Προς το περιεχόμενο

Set up για Les Paul σε κούρδισμα Standard D ή Dropped C


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα ωραίο Epiphonι, το οποίο το είχα αγοράσει για χαμηλά κουρδίσματα, για την ακρίβεια για αυτά τα 2 που αναφέρονται στον τίτλο.

 

Πλέον που λεφτά για δουλειές που μπορώ να κάνω και μόνος μου δεν υπάρχουν, αποφάσισα να τη σετάρω εγώ ο ίδιος. Μπορεί κάποιος φίλος να δώσει κάποιες κατευθυντήριες γραμμές για να μην τα κάνω σκ@τ@. ;D

 

Πήρα 10αρες χορδές, γιατί με 9αρες παίζω σε Standard E κούρδισμα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω διαβάσει το εξαιρετικό guide σου Νίκο, απλά έκανα το thread μήπως πρέπει να κάνω διαφορετικά κάποια πράγματα, τώρα που πρόκειται για άλλα κουρδίσματα. Αν όχι, ξεκινάω αμέσως.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα το διαφορετικο. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 10αρες μπορεί να μην σε βγάλουν σε αυτή την κλίμακα ταστιέρας.

Δοκίμασε ένα σετ 11-48 για standard D ή 11-54 για drop C.

 

Εγώ παίζω σε standard D με το δεύτερο σετ...Μαγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο σημαντικα πραγματα:

1. Στην 7χορδη κιθαρα η Β ειναι 0,56 σε scale 25,5 και ειναι λιιιγο χαλαρη (για τα δικα μου γούστα), οποτε για να ειναι μια ιδεα πιο "τσιτα" σε C πας σε μεγαλο νουμερο, τουλαχιστον 0,52

2. Ελα όμως που το nut στις epiphone δεν ειναι τοσο φαρδυ! Οποτε θα πρεπει να προσεξεις να μην το σπασεις στην προσπαθεια σου να περασεις την χορδη (την εχω πατησει γιαυτο στο λεω).

 

Γενικα θα σου ελεγα οτι αν θες κυριως κούρδισμα down 2 steps (D δηλαδη) τοτε βαλε 0,52 αν θα παιζεις περισσοτερο με drop C κουρδισμα τοτε πηγαινε σε πιο μεγαλο νούμερο χορδή.

 

Τελος χρησιμοποίησε αυτο (έχει μόνο για scale 25,5 αλλα εσύ θες να συγκρίνεις και οχι να υπολογίσεις ακριβώς την τάση της χορδής)

http://daddario.com/upload/tension_chart_13934.pdf

 

Βρίσκεις την τάση που έχει μία 0,42 σε E κουρδισμα και scale 25,5 και μετά βλέπεις τι παχος χορδής χρειάζεται να πάρεις για να έχεις την ίδια τάση σε C.

Mε μια γρήγορη ματιά θέλεις 0,54 για C και 0,49 για D.

Θεωρητικά αν βρεις ποσα κιλά είναι η τάση του 9αρι σετ σε Ε, μπορείς να βρεις τι χορδές χρειάζεται να βάλεις για να έχεις την ίδια τάση σε αλλο κούρδισμα, αρα δεν θα χρειαστεί να πειράξεις και το truss rod (οκ το τερμάτισα, το ξέρω!  ;D ).

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, λέω να κάνω ένα υβριδικό κούρδισμα τότε, γιατί θέλω τα 3 καντίνια να είναι όσο πιο smooth γίνεται. Θα βάλω 10αρες εκεί και 11αρες στις 3 μπάσες.

 

Αύριο θα πάρω το πιο βαρύ σετ και θα στρωθώ στη δουλειά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου