Προς το περιεχόμενο

ΟΒ.1 και λοιποί κομπρεσσορες


Dinosp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο μ' αρέσει (σαν χρώμα) -

 

ob1_front-thumb.jpg

 

Το θέμα που εχω με τους κομπρεσσορες ειναι το οτι δεν τους ακούω καθόλου στα βιντεάκια τους...

 

Απο την άλλη, ακόμα ψαχνω εκείνη τη διαφορά που έκανε το fat switch του Blues Junior και σκέφτομαι μήπως θα μπορούσα να την προσεγγίσω μ αυτο στον deluxe reverb - άλλες λάμπες θα μου πείτε, άλλο πράγμα...

 

Πάντως το ob.1 έχει ωραίο χρώμα

 

ΥΣ. Εδω ο κόσμος καίγεται, κλπ, κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά ειναι παρα πολυ δύσκολο να "ακουσεις" ενα compressor τοσο live και φυσικα ακομα πιο  δυκολο απο καποιο video στο youtube. Το compression (k to delay) κατα τη γνωμη μου επηρρεαζει τον ηχο σου κατα τροπο που δεν ειναι τοσο εμφανης οσον αφορα τις συχνοτητες αλλα γινεται πιο εμφανης  στον τροπο με τον οποιο παιζεις πανω στην ταστιερα και με το picking hand σου. Aπο εκει και περα οι καλοι compressor ειναι αυτοι που δεν επηρρεαζουν τοσο πολυ τα μπασα, ειναι αρκετα trasnparent, δεν αλλοιωνουν σε αφυσικο βαθμο το "σκασιμο", ενω υπαρχουν και καποιοι που ειναι διασημοι γιατι "ζεσταινουν" καπως τον ηχο σου.

 

ΟΙ στουντιακοι compressors ειναι απλησιαστοι οικονομικά, ωστοσο ενας ταπεινος boss cs3 με δυο-τρεις mods πλησιαζει παρα πολυ σε ποιοτητα compressors με διπλασια η τριπλασια τιμη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fat switch του Blues Junior

 

Αρα δεν χρειαζεσαι κομπρεσσορα,booster χρειαζεσαι ή eq ή συνδιασμο των δυο οπως αυτο

 

http://www.jimdunlop.com/product/micro-amp-plus

 

παλια που επαιζα με μεγαλους ενισχυτες (απο 50 βαττ και απανΟΥ  ;D) δεν εκανα...βημα χωρις κομπρεσσορα,απο τοτε που κατεβηκα κατω απο τα 20 βαττ δεν τους χρησιμοποιω καθολου..

 

ουτε ο DR χρειαζεται ΙΜΗΟ....παντως εχοντας δοκιμασει ολους τους κομπρεσσορες του..πλανητη ειχα καταληξει οτι ο καλυτερος ολων ηταν αυτο το θεριο

 

http://www.jimdunlop.com/product/micro-amp-plus

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά ειναι παρα πολυ δύσκολο να "ακουσεις" ενα compressor τοσο live

 

 

Και θα συμπλήρωνα, ότι κομπρέσορας της προκοπής είναι αυτός που δεν «ακούς»- οι «μάπα» έχουν φύσημα, φασαρία, κλπ...  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως στα live με βγάζει ασπροπρόσωπο αυτό το πραγματάκι. Δεν χρωματίζει καθόλου, έχει tone και με το Comp στο 0 (αντισταθμίζεις την ένταση από το Volume του πεταλιού), ούτε που καταλαβαίνεις ότι είναι ON. Σπουδαίο εργαλειάκι και πιάνει και λίγο χώρο. Αναλόγως δε, του κομματιού, το χρησιμοποιώ και σαν boost.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μ' αρέσει (σαν χρώμα)

 

Πάντως το ob.1 έχει ωραίο χρώμα

 

 

 

Πάρε ένα NESTOS  σε καϊσί φοβερό χρώμα κάνει αντίθεση με το κασμιρένιο σου παλτό. Θα την ακούσεις λαίμαι

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι λενε πως τον καλο κομπρεσσορα δεν τον καταλαβαινεις όταν είναι ανοιχτος, τον καταλαβαίνεις μόνο όταν τον κλείνεις.

 

Δεν έχω μεγαλη εμπειρια περα απο εναν ΤΖΟΓΟ πρασσινο που τον εχω μονταρει για να ερθει πιο κοντα στο dynacomp αλλα Ντίνο δες αν θες καποιος ήπιο για always on ή καποιον σαν τον dynacomp για πιο gilmour-ικους ήχους.

 

Btw, ο Knopfler με τι κομπρεσσορα έπαιζε; Ή ήταν όλο valve compression?

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι λενε πως τον καλο κομπρεσσορα δεν τον καταλαβαινεις όταν είναι ανοιχτος, τον καταλαβαίνεις μόνο όταν τον κλείνεις.

 

 

 

Εγώ θα έλεγα να πάρει ένα DAW  που τα έχει όλα και να τα δοκιμάσει όλα τα εφέ και τη παραμετροποίηση και μετά ας πάει να πάρει και Στρυμώνες και Νέστους και Φατ σουίτς, αν δεν καταλάβει, να ρίξει τας κιθάρας στου τζακ-ι  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να πάρει ένα DAW  που τα έχει όλα και να τα δοκιμάσει όλα τα εφέ και τη παραμετροποίηση και μετά ας πάει να πάρει και Στρυμώνες και Νέστους και Φατ σουίτς, αν δεν καταλάβει, να ρίξει τας κιθάρας στου τζακ-ι  ;D

 

 

Μην είσαι τόσο αιθεροβάμων, Σαμυ  ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου