Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειπε κανεις οτι ειναι οτι καλυτερο απλα ειπαμε οτι για να παρεις αυτα που ειναι καλυτερα απο την tonelab πρεπει να στησειs k@λο και εγω δεν τον δινω εχω αλλες προτιμησεις

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το να παίξεις με το tonaleb απαιτεί κατά τη γνώμη μου αρκετή εμπειρία πάνω σε ήχους, γιατί είναι πολύ εύκολο να ακουστεί χάλια αν δεν ξέρεις τι κάνεις!!!!!

 

Αντιθέτως εγώ πιστεύω ότι δε χρειάζεται και ιδιαίτερο...IQ για να βγάλεις αξιοπρεπή ήχο...

Είναι η πιο απλή πεταλιέρα του κόσμου...

 

Απλά, το να έχεις κάποια εμπειρία με πετάλια βοηθάει αρκετά στο πώς θα "χτίσεις" τελικά τον ήχο σου ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[

Στα σημεία που μειονεκτεί (και αρκετά μάλιστα) είναι μια (εκ μέρους μου) παραχώρηση, με αντάλλαγμα ποιοτικά εφέ και ήχους και τεράστια ευκολία στο κουβάλημα!!!

τελικα δεν καταλαβα σε τι μειονεκτει κατ'εσε? για εμενα μειονεκτει στο οτι δεν ειναι 100% marshall αυτο που παιζεις αλλα klein mein. Εμενα στα αυτια μου αυτο που ακουω μου αρεσει σαν ηχος (και στον πληκτρα,και στον drummer και στον μπασιστα και στην γκομενα μου ) και μπορει να αγγιζει ή να προσεγγιζει στο 70% τον soldano εεεε δεν με χαλαει κιολας.Αφου εχω ακουσει κατι πεταλια που ουτε κλικ δεν μου εκανα εστω και λιγο στο 70% θα τα χαλασουμε. Συν οτι δεν μπορω να αγορασω ολους αυτους τους ενισχυτες,συν οτι δεν μπορω να τους κουβαλαω ,συν οτι δεν μπορω να τους δυναμωσω στο 2χ2 τ.μ δωματιο που εχω .οποτε αφηνω τα καλα μηχανηματα σε αυτους πιου τα εχουν και σε χρημα και σε χωρο και εγω συμβιβαζομαι αβασανιστα και αγογγιστα στην tonelab που για τα κυβικα μου ειναι μια χαρα.(ασε που πιστευω οτι παιζω μια χαρα οποτε ειμαι και ***** τα ατομα).Παντως εαν θελει καποιος να μου χαρισει εναν marshall dsl για τα γκαζια μου ,εναν twin reverb για τα καθαρα μου και καποια αναλογικα πεταλακια ...τοτε ναι την πεταω .ΑΑΑΑΑ!!! και καποιον να τα κουβαλαει και να τα στηνει και να τα σηκωνει για να σκουπισει η μανα μου απο κατω και να την συγχωρει την καημενουλα που δεν ξεχωριζει το stand by απο το on/off και τα κλεινει παντα αναποδα οταν εγω το ξεχναω.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παίξεις με το tonaleb απαιτεί κατά τη γνώμη μου αρκετή εμπειρία πάνω σε ήχους, γιατί είναι πολύ εύκολο να ακουστεί χάλια αν δεν ξέρεις τι κάνεις!!!!!

 

ακριβως (και απο την κακη χρηση βγαινει...η ψηφιακουρα που..περνιεται για vintage drive ::))

 

(βεβαια με τετοιο Tube buffering που πεφτει στην εξοδο της πολυ δυσκολο ακομα και πανασχετος να εισαι ειναι να ακουστει κατι εντελως μα εντελως "ψηφιακα")

 

και εγω συμφωνω απολυτα μαζι σου,πρωτα θα πρεπει να ψαχτει ΠΟΛΥ καποιος με ΠΕΤΑΛΙΑ και ΜΕΤΑ να παρει την TL (βεβαια αυτο το εχουμε πει γυρω στις 30 φορες στις προηγουμενες σελιδες αλλα χανεται μεσα στην πληθωρα των ποστ ;))

 

δεν ειπε κανεις οτι ειναι οτι καλυτερο απλα ειπαμε οτι για να παρεις αυτα που ειναι καλυτερα απο την tonelab πρεπει να στησειs k@λο και εγω δεν τον δινω εχω αλλες προτιμησεις

 

προσωπικα  ειχα πολλα απο αυτα τα "καλυτερα"(χωρις να.... στηθω μια και εχω και εγω αλλες προτιμησεις ;D ;D) αλλα να σου πω την αληθεια μετα απο πολυ ψαξιμο και προγραμματισμο τα εστειλα μια και η TL ηταν τοσο κοντα σε αυτα (και τοσο καλυτερη σε καποια αλλα εφε οπως delay & modulation) που οποιαδηποτε διαφορα ηταν αστεια μεσα στη μπαντα ή σε μια ηχογραφηση,βεβαια οπως τη βρισκει κανεις (και σιγουρα τα πολυχρωμα κουτακια στη σειρα ειναι μεγαλος ερωτας πως να το κανουμε,εκανα χρονια να ξεκολησω και εγω :))

 

 

Απλά, το να έχεις κάποια εμπειρία με πετάλια βοηθάει αρκετά στο πώς θα "χτίσεις" τελικά τον ήχο σου

 

αυτο εννοει ο Κωστας ;)

 

βεβαια η ΤΡΕΛΛΗ πλακα ειναι οτι εξακολουθουμε να κουβεντιαζουμε ενω εχουμε ΥΠΕΡΟΧΑ examples απο τα παιδια που ποσταραν τα παιξιματα τους (και δεν παιζουν καν με πραγματικους ενισχυτες αλλα κονεκτ στο ...Pc τους :o,φανταστειτε οταν ακουγονται τοσο καλα τα mp3 πως θα ακουγονται τα wav...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Κουβαλάω (κατα καιρούς, όταν έχω τα πετάλια μου) ένα flight case 70χ50  και δεν έχει μέσα ούτε τα μισά απο αυτά που χρειάζομαι (και μπορώ να έχω όταν κουβαλάω το tonelab).

- o φτασμένος καλλιτέχνης του εξωτερικού ΕΧΕΙ τον προσωπικό του τεχνικό και τα φράγκα να αγοράσει αυτά τα φοβερά εφέ!!! (είναι υπερβολή αυτό;)

- ο φτασμένος καλλιτέχνης ΕΧΕΙ ανθρώπους στο live που ασχολούνται με τις εναλλαγές των ήχων.

 

εμενα μου φανηκε υπερβολη:

>το κουβαλημα απο τα πεταλακια

>το ποσα πολλα εφε τελικα χρειαζεσαι

>και το ποσες πολλες εναλλαγες ηχων χρειαζεσαι...

 

Μα γιαυτό είναι και τόσο υποκειμενική η χρήση της (όπως και κάθ μηχανήματος!)

το κουβάλημα είναι πρόβλημα όταν κάνεις πολλά live συνεχόμενα (καλοκαίρι πχ) σε πολλές και διαφορετικές πόλεις.

Το πόσα εφέ τελικά χρειάζονται.... είναι μεγάλη ιστορία!!!  :D :D :D

Να σου πω (κι ας φανεί υπερβολικό) τι χρειάζομαι εγω:

- τουλάχιστον 3 διαφορετικά overdrive (recomended 4!)

- ένα flanger

- ένα rotary

- ένα τρέμολο (με ρυθμιζόμενο χρόνο)

- delay (με ρυθμιζόμενο χρόνο, επανάληψη και feedback - αν είναι δυνατόν και tone - άρα δεν φτάνει ένα delay σε πετάλι...)

- Wah

- volume pedal

- ένα τουλάχιστον booster για ένταση lead

- 2 κομπρεσοράκια

 

αυτά είναι το λιγότερο που χρειάζομαι (το ξέρω, είναι πολλά...). Απο εκεί και πέρα, πρόσθεσε και άλλα όοπως είναι ένα tuner, ένα mute (για έκτακτες ανάγκες), τα one spot, τα καλωδιάκια κλπ κλπ, έρχεται και γίνεται ένας χαμός....!

Και παρα ταύτα, συνεχίζω πολλές φορές να τα χρησιμοποιώ τα πετάλια μου....!!!

 

Τέλος πάντων, δεν έχουμε κάποια διαφωνία ουσιαστική  :D απλά εξηγώ γιατί το tonelab μπορεί εύκολα να αντικαταστήσει ένα σωρό πετάλια  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[

Στα σημεία που μειονεκτεί (και αρκετά μάλιστα) είναι μια (εκ μέρους μου) παραχώρηση, με αντάλλαγμα ποιοτικά εφέ και ήχους και τεράστια ευκολία στο κουβάλημα!!!

τελικα δεν καταλαβα σε τι μειονεκτει κατ'εσε?

γράφω όσα θυμάμαι:

- Κάκιστη χρήση του πρώτου switch (τέτοια που δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις ενα σωρό ωραία εφε μαζί με άλλα - πχ wah μαζί με κάποιο overdrive πλην των ενισχυτών)

- μετριότατος (και λίγα λέω) κομπρέσορας

- έλειψη παραμετροποίησης στο τρέμολο, της συχνότητας

- το 4ο switch που πάει ΟΛΟ μόνο για reverb (σιγά το χρήσιμο εφε στο live που ήθελε μια ολόκληρη μπανκα)

- έλειψη send return

- αμφίβολη ποιότητα κατασκευής σε κάποια switches

 

Από την άλλη έχει τόσα καλά που αν αρχίσω να γράφω δεν θα τελειώνω!!!

:D :D :D :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ. Για αυτα λες ....wah παιρνεις αλλο, κομπρεσσορα δεν χρησιμοπoιω γιατι παντα εχω διπλους και οντως χαραμισαν ολοκληρο setting για τοσα reverb που κατ'εμε δεν χρειαζονται(οριστε λυθηκε το προβλημα ;D).παντως εκει που δεν το περιμενα ειναι στα γκαζια ...τι να λεμε τωρα :P

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΝΟ αυτα χρειαζεσαι?? :o

 

Πολλες εκπτωσεις μου κανεις αρχηγε μου..

 

Για να δουμε τι χρειαζομαι και εγω...

 

 

λοιπον εκτος απο τον comp (που ειναι παντα πεταλακι) εχω αναγκη πολυ (δε κρατιεμαι.... ;D)

 

1.ενα booster

2.ενα πολυ ελαφρυ drive

3.ενα drive για ρυθμικα παιξιματα

4.ενα drive για lead

5.ενα fuzz

6.ενα distortion

7.δυο tremolos (με tap tempo οπωσδηποτε)

8.4 ειδη delay (με tap tempo,real time mix controller  & real time feedback controller δηλ αλλα ΔΥΟ vol.pedals)

9.rotary (με real time speed control αρα αλλο ΕΝΑ vol.pedal)

10.univibe (με real time speed control αρα αλλο ΕΝΑ vol.pedal)

11.phaser( με real time speed control αρα αλλο ΕΝΑ vol.pedal)

12.tuner

 

αυτα για την πιο απλη συναυλια η ηχογραφηση...

 

;)

- Κάκιστη χρήση του πρώτου switch (τέτοια που δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις ενα σωρό ωραία εφε μαζί με άλλα - πχ wah μαζί με κάποιο overdrive πλην των ενισχυτών)

 

+1 αλλα χρησιμοποιωντας τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΖΕΣΤΑ βρωμικα των ενισχυτων καπως "ερχεται το πραμα"

 

- μετριότατος (και λίγα λέω) κομπρέσορας

 

η πλακα ειναι οτι στην LE ειναι υπεροχος!

 

- έλειψη παραμετροποίησης στο τρέμολο, της συχνότητας

 

οντως αλλα να σου πω ειναι τοσο ωραιο το τρεμολο της που χαλαλι του! ;D

 

- το 4ο switch που πάει ΟΛΟ μόνο για reverb (σιγά το χρήσιμο εφε στο live που ήθελε μια ολόκληρη μπανκα)

 

καλα αυτο εμενα που δεν χρησιμοποιω ΠΟΤΕ reverb με σκοτωνει..

 

 

 

- αμφίβολη ποιότητα κατασκευής σε κάποια switches

 

καλα ας ειχαν κανει και τα πεταλακια σου τις ....600 συναυλιες το χρονο που κανεις εσυ και θα σου ελεγα εγω ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ. Για αυτα λες ....wah παιρνεις αλλο, κομπρεσσορα δεν χρησιμοπειω γιατι παντα εχω διπλους και οντως χαραμισαν ολοκληρο setting για τοσα reverb που κατ'εμε δεν χρειαζονται(οριστε λυθηκε το προβλημα ;D).παντως εκει που δεν το περιμενα ειναι στα γκαζια ...τι να λεμε τωρα :P

 

Ε, όχι να πάρεις και άλλο wah!!!!!!! κατ'αρχήν είναι καταπληκτικό το ήδη υπάρχον και 2ον είναι λίγο άκυρο να αγοράζεις μια καλή πεταλιέρα και να πρέπει να έχεις 2ο wah!!!

Όχι, εδώ έχουν πέσει οι τύποι που το έφτιαξαν σε μεγάλο σφάλμα.... ελπίζω στο μέλλον να βγάλουν ένα νέο μοντέλο (όχι το Le) που να είναι βελτιωμένο σε αυτά τα σημεια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα τελευταιο για να μην σας πρηζω ...Την πρωτη μερα που την πηρα στο studio με τις; επιφυλαξεις μου γιατι θα επαιζα με τρανζιστορ, μετα απο καθε κομματι ρωταγα''ρε μ@λ@κες εχω καλο ηχο ?'' απαντηση : ''ωχου ρε π2π@ρ@ μας επρηξες γαματος ειναι'' ''ρε σιγουρα μηπως ειναι ψηφιακος ?'' απαντηση : ''ΑΝΤΩΝΗ χ@σ@ μας ειναι καλυτερος απο αυτον που ειχες πριν .Αρα εγω ειμαι χαζος, οι αλλοι τι ειναι και αυτοι το ιδιο? αυτα τελος ειμαστε γεννημενοι ο ενας για τον αλλο. ;D

sorry για το βρισιμο αλλα ειναι μια κλασσικη ερωτηση κιθαριστα προς τους αλλους.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου