Προς το περιεχόμενο

Black Metal...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κι εγώ πάντα προτιμούσα το Melodic Death ή το Prog Death. Το Black Metal μου φαινόταν ανέκαθεν πολύ "ωμό" ως είδος μουσικής, δεν μπορώ να προσδιορίσω γιατί.

 

Οι Behemoth όμως μου αρέσουν πολύ από τις καινούργιες μπάντες αυτού του προσανατολισμού. (Πλέον αυτοπροσδιορίζονται ως death metal και αυτοί, αλλά οι πρώτοι 4-5 δίσκοι ήταν καθαρό Black Metal.)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μου άρεσε το black metal και πάντα με κούραζαν τα φωνητικά του.

Είναι κρίμα που οι περισσότεροι τραγουδιστές κράτησαν τα υψισυχνα grim-screaming

φωνητικά και πλην ελάχιστων περιπτώσεων δεν ακολούθησαν το παραδειγμα του Attila Csihar σε μη τυποποιημένα φωνητικά και ακριβώς εκεί διακρίνω την μέγιστη αδυναμια του black metal. Αν και υπάρχουν πολλά παρακλάδια black metal δεν υπήρχε η ανάλογη εξέλιξη στο πνεύμα του ιδιώματος, κολλήματα σε πολλούς τομείς...

Ευτυχώς όμως υπάρχουν πάντα μπάντες με ανοιχτο μυαλό που δίνουν κάθε τόσο νέα πνοή σε αυτό το κάπως κολλημένο είδος. Πρόσφατα παραδείγματα μπαντών απο το 2015 που τις έχω λιωσει .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα βήμα παραπέρα στο όλο πνεύμα του bm προσωπικά θεωρώ και τους Akercocke. Μπορεί να μην σου κάνουν μπαμ για το είδος αλλά είναι για respect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έθεσα τον περιορισμό γιατί όταν λες black metal, συνήθως κανείς δεν φέρνει στο μυαλό του τους venom ή τους hellhammer αλλά τους mayhem και τον Varg. Και το βρίσκω και λογικό κιόλας, μια και ούτε προσωπικά θεωρώ το πρώτο κύμα το "κλασσικό", γνωστό black metal του δεύτερου, για το οποίο έγινε και πιο ευρέως γνωστό και ξεκάθαρα καθιερωμένο ως BM. Οπότε μιλάμε καθαρά για second wave.

 

Για Bathory με πλήγωσες να το ξες ;D ;D

 

Τους Rotting Christ ποτέ δεν τους θεωρούσα black metal ακριβώς. Βέβαια δεν τους λες και σκέτο death metal.

 

Καλά ναι, όντως. Αυτό συμβαίνει με πολλές μπάντες γιατί έχουν δανειστεί στοιχεία από πολλά παρακλάδια και εξελίχτηκαν ηχητικά/φωνητικά/συνθετικά συνεπώς σε κάποια φάση ακροβατούσαν σε διάφορα είδη μεταλ.....Γι αυτό και ΙΣΩΣ να μη χωρούν στη συζήτηση οι Celtic Frost, Primordial που είναι γκρουπάρες....

 

Γενικά στο ροκ/μεταλ εάν αλλάξεις ένα στοιχείο παιξίματος (fast tempo, heavy distorted guitars π.χ.) ή θεματολογία , αλλάζεις και sub-genre. Λίγο ανούσιο να βάζεις ταμπέλες, αλλά παραγματικά όταν οι RC πειραματίστηκαν και έβγαλαν το ΥΠΕΡΟΧΟ A Dead Poem με 2-3 αλλαγές ακούγονταν Death/Doom/Goth ξέρω γω

 

 

Οι 3 πρώτοι δίσκοι των Rotting Christ ήταν καθαρό Black Metal,  όπως και οι 3 ή 4 των Bathory

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα βήμα παραπέρα στο όλο πνεύμα του bm προσωπικά θεωρώ και τους Akercocke. Μπορεί να μην σου κάνουν μπαμ για το είδος αλλά είναι για respect.

Λατρεύω Akercocke αλλα πάντα λόγω βόθρων φωνητικών τους κατέτασα στο progressive death metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τα τελευταία επικά θέματα περί rap, hip-hop, Death metal, DP & Blackmore κτλ. ομολογώ πως μου γεννήθηκε φυσικά η απορία. Ποια η γνώμη σας για το black metal;

 

Εγώ που μεγάλωσα με την στάμπα του μεταλλά σε μια εποχή που θεωρούσαμε καθαρό μέταλ τους Priest του Screaming for Vengeance, δυσκολεύομαι να ακούσω όλα τα είδη αυτά ιδίως όταν περιέχουν βοθροφωνητικά (το "δυσκολεύομαι" είναι σχήμα λόγου. Εννοώ τα αποφεύγω όπως ο Θεός το Black Metal).

 

Όμως, κυρίως λόγω του ότι τέτοιες μουσικές ακούν πολλά άτομα τα οποία έχω σε εκτίμηση, ανεξαρτήτως αν είναι μουσικοί ή απλώς εξειδικευμένοι ακροατές, διατηρώ ένα σεβασμό εξ αποστάσεως.

 

Οπότε enjoy, αλλά πίσω μου σ'έχω Σατανά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικα που αγαπώ το καλο κατ'εμε black metal (όπως και το καλο κλαρινο και πολλα αλλα  ;D) θα μιλησω ειδικα για τους Satyricon και τους Venom που τους εχω δει live οτι ειναι παρα πολυ επαγγελματιες , απιστευτοι μουσικοι και πραγματικα  αγαπανε αυτο που κανουνε.Όσον αφορά στους Dodheimsgard που ειδα οτι αναφερθηκαν, εχουν βγάλει καποια καλα αλμπουμ (βλεπε 666)αλλα συναυλιακα -τουλαχιστον μετα το '07- ειναι πολυ κακοι (και ο vikotnik επαιζε με μια gibson standard δλδ black metal με ταυρακι - ελεος  :P). Γνωμη μου παντα αδερφια.

Σαν εισαγωγη για καποιον στο ειδος εαν του αρεσει κατι κοντινο θα προτεινα φυσικα τα απιστευτα εξης 2: mayhem De mysteriis dom Sathanas (1994) & Burzum Filosofem (1996)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικα που αγαπώ το καλο κατ'εμε black metal (όπως και το καλο κλαρινο και πολλα αλλα  ;D) θα μιλησω ειδικα για τους Satyricon και τους Venom που τους εχω δει live οτι ειναι παρα πολυ επαγγελματιες , απιστευτοι μουσικοι και πραγματικα  αγαπανε αυτο που κανουνε.Όσον αφορά στους Dodheimsgard που ειδα οτι αναφερθηκαν, εχουν βγάλει καποια καλα αλμπουμ (βλεπε 666)αλλα συναυλιακα -τουλαχιστον μετα το '07- ειναι πολυ κακοι (και ο vikotnik επαιζε με μια gibson standard δλδ black metal με ταυρακι - ελεος  :P). Γνωμη μου παντα αδερφια.

 

 

Dodheimsgard tο 2011 που τους είδα ήταν απιστευτοι, περυσι δεν ξέρω τι κάνανε, μένω σε νήσι πλέον και δυσκολεύομαι να πάω σε συναυλίες (που είναι το πρόβλημα ακριβώς να παίζεις black metal  με gibson sg ?  ??? )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα ενταξει ισως ειμαι λιγο παραξενιαρης.Πολυ αξιολογη μπαντα σιγουρα. Τωρα νιωθω λιγο ασχημα που εγραψα οτι ηταν κακοι  :P γιατι ημουν υπερβολικος. Απλα δεν ηταν οπως τους περιμενα μιας και οι στο δισκο ειναι απιστευτοι οντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα ενταξει ισως ειμαι λιγο παραξενιαρης.Πολυ αξιολογη μπαντα σιγουρα. Τωρα νιωθω λιγο ασχημα που εγραψα οτι ηταν κακοι  :P γιατι ημουν υπερβολικος. Απλα δεν ηταν οπως τους περιμενα μιας και οι στο δισκο ειναι απιστευτοι οντως.

 

;D Νομίζω you want your coffee ''Black''  , no sugar no milk  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου