Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιζω πλεον με tonelab se κατευθειαν στο multi του μαγαζιου και εχω επιστροφη σε Μackie SRM 450.

 

μου πηρε ακριβως 20 λεπτα να βγαλω τους ηχους που ηθελα.

 

CLEAN-CRUNCH-WAH-LEAD-CLEAN CHORUS.

 

πολυ καλη και ΧΩΡΙΣ "τζιτζικια", "ακριδες", "σφηκες" κλπ κλπ κλπ...

 

πλεον τα πεταλια μενουν μονιμα στο σπιτι παρεα με τον παλιο "μαρκο" για αρπαχτες και ηχογραφησεις.

 

επενδυσε αφοβα στην "se" . για την "le" δεν μπορω να σου πω με ακριβεια διοτι ΔΕΝ την εχω ακουσει. (παντως αυτες τις μερες κανω ενα καθαρισματακι στην GT8 και την δινω για πουλημα.) δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα και αυτο που ακουσα απο την tonelab. βεβαια εχει δεκαδες εφφε και ευκολιες διασυνδεσης κλπ κλπ στα οποια η SE υστερει. απο την στιγμη ομως , που παιρνω τον ηχο που θελω δεν με ενδιαφερει το θεμα. :P

 

Στα λέγαμε Σπύρο και δε μας πίστευες ;)

 

Καλή πόρωση!!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μετά απο...550 ποστς ;D ενα εχω να πω:

 

 

 

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΩΡΑ..ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ!!!!!

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι αλλο εγω τωρα που το θυμηθηκα.... βαζω κατι dist/fuzz στο send/return και μετα παιρνω απο την tonelab κανενα modulation, reverb αμα χρειαστω..... αμα ομως θελω kai wah δν την πολυπαλευει ο ηχος γιατι αποτι καταλαβαινω μπαινουν πρωτα πρωτα στη σειρα αυτα που ειναι απο  send/return ....οποτε wahαρω τη βρωμα.... γινεται να επιλεγω σε ποια σειρα της αλυσιδας θα μπουνε τα πεταλακια απο το send/return ....?

 

απο την αλλη να τα βαλω κανονικα μετα την κιθαρα και πριν την tl θα ειναι το ιδιο πραγμα , ενω αμα τα βαλω μετα την tl απλως θα αχρειστεψω ολα τα  delay, reverb .....

 

???? ΔΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΙΕΣΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑ :D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω ΚΑΘΟΛΟΥ τι λες ;D και σε ποια send return αναφερεσαι (δεν φανταζομαι να αναφερεσαι στη λουπα της TL η οποια ειναι εντελως μουφα μια και ΔΕΝ ειναι λουπα αφου απλα εκει βαζεις πεταλια ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ απο την πεταλιερα & δεν μπορει να πειραχτει..)

 

Την σειρα των εφε ανα κατηγορια (modulation,delay,reverb) στην ιδια την Tonelab  ΦΥΣΙΚΑ και μπορεις να την αλλαζεις απο το μενου της πεταλιερας σου (δες τον τροπο στο manual)  τα pedals ειναι φιξ παντα μπροστα απο ολα.

 

με αλλα λογια η "σειρα" της TL ειναι η ΣΩΣΤΗ δηλ.

 

pedals>amps>effects (τα βαζεις με οτι σειρα θες ανα κατηγορια)

 

μη σκας παντως για τα πεταλακια σου αν μαθεις να χρησιμοποιεις σωστα την TL λιαν συντομως θα τα στειλεις (μονο κανα κομπρεσορα θα κρατησεις μπροστα μπροστα) ;) στο υπογραφω με σινικη μελανη αυτο..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω ηλια μου.επρεπε να κανω κι εγω τον "κυκλο" μου για να καταλαβω τι πραγματικα χρειαζομαι.

 

Τ Ο Ν Ε Λ Α Β    R U L E Z !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν διαβαζε η VOX και τις....55 σελιδες αυτου του thread σιγουρα θα την επανεκδιδε!!! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν διαβαζε η VOX και τις....55 σελιδες αυτου του thread σιγουρα θα την επανεκδιδε!!! ;D

Επίσης θα έκανε εσένα endorser κι εμένα endors-όπουλο...;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω ΚΑΘΟΛΟΥ τι λες ;D και σε ποια send return αναφερεσαι (δεν φανταζομαι να αναφερεσαι στη λουπα της TL η οποια ειναι εντελως μουφα μια και ΔΕΝ ειναι λουπα αφου απλα εκει βαζεις πεταλια ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ απο την πεταλιερα & δεν μπορει να πειραχτει..)

 

Την σειρα των εφε ανα κατηγορια (modulation,delay,reverb) στην ιδια την Tonelab  ΦΥΣΙΚΑ και μπορεις να την αλλαζεις απο το μενου της πεταλιερας σου (δες τον τροπο στο manual)  τα pedals ειναι φιξ παντα μπροστα απο ολα.

 

με αλλα λογια η "σειρα" της TL ειναι η ΣΩΣΤΗ δηλ.

 

pedals>amps>effects (τα βαζεις με οτι σειρα θες ανα κατηγορια)

 

μη σκας παντως για τα πεταλακια σου αν μαθεις να χρησιμοποιεις σωστα την TL λιαν συντομως θα τα στειλεις (μονο κανα κομπρεσορα θα κρατησεις μπροστα μπροστα) ;) στο υπογραφω με σινικη μελανη αυτο..

 

ουτε και εγω καταλαβαινω ρε sf .. ;D κατσε να το παρω απο την αρχη....

 

πρωτον ΝΑΙ μιλαω για τη λουπα που οτι και να βαλεις μπαινει μονο μπροστα απο τα παντα και δν μπορει να πειραχτει (για να το λες ετσι θα ειναι.... ;) )

 

το αλλο οτι μπορω να αλλαξω την σειρα των εφφε το ξερω... δλδ βαζω ενα reverb πριν το chorus....ωραια μεχρι εδω...

αμα θελω να βαλω ενα εξωτερικο dist ΜΕΤΑ το wah της tl πως το κανω??? εδω σε θελω  ;D ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θελω να βαλω ενα εξωτερικο dist ΜΕΤΑ το wah της tl πως το κανω???

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.

πλακα ΜΕ κανεις????  εεεεε τωρα μας τα χαλασε η tl!!! και για να προλαβω τον sf: καλα τα amps της tl αλλα εγω εχω 4 fuzz που θελω να χρησιμοποιησω!!! και εννοειται οτι πρεπει να εχει wahαριστει ο ηχος πριν σχεδον παντα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου