; Πως αν συνειδητοποιούσα το πόσα μπορεί να μάθει ο ανθρώπινος νους που ήδη είναι γνωστά στην επιστήμη, δεν θα τολμούσα να πω κουβέντα ή να γράψω;

Αλλά έτσι υπάρχει δημιουργία.

Ο άνθρωπος (μουσικός) εξελίσσεται σε βάθος χρόνου δημιουργώντας επιστήμη, για να έρθει η επόμενη γενιά να τα αμφισβητήσει μέσα στην ημιμάθεια της, να πάει 60% πίσω για να προσθέσει στην καλύτερη 1%, νομίζοντας πως είναι εξέλιξη ριζοσπαστική.

Ολοι τα κάναμε και όσοι δεν το έκαναν ακόμη θα το κάνουν.

Been there, done that, bought the T-shirt.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου