Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κατάλαβες....

 

Η αντίληψη ότι η Tonelab και η κάθε Tonelab είναι υποκατάστατο των αναλογικών είναι μια λανθασμένη αντίληψη, την οποία έχει καλλιεργήσει η ίδια η εταιρία παραγωγής για να αντισταθμήσει την ύπαρξη της μόδας με τα αναλογικά.

 

 

 

Βιολογική καλλιέργεια? Κοπριά έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν κατάλαβες....

 

Η αντίληψη ότι η Tonelab και η κάθε Tonelab είναι υποκατάστατο των αναλογικών είναι μια λανθασμένη αντίληψη, την οποία έχει καλλιεργήσει η ίδια η εταιρία παραγωγής για να αντισταθμήσει την ύπαρξη της μόδας με τα αναλογικά.

 

 

NotGuilty.jpg

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα, μπορει οι πεταλιερες να μην ειναι τοσο ασχημες. Για την ακριβεια, μολις παρηγγειλα μια GT 8 και μια Tonelab LE.

 

Picture4-1.png

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! ;D ;D ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ε, εκτός από το σημείο με την καλή σου ;D, όλα τα άλλα ήταν ακριβώς ότι τραβάω σε κάθε πρόβα και έχω 6-7 πετάλια όλα και όλα!!!

Ειδικά τα περι ντραμερ και μπασίστα!!!

Ο πόνος κάθε κιθαρίστα είναι ίδιοσ λοιπόν!!! ;D ;D

Ναι, μόνο κιθαρίστα νομίζεις εσύ ε; Να δεις τι τραβάω κάθε φορά για να σταματήσω τον clouseau που παίζει μονίμως το solo του New Born!!! >:( >:( >:( >:( ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Woe to You Oh Earth and Sea

for the Devil sends the beast with wrath

because he knows the time is short

Let him who hath understanding

reckon the number of the beast

for it is a human number

its number is six hundred and sixty six.

 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την ρυθμιζα εγω την TL, αλλα ο SF. Μου εβαζε διαφορα τρεμολα και ειχα την εντυπωση πως μου εβαλε square wave, αλλα για να το λες, κατι θα ξερεις.

 

δεν εχει square wave δυστυχως  ;)

 

τωρα κατα τα αλλα και εγω αλλα και  2-3 "κουφοι" φιλοι μου την χρησιμοποιουν οχι μονο λογω της πρακτικοτητας της αλλα και λογω του "καλυτερου" (για ΕΜΑΣ και για αυτα που παιζουμε) ηχου της ;) προσωπικα καλυτερο delay (το βασικο μου εφε) & Phaser/chorus/rotary/univibe δεν εχω ακουσει απο κανενα αναλογικο ή ψηφιακο πεταλι και τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα ;)  αλλα θα μου πεις γουστα ειναι αυτα.

 

επισης μου αρεσουν παρα πολλοι οι βρωμικο ηχοι της σε σχεση με τα πεταλακια γιατι ειναι πιο "ελεγχομενοι" και δεν εχουν σχεδον καθολου θορυβο και φυσικα εχουν απεριοριστες δυνατοτητες eq αλλα και "χρωματος" κατι που για εμενα ειναι τρομερα σημαντικο.

 

ενα αλλο super σημαντικο για εμενα ειναι το buffering που κανει η tonelab στον ηχο μου (μισω τα true by pass πεταλια σε μεγαλες σειρες εφε ,ειδικα οταν μπαινουν το ενα μετα το αλλο χωρις κανενα Boss-aki στη μεση ή στην αρχη να "διορθωνει" λιγο το σημα) κρατωντας το σημα μου σταθερο και ζωντανο ακομα και οταν την εχω bypass (με αλλα λογια ακουγεται πολυ καλυτερα η κιθαρα μου μεσω της TL στον ενισχυτη,ακομα και οταν την εχω bypass,παρα καρφι στον ενισχυτη ;))

 

αλλα ειπαμε one man's nightmare is another man's dream ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ακούσει κάποιος τα βρώμικα/καθαρά του tonelab και να πει δεν μου αρέσουν το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό. Το να λέει πως ΔΕΝ μπορει να είναι καλο γιατί είναι ΚΛΩΝΟΣ vs THE REAL THING δείχνει απλά πως αυτός που το λέει πέφτει θύμα του μάρκετινγ των εταιριών.

 

Όσο θύμα είναι αυτός που την αγοράζει γιατί νομίζει πως έτσι θα έχει τον ήχο των ενισχυτών που λέει πως έχει, ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ θύμα είναι και αυτός που την απορρίπτει για τον ίδιο λόγο.

 

Οι περισσότερες προενισχύσεις της ακούγονται καλά, και αδιαφορώ αν μοιάζουν με αυτο που υποτιθεται πως μιμούνται. Άλλωστε ΑΓΝΟΩ πως ακούγονται οι περισσότεροι πρωτότυποι (κι αν τους έχω ακούσει απο κοντα, δεν είχα τόσο στενή και συνεχή επαφή για να έχω τόοοσο συγκεκριμένη άποψη.) και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Αν ακούγεται καλά, who cares! Με αυτή την εκδοχή, του πόσο "καλά" μιμείται ενισχυτές - και το ξέρουν καλά αυτό οι τύποι του μάρκετινγκ - ασχολούνται μόνο οι 16χρονοι.

 

Το ένα άκρο της κουβέντας είναι να λέμε πως το tonelab είναι απολύτως απαραίτητο και το άλλο άκρο να λέμε πως το tonelab είναι χάλια by default γιατί μιμείται και γιατί είναι ψηφιακό (και με ξενερώνει πολύ να ακούω τέτοια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου