Προς το περιεχόμενο

HOME STUDIO: εξοπλισμός vs εμπειρίας χειρισμού του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Νpap δεν βγαίνει άκρη, παλιά θλιβερή ιστορία.

 

Νεκτάριε, παιδιόθεν ανήκα στην σχολή των αισιόδοξων υποστηρίζοντας την άποψη ότι, ναι μεν ο απαισιόδοξος κατά κανόνα επισημαίνει μια μίζερη πραγματικότητα, αλλά μόνο ο αισιόδοξος μπορεί (έστω και κατά τι) να την αλλάξει...

 

το όλο εγχείρημα είχε στόχο τον προβληματισμό με κάτι χειροπιαστό ως reference και ο αγαπητός digi άγγιξε την πρόθεσή μου (που σίγουρα δεν έχει να κάνει με κάποιο μπόνους στην ματαιοδοξία μου)... άλλωστε εδώ και πολλάαα χρόνια δεν ασχολούμαι ως επαγγελματίας με την μουσική και εδώ και αρκετά με την ηχοληψία...

 

Απλα αποδεικνυει εμπρακτως οτι κατα καιρους, δειλα, εχει ειπωθει. ;)

 

αν μέσα από αυτή την χρήσιμη κουβέντα που αναπτύχθηκε εδώ, κάποιοι απέκτησαν μια καλύτερη "άμυνα" απέναντι στην λερναία audio αρβύλα, πέτυχα τον στόχο μου (που δεν κατάφερα στο ελάχιστο -πλην εξαιρέσεων- τα 10 χρόνια της θεωρητικής συμμετοχής μου εδώ)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν μέσα από αυτή την χρήσιμη κουβέντα που αναπτύχθηκε εδώ, κάποιοι απέκτησαν μια καλύτερη "άμυνα" απέναντι στην λερναία audio αρβύλα, πέτυχα τον στόχο μου (που δεν κατάφερα στο ελάχιστο -πλην εξαιρέσεων- τα 10 χρόνια της θεωρητικής συμμετοχής μου εδώ)...

Δια της επαναληψεως npap, δια της επαναληψεως. Αν λαβεις υπ οψιν σου την διαρκεια

της εμπορικης "προπαγανδας" και στον αντιποδα τις οποιες "συμβουλες" που  κατα καιρους

εχουν δοθει, βλεπεις οτι υπαρχει, αναλογικα, ενα καλο ποσοστο. ;)

Κιπ ον λοιπον!

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα live που δωσαμε στο soundcheck ηταν ενας ηχολήπτης και επειδή τον κουρασαμε με τις εντασεις μας, μας πηρε όλα τα οργανα ένα ένα, ντραμς, μπασο, κιθαρες, και επαιξε παπαδες σε όλα all the while μιξαροντας τελεια για τον χωρο...

 

ποιο το νόημα; μίξαρε τέλεια για το χώρο αλλά όχι για τις δικές σας δυναμικές. Λέω εγώ τώρα ο τελείως άπειρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα live που δωσαμε στο soundcheck ηταν ενας ηχολήπτης και επειδή τον κουρασαμε με τις εντασεις μας, μας πηρε όλα τα οργανα ένα ένα, ντραμς, μπασο, κιθαρες, και επαιξε παπαδες σε όλα all the while μιξαροντας τελεια για τον χωρο...

ΑΑααα... Εσεις εισαστε... Μααστα... 8) ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο το νόημα; μίξαρε τέλεια για το χώρο αλλά όχι για τις δικές σας δυναμικές. Λέω εγώ τώρα ο τελείως άπειρος

 

Όχι, μια χαρα μας μιξαρε, το θεμα είναι πως μας ελεγε "παιξε φουλ ενταση" και επαιζε ο άλλος pianissimo, ο ντραμμερ δεν ειχε κουρδισει τα τυμπανα του και τετοια. Σε 2 λεπτα μας "κανονισε".

 

ΑΑααα... Εσεις εισαστε... Μααστα... 8) ;D

 

Είμασταν που να μην ειμαστε, με Groovies στο ονομα, χωρις groove στην χαρη.. ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

να μαστε πάλι εδώ αν και η μίξη άργησε μια (επόμενη) μέρα...  :)

 

βρήκα επιτέλους τον χρόνο για ένα τελευταίο mix με τα "καθαρά αυτιά της επόμενης μέρας", με τον ίδιο εξοπλισμό (sonar, plug ins, η γνωστή onboard κάρτα ήχου και τα 4" άρια ηχειάκια) με μόνη προσθήκη ένα "γρήγορο" direct μπάσο που έγραψε το κουνιαδάκι μου όταν τον βρήκα κάποια στιγμή εύκαιρο...

 

σε αυτή τη μίξη, η βασική προσπάθεια δεν ήταν μόνο να "καθαρίσει" παραδειγματικά το αρχικό, αλλά πλέον αφού είχα πιο εμπεριστατωμένη άποψη για το θέμα, μου δόθηκε και μια ευκαιρία ώστε να αντισταθώ στις "ευκολίες" της ταχύτητας, ψάχνοντας λίγο την χρυσή τομή μεταξύ "εντυπωσιασμού" και "καλού ήχου" (μακρυά φυσικά από τον loudness war) σε μια "παραγωγή" στα όρια αυτού του εξοπλισμού...

 

πιστεύω, ότι οι διαφορές στις 3 αυτές εκδοχές (μην ξεχνάτε να τις ακούτε συγκριτικά στις ίδιες  εντάσεις), είναι πλέον ικανές για κουβεντούλα και σε παράλληλα θέματα πλην του αρχικού...

 

https://app.box.com/s/tnm1k69zcw8yafoh4mrb5mlf5j23yudn

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τελευταίο και καλύτερο.

 

Γιατί είναι τόσο διαφορετικές οι εντάσεις μεταξύ των δικών σου μιξ;

 

σε αυτή τη μίξη, η βασική προσπάθεια δεν ήταν μόνο να "καθαρίσει" παραδειγματικά το αρχικό, αλλά πλέον αφού είχα πιο εμπεριστατωμένη άποψη για το θέμα, μου δόθηκε και μια ευκαιρία ώστε να αντισταθώ στις "ευκολίες" της ταχύτητας, ψάχνοντας λίγο την χρυσή τομή μεταξύ "εντυπωσιασμού" και "καλού ήχου" (μακρυά φυσικά από τον loudness war) σε μια "παραγωγή" στα όρια αυτού του εξοπλισμού...

 

πιστεύω, ότι οι διαφορές στις 3 αυτές εκδοχές (μην ξεχνάτε να τις ακούτε συγκριτικά στις ίδιες  εντάσεις), είναι πλέον ικανές για κουβεντούλα και σε παράλληλα θέματα πλην του αρχικού...

https://app.box.com/s/tnm1k69zcw8yafoh4mrb5mlf5j23yudn

 

δυστυχώς η "ένταση" δεν έρχεται "αναίμακτα"... απαιτούνται (ανάλογα την περίπτωση και το είδος μουσικής φυσικά) "θυσίες" στην δυναμική περιοχή αλλά και την παραμόρφωση (που εν πολλοίς εκλαμβάνεται ως "σκληρότητα" στον ήχο)...

 

το συγκεκριμένο κομμάτι δεν είναι ιδιαίτερα κατάλληλο για να φανούν μεγάλες διαφορές, αλλά συνειδητά την τρίτη εκδοχή την κράτησα χωρίς εξεζητημένο "πουσάρισμα" σε ένταση (το "χαμηλά" είναι λάθος ως έκφραση) ώστε πλασματικά να δίνει στο αυτί την εντύπωση του πιο δυνατού δίνοντάς του ένα πρόσκαιρο προβάδισμα... 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου