Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή ταστιέρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To μόνο που επηρεάστηκε ήταν η ακόμα πιο μέγιστη ευκολία στο παίξιμο μου....

 

 

Χαχαχαχα

 

Εχω αρχισει και ψηνομαι.... Θα γινουν φρακενσταιν σκηνικα

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Του OP όμως ρε Βαγγο του πρότεινες να μην πειράξει τίποτα και να την πουλήσει  :P :P :P

 

Nαι γιατι απ'οτι καταλαβα απο τα γραφομενα του δεν ξερει τι ακριβως θελει ουτε πως λειτουργουν καποια πραγματα πανω στην κιθαρα . Οποτε απο το να κανει πραγματα που αργοτερα δεν του αρεσουν αντε μετα να πουλησει ενα οργανο με δικες του customιες.  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι γιατι απ'οτι καταλαβα απο τα γραφομενα του δεν ξερει τι ακριβως θελει ουτε πως λειτουργουν καποια πραγματα πανω στην κιθαρα . Οποτε απο το να κανει πραγματα που αργοτερα δεν του αρεσουν αντε μετα να πουλησει ενα οργανο με δικες του customιες.  ;)

 

Ξερω ακριβως τι θελω και αυτο ειναι το θεμα. Θελω τον ηχο της ESP με την ταστιερα της Jackson. Η γενικα με ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ταστιερα! Αυτο που θελω ακριβως δεν υπαρχει - απ'οσο ξερω και διαβαζω-οποτε δυο δρομοι υπαρχουν :

 

1. Να της αλλαξω ταστα

2. Να το καταπιω και απλα να συνηθησω σε αυτην

 

Αυτο που δεν ηξερα και γι'αυτο εκανα το thread ειναι το πως μπορω να κανω το 1ο, καθως δεν νομιζα οτι ηταν θεμα setup.Ο συγκεκριμενος τεχνικος κανει καλη δουλεια μιας και τον ξερω απο το 2005 που του πηγα πρωτη φορα την Jackson για σερβις. Η αληθεια ειναι οτι στο τεχνικο κομματι ξερω λιγα και επειδη δεν υπηρχε περιπτωση να κανω κατι μονος μου. Ετσι λοιπον χαιρομαι πολυ που τα συζηταμε και μαθαινω πραγματα.

Θενξ και παλι για το feedback!

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω ακριβως τι θελω και αυτο ειναι το θεμα. Θελω τον ηχο της ESP με την ταστιερα της Jackson. Η γενικα με ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ταστιερα!

Aυτο που λες δε γινεται ομως γιατι η μια εχει πιο κοντη και πιο στενη ταστιερα σε σχεση με την αλλη που ειναι πιο μακρια και πιο φαρδια. Και αλλαγη ταστων δηλαδη τι υπαρχει περιπτωση να βαλεις μετα τα extra jumbo που φοραει η ltd?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου γνωρίζεις τι θέλεις αλλά δυσκολευόμαστε να καταλάβουμε απο τα λεγόμενα σου

 

Αν κατάλαβα καλά θέλεις οι χορδές να είναι όσο πιο κοντά στα τάστα δλδ χαμηλό action αλλά ταυτόχρονα για να έχεις καλύτερη αίσθηση της ταστιέρας τα τάστα να ειναι χαμηλωμένα να εχουν το ελάχιστο ύψος ώστε να μπορουν τα δάχτυλα να μπορούν να σηκώσουν εύκολα τη χορδή σε bend

 

Αυτο μπορει να γινει με πολυ καλο setup στο όργανο και αν όντως η κιθάρα σου εχει compound radius ειναι οτι καλύτερο

 

Παντως setup απο setup εχει διαφορά γιατι μπορει ενας τεχνίτης να σου ρυθμίσει τα τάστα και να σου φτιάξει την ταστιέρα άψογη εσύ ομως να παραπονιέσαι οτι κατι σε ενοχλεί γιατι τα πάνω ταστα να είναι πχ χαμηλωμένα αρκετά και τα κάτω δλδ απο το 15ο και κατω να ειναι πιο ψηλα οπότε τα δάκτυλα αισθάνονται τις διαφορές

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ταυτόχρονα για να έχεις καλύτερη αίσθηση της ταστιέρας τα τάστα να ειναι χαμηλωμένα να εχουν το ελάχιστο ύψος ώστε να μπορουν τα δάχτυλα να μπορούν να σηκώσουν εύκολα τη χορδή σε bend

Αυτό όπως το καταλαβαίνω δεν ισχύει. Καλύτερο bend έχεις όταν τα τάστα είναι ψηλά ή ακόμα καλύτερα όταν έχεις σκάλοπ(ίνια)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ έτσι πιστεύω.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά και ο ήχος που μπορείς να βγάλεις με λίγο πιο ψηλό action είναι πιο "εκφαστικός" καθώς έχεις περισσότερες επιλογές στο πως (και πόσο) θα χτυπήσεις τη χορδή.

 

Το πολύ χαμηλό action βοηθάει στο γρήγορο παίξιμο και είναι και πιο ξεκούραστο αν παίζεις ώρες (να βγάλεις πρόγραμμα) αλλά κατά τα άλλα είναι υπερεκτιμημένο.

Γενικά μια ταστιέρα που δεν έχει πρόβλημα μπορεί να ρυθμιστεί αρκούντως χαμηλά και χωρίς ταστοδουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι πιστεύω.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά και ο ήχος που μπορείς να βγάλεις με λίγο πιο ψηλό action είναι πιο "εκφαστικός" καθώς έχεις περισσότερες επιλογές στο πως (και πόσο) θα χτυπήσεις τη χορδή.

 

Το πολύ χαμηλό action βοηθάει στο γρήγορο παίξιμο και είναι και πιο ξεκούραστο αν παίζεις ώρες (να βγάλεις πρόγραμμα) αλλά κατά τα άλλα είναι υπερεκτιμημένο.

Γενικά μια ταστιέρα που δεν έχει πρόβλημα μπορεί να ρυθμιστεί αρκούντως χαμηλά και χωρίς ταστοδουλειά.

Σωστές οι παρατηρήσεις σας

αλλά όταν τα τάστα ειναι χαμηλά και μπορείς να σηκώσεις τις χορδές ειναι καλύτερα απο οταν τα τάστα ειναι ψηλά

Οταν τα τάστα ειναι ψηλά έχεις την αίσθηση οτι οι χορδές πληγώνουν τα δάκτυλα ενω οταν ειναι χαμηλά τα δάκτυλα ακουμπάνε στην ταστιέρα και τότε λεμε "ταστιέρα βούτυρο"

 

Να το πω αλλιώς δεν περιγράφω το action που συνήθως ειναι η απόσταση χορδής τάστου αλλά το action χορδής ταστιέρας..

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την αντίστροφη αίσθηση.

Η ταστιέρα με φρενάρει όταν βρίσκει το δάχτυλο μου.

Το τζάμπο ή το σκάλοπ με αφήνει να κάνω μπεντ ευκολότερα επειδή από τη μία δεν έχω αντίσταση παρά μόνο από το τάστο και από την άλλη η δύναμη του μπεντ ασκείται με πολλές διαφορετικές συνισταμένες άρα ευκολότερα.

Αν μάλιστα βάλεις και SS frets...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου