Προς το περιεχόμενο

ηχος iron maiden


mhxanhma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολο το forum! θα ηθελα τα φωτα σας οσον αφορα πως να δημιουργησω ηχο που να πλησιαζει iron maiden! μαρεσει παρα που ο ηχος του somewhere in time για οσους γνωριζεται! στον εξοπλισμο μου εχω εναν bugera infinium v22, μια ltd kh202 με emg 81-60

αρκετα πεταλια boss chorus, flager, power stack, distortion κλπ. θα ηθελα την γνωμη σας ακομα και για πεταλιερες, καμπινες κτλ! ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την προσωπική μου γνώμη, το μόνο από τον εξοπλισμό σου που φαίνεται ότι δεν πολυ-κολλάει με τον ήχο της εποχής (δισκογραφικά) των Maiden που αναφέρεις, είναι οι active EMG μαγνήτες της κιθάρας σου. Όχι ότι είναι απαγορευτικοί κιόλας, αφού όμως επιθυμείς να είσαι πολύ κοντά σε αυτόν τον ήχο μάθε ότι οι κιθάρες τους είχαμ όχι-και-τόσο-hot-humbuckers και χρησιμοποίησαν κατά κόρον τον DiMarzio Distortion.

 

Κατά τα άλλα, ο ενισχυτής σου μπορεί να βγάλει ήχο Marshall JCM800 (νομίζω, δηλαδή), πεταλάκια δεν είχαν και τίποτα τρομερό, με ένα ψηφιακό delay και ένα Boss chorus είσαι κομπλέ.

 

Απλά να εστιάσεις ότι τον ήχο τον έπαιρναν από τον ενισχυτή και όχι από τους μαγνήτες (γι'αυτό προτείνω κάτι που θα σπρώξει λιγότερο τον ενισχυτή, για να μπορέσεις να πάρεις περισσότερο από τον ενισχυτή, αν με πιάνεις).

 

Αυτά από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δηλαδη μου λες οτι χρειαζομαι τον συγκεκριμενο ενισχυτη και καμπινα?

 

αν εβαζα στον υπαρχον ενισχυτη μια καμπινα θα γινοταν δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την προσωπική μου γνώμη, το μόνο από τον εξοπλισμό σου που φαίνεται ότι δεν πολυ-κολλάει με τον ήχο της εποχής (δισκογραφικά) των Maiden που αναφέρεις, είναι οι active EMG μαγνήτες της κιθάρας σου. Όχι ότι είναι απαγορευτικοί κιόλας, αφού όμως επιθυμείς να είσαι πολύ κοντά σε αυτόν τον ήχο μάθε ότι οι κιθάρες τους είχαμ όχι-και-τόσο-hot-humbuckers και χρησιμοποίησαν κατά κόρον τον DiMarzio Distortion.

 

Κατά τα άλλα, ο ενισχυτής σου μπορεί να βγάλει ήχο Marshall JCM800 (νομίζω, δηλαδή), πεταλάκια δεν είχαν και τίποτα τρομερό, με ένα ψηφιακό delay και ένα Boss chorus είσαι κομπλέ.

 

Απλά να εστιάσεις ότι τον ήχο τον έπαιρναν από τον ενισχυτή και όχι από τους μαγνήτες (γι'αυτό προτείνω κάτι που θα σπρώξει λιγότερο τον ενισχυτή, για να μπορέσεις να πάρεις περισσότερο από τον ενισχυτή, αν με πιάνεις).

 

Αυτά από μένα.

 

thanks φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μου λες οτι χρειαζομαι τον συγκεκριμενο ενισχυτη και καμπινα?

 

αν εβαζα στον υπαρχον ενισχυτη μια καμπινα θα γινοταν δουλεια?

 

Δεν σου είπα ντε και καλά πούλατα όλα και πάρε τα συγκεκριμένα.

 

Απλά αυτά χρησιμοποιούσαν και μπορείς να κάνεις μιά έρευνα όπως π,χ, ποιό πετάλι βγάζει παρόμοιο ήχο με τον  Gallien Krueger 250m

(ο οποίος αν θυμάμαι καλά στις αγγελίες είχε 350 γιούρια)

 

ή αν σε παίρνει να βάλεις στην καμπίνα σου το Electro-Voice EVM-12Ls  που θα έχεις μεγάλη διαφορά κοντά στον ήχο που θέλεις.

 

Οι maiden φορούσαν DiMarzio Super Distortion pickups.

 

Βέβαια αυτά που σου λέω εγώ είναι μία "ακριβή" μέθοδος αν κάνεις μία έρευνα μπορεί να βρείς και κάτι πιό απλό και φτηνό.

 

Εγώ απλά σου είπα ποιός ήταν ο εξοπλισμός για να ξέρεις πάνω κάτω τι εξοπλισμό ψάχνεις να αντιγράψεις  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Για αρχή βάλε το distortion πετάλι σου στο overdrive κανάλι του ενισχυτή σου και ρύθμισε και τα δύο με χαμηλό gain για να ψάξεις τον ήχο που θες.

 

  Μπορείς να αυξάνεις το gain και level του πεταλιού και να χαμηλώνεις το gain του ενισχυτή. Aντίστροφα να μειώνεις το gain του πεταλιού και να αυξάνεις το gain του ενισχυτή. Με πολύ ψάξιμο θα βρεις έναν ήχο αρχικά για να μπορείς να παίξεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς να παρέμβω για να παρατηρήσω ότι ο ήχος του Somewhere in Time είναι πολύ συγκεκριμένος και όχι ιδιαίτερα σχετικός με προηγούμενα ή επόμενα άλμπουμς της μπάντας.

 

+100 gia Gallien Krueger

 

Συνεχίστε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου