Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και βεβαια θα πρεπει να ειναι παντελως ασχετοι απο "γεωμετρια" ηχου οσοι περιμενουν να βαλουν την TL σε εναν 15αρι combo να επιλεξουν την ρυθμιση "soldano" ::) & να ΑΚΟΥΣΤΕΙ SOLDANO :) :)

 

Εμεις που τη χρησιμοποιουμε σαν εφεδιερα και οχι σαν προσομοιωτη (πολλοι την χρησιμοποιουν και ετσι αλλα σε conect φαση) προτιμουμε κατι πιο ενδιαφερον & δημιουργικο δηλ.να την κανουμε να ακουγεται ΚΑΛΑ χρησιμοποιωντας τα "μοντελλα" των ενισχυτων αντι για πεταλια μπροστα απο καλους καθαρους λαμπατους ενισχυτες,κατι που και πληθωρα βρωμικων ηχων σου δινει αλλα και εξαιρετικης ποιοτητας ηχο (αν βεβαια δεν εισαι ασχετος και ξερεις τι πρεπει να κανεις,προσωπικα τον χειροτερο ηχο που εχω ακουσει στη ζωη μου τον εχω ακουσει απο γνωστο κανγκουροροκα κιθαριστα με TL!! ;D)

 

Παντως και τα βρωμικα "πεταλακια" της  αν και δεν τα πολυχρησιμοποιω μια και χρησιμοποιω τα modulation της μπανκας στην οποια βρισκονται (κανα fuzz μονο βαζω ποτε ποτε) ειναι εξαιρετικα και εξαιρετικα "παραμετρησιμα" ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Οι περισσότερες προενισχύσεις της ακούγονται καλά, και αδιαφορώ αν μοιάζουν με αυτο που υποτιθεται πως μιμούνται. Άλλωστε ΑΓΝΟΩ πως ακούγονται οι περισσότεροι πρωτότυποι (κι αν τους έχω ακούσει απο κοντα, δεν είχα τόσο στενή και συνεχή επαφή για να έχω τόοοσο συγκεκριμένη άποψη.) και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Αν ακούγεται καλά, who cares! Με αυτή την εκδοχή, του πόσο "καλά" μιμείται ενισχυτές - και το ξέρουν καλά αυτό οι τύποι του μάρκετινγκ - ασχολούνται μόνο οι 16χρονοι.

 

 

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000

λες και παιζαμε απο μικροι με soldano για να πουμε οτι δεν μοιαζει και πολυ....ή λες και θα δωσω ποτε 3000 euros για να παρω πραγματικο soldano και να το εχω στο δωματιο μου και να παιζω στο volume 1 για να μην πεσει το σπιτι.Τοτε θα ειναι καλυτερα που θα λεω οτι εχω το real thing αλλα τι κριμα  :'( που δεν μπορω να τον ακουσω γιατι αποδιδει απο το 5 και πανω? Και κατι αλλο :ας υποθεσουμε οτι ο ηχος του soldano ειναι ο απολυτος,και ας πουμε οτι η tonelab τον προσεγγιζει κατα 70% .λοιπον εχουμε το 70% του απολυτου ηχου .ποιον χαλαει απο εδω μεσα?αρα εχεις εναν αρκετα καλο ηχο τελος.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ακούσει κάποιος τα βρώμικα/καθαρά του tonelab και να πει δεν μου αρέσουν το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό. Το να λέει πως ΔΕΝ μπορει να είναι καλο γιατί είναι ΚΛΩΝΟΣ vs THE REAL THING δείχνει απλά πως αυτός που το λέει πέφτει θύμα του μάρκετινγ των εταιριών.

 

Δεν είπα ότι δεν μπορεί να είναι καλή, αλλά εδώ έχουμε καταντήσει να λέμε ότι το αυθεντικό είναι απλά μια μόδα. Όπως και να το κάνουμε η tonelab είναι ενα ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ που χρειάζεται 1002 "να την κάνουμε να ακούγεται καλά" και "αν ξέρεις τι κάνεις θα βγάλεις ήχο " . Είναι το σύνδρομο behringer, ο συμβιβασμός. Προτιμώ για το οτιδήποτε να κάνω το σκατό μου παξιμάδι και να στερηθώ για να πάρω το original πράγμα παρά να συμβιβαστώ με το 70%. Μπορεί να το κάνω για λίγο καιρό λόγο ανάγκης αλλά στην τελικη πάντα ο στόχος μου θα είναι το original. Έχει να κάνει με τις προτεραιότητες και τα πιστεύω του καθενός, αν δεν είσαι έτσι πάρε tonelab δεν σε κατηγόρησε κανείς αλλά μη περνάμε και τα όρια με απόλυτους χαρακτηρισμούς.

 

Όσο θύμα είναι αυτός που την αγοράζει γιατί νομίζει πως έτσι θα έχει τον ήχο των ενισχυτών που λέει πως έχει, ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ θύμα είναι και αυτός που την απορρίπτει για τον ίδιο λόγο.

 

Εδώ κάνεις ένα λάθος, εγώ προσωπικά την tonelab την απέρριψα μετά από a/b test με τον δικό μου εξοπλισμό και δεν βρήκα τίποτα καλύτερο πάνω της από τα πετάλια που έχω εγώ αυτή τη στιγμή. Δεν έμεινα ούτε στα χαρτιά ούτε στο φούμο που πουλάνε οι εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αυτο ειναι και το ρεζουμε .Υπαρχουν καποιοι που θυσιαζουν τα παντα για να παρουν το original και υπαρχουν και καποιοι που δεν τα εχουν και ουτε ειναι διατεθιμενοι να τα εχωναν για να το αποκτησουν.Eνταξει αντικειμενικα(υποκειμενικα) εχει καλο ηχο και το λεω εγω που δεν γουσταρα να βλεπω πολυεφφε και ειχα ορκιστει οτι δεν θα ξαναεπαιρνα.Αλλα την δοκιμασα σπιτι ,την δοκιμασα στο studio ο ηχος που βγαζω ειναι  παρα πολυ καλος και στην τελικη στα παπακια μου εαν ειναι ιδιος με του πραγματικου ενισχυτη.αφου ειναι καλος μου φτανει.Δεν εχουμε λεφτα καρδια μου για αλλα ονειρα ,μας τα τρωει η βενζινη και η αημενια κολωνα  ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το παμε ετσι ακομα & τα πεταλακια υποκαταστατα του real thing ειναι... ;)

 

αν θες πραγματικο delay,chorus,flanger  (απο τα ....αγνα ;D) πρεπει να εχεις 3 μπομπινοφωνα & αν θες leslie & vibe 3 καμπινες Leslie ;)

 

& αν θες "αγνο" γκαζι εναν Tweed deluxe και εναν 50αρη Plexi στο "11"...

 

& αν θες reverb το σπηλαιου του...Δηρου....

 

παλια κραζανε τα πεταλακια γιατι ηταν transistor τωρα κραζουνε τις πεταλιερες γιατι ειναι ψηφιακες...

 

ειπαμε to each his own ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν μπορεί να είναι καλή, αλλά εδώ έχουμε καταντήσει να λέμε ότι το αυθεντικό είναι απλά μια μόδα. Όπως και να το κάνουμε η tonelab είναι ενα ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ που χρειάζεται 1002 "να την κάνουμε να ακούγεται καλά" και "αν ξέρεις τι κάνεις θα βγάλεις ήχο ".

 

Προσωπικά, δεν είπα ότι το αυθεντικό είναι μόδα. Από ότι αντιλαμβάνομαι, το αντίθετο συμβαίνει με την Ακατανόμαστη: είναι αρκετά έως πολύ εύκολο να την κάνεις να ακούγεται καλά. Και επίσης, το ότι "αν ξέρεις τι κάνεις θα βγάλεις ήχο" εφαρμόζεται παντού και πάντα, όπως όλοι καταλαβαίνουμε, έτσι δεν είναι;

 

Kαι η δικιά μου αντίληψη Φλι (αν και δεν ήθελα να το γράψω) είναι ότι σε σένα βλέπω αποχρώσεις της ίδιας άποψης που είδα και προηγουμένως: της οχύρωσης πίσω από το ΔΟΓΜΑ της "απομίμησης".  :-\ To να μου πεις "ε, ΔΕΝ τη θέλω, δεν μου αρέσει, πώς να το κάνουμε, θα μου τη βγάλετε κι απ΄τη μύτη;" το καταλαβαίνω, το "δεν τη παίρνω γιατί είναι υποκατάστατο" όχι... Αυτά ακριβώς εννοώ όταν γράφω για δυσκολία αποδοχής της διαφορετικότητας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πραγματικα συνηθες φαινομενο οι analog-stombox junkies να βριζουν τους "πολυεφφεδες". Νομιζω πως εδω μεσα δεν συμβαινει κατι τετοιο (απο πλευρας μου τουλαχιστον σιγουρα οχι).

 

[move]Το να βριζουν οι πολυεφφεδες τους analog junkies, ε νομιζω εδω το φορουμ μας εχει την..παγκοσμια πρωτη. ;D[/move]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά ακριβώς εννοώ όταν γράφω για δυσκολία αποδοχής της διαφορετικότητας.

 

ακριβως ;)

 

ας πουμε εγω εβγαλα το καπελλο σε εναν πολυ καλο μου φιλο (και απιστευτο κιθαριστα/μουσικο απο τους μεγαλυτερους στην Ελλαδα) οταν στο στουντιο παραδεχτηκε οτι η TL ειναι το ιδιο καλη ηχητικα με τα boutique πεταλια μας αλλα μου ειπε οτι: "ρε παιδι μου θα ντρεπομουν να σκασω μυτη με αυτη" και οτι "δεν τη βρισκω ρε αδελφε μου μαζι της!αλλη κα.... τα πεταλακια με τα λαμπακια τα κουτακια και τα χρωματα"...

 

ετσι παω πασσο (αλλωστε και εμενα μου πηρε 3 χρονια να μην...ντρεπομαι που παιζω  με ψηφιακη πεταλιερα,παιζω με πεταλακια απο το ....1983.... :o)

 

και ακομα οταν βλεπω φωτο με πεταλιερες η πεταλιερες πανω στη σκηνη μελεταω με ωρες τα πολυχρωμα κουτακια... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με ενδιαφέρει το θέμα με την ασημένια κωλ-όνα,

μήπως να το αναλ-ύσουμε λίγο ακόμα;

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πραγματικα συνηθες φαινομενο οι analog-stombox junkies να βριζουν τους "πολυεφφεδες". Νομιζω πως εδω μεσα δεν συμβαινει κατι τετοιο (απο πλευρας μου τουλαχιστον σιγουρα οχι).

 

[move]Το να βριζουν οι πολυεφφεδες τους analog junkies, ε νομιζω εδω το φορουμ μας εχει την..παγκοσμια πρωτη. ;D[/move]

 

 

για διαβασε ,αν εχεις σιδερενια νευρα,ΟΛΟ το Thread και θα δεις ποιος βριζει ποιον ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου