Προς το περιεχόμενο

ENGL SCREAMER 50 VS LANEY IRONHEART 30


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους δύο combo και θα ηθελα την γνώμη σας. Παίζουν περίπου στην ίδια τιμή ο screamer μεταχειρισμένος o ironheart καινούριος.

 

Θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για live, δεν παίζω metal χρειάζομαι απλά τρεις αξιοπρεπείς ήχους ένα καθαρό, ένα rythm και ένα lead λιγάκι μπουσταρισμένο. Να σημειώσω ότι αρέσκομαι να χρησιμοποιώ το gain του ενισχυτή και όχι πετάλια για τα βρώμικα.

 

Έχω δει και άλλες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα από blackstar, orange, engl τις οποίες έχω αποκλείσει για διάφορους λόγους επομένως θα προτιμούσα να περιοριστούμε ανάμεσα σε αυτούς τους 2.

 

So, ποιον από τους 2 θα επιλέγατε??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα τσιμπουσα τον engl.  ο laney ειναι βαθια κινα (και υπερτιμημενος). η κατασκευη και η δομη των φτηνων laney ειναι "αστεια". το πολυ πολυ να αλλαξεις 2 τελικες στον engl και καθαρισες.

-απο θεμα "ηχου" το πραμα ειναι πως θα το διαχειριστεις. ο engl εχει τα +20w τα οποια ειναι απαραιτητα για προβα με drummer.

καλυτερα να παιζεις στο 5-6 παρα στο 8+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την συνέχεια της κουβέντας να πω ότι είχα χθες την ευκαιρία να δοκιμάσω στον ironheart 60w 2*12 combo. Με λίγα λόγια δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί του σε αυτό το price range. Το καθαρό κανάλι μπορείς να το πεις οκ αλλά τα βρώμικα του υστερούσαν αρκετά. Περισσότερο σαν solidstate ακουγόταν παρά λάμπα.

 

Μένει να ακούσω από κοντά και τον screamer. Είναι κάποιος που έχει να πει κάτι αρνητικό για αυτόν ή κάτι που θα πρέπει να προσέξω σε αγορά μεταχειρισμένου?

 

To footswitch thw engl Ζ-4 ειναι αρκετά ακριβό (80€) και δεν νομίζω ότι δικαιολογεί τα χρήματα του. Άσε που χρειάζεται κάποιος και 2 από αυτά αν θέλει όλες τις λειτουργίες του screamer στα πόδια του. Ειναι κάποιος που χρησιμοποιεί τον screamer με άλλο footswitch και λειτουργεί απροβλημάτιστα και ποιας εταιρείας?

 

Τέλος πιστεύετε ότι σε αυτό το price range θα μπορούσα να κοιτάξω και κάποια άλλη επιλογή καίνουριο ή μεταχειρισμένο? Έχω γράψει παραπάνω τι χρειάζομαι από ήχους.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να έχεις 3 κανάλια που να αλλάζεις με footswitch δεν έχεις πολλές επιλογές για καινούριο λαμπάτο ενισχυτή ειδικά σε combo.

Ο bugera 333 θα σου κάνει αλλά σε 212 combo είναι θηρίο.

Μετά μόνο αυτός

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_switchblade_tsc50_combo.htm

αλλά δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνει το ακριβό midi footswitch.

 

Σε μεταχειρισμένα μπορείς να ψάξεις και για κάποιον marshall JVM205 ή 215C

 

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να έχεις 3 κανάλια που να αλλάζεις με footswitch δεν έχεις πολλές επιλογές για καινούριο λαμπάτο ενισχυτή ειδικά σε combo.

Ο bugera 333 θα σου κάνει αλλά σε 212 combo είναι θηρίο.

Μετά μόνο αυτός

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_switchblade_tsc50_combo.htm

αλλά δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνει το ακριβό midi footswitch.

 

Σε μεταχειρισμένα μπορείς να ψάξεις και για κάποιον marshall JVM205 ή 215C

 

 

 

 

Thanx. Γνωρίζει κάποιος που θα ακούσω τον hugheskettner_switchblade_tsc50 στην Αθήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μένει να ακούσω από κοντά και τον screamer. Είναι κάποιος που έχει να πει κάτι αρνητικό για αυτόν ή κάτι που θα πρέπει να προσέξω σε αγορά μεταχειρισμένου?

 

 

Τυχαίνει να έχω τον Thunder και έχω παίξει αρκετές φόρες με τον Screamer ενός φίλου! Είναι τρομερός ενισχυτής, απίστευτο value for money (ειδικά μεταχειρισμένος), άλλα θέλει να ασχοληθείς αρκετά με το eq, πριν βιαστείς να τον κρίνεις! Για παράδειγμα τα πρίμα του είναι ένα θέμα, ειδικά σε μεγάλες εντάσεις, συνήθως τα κρατάω χαμηλά! Αλλά αναλόγως και τι παίζεις και τι ήχους θέλεις να βγάλεις, αυτό θα το δεις στην πράξη! Αν κοιτάς στα μεταχειρισμένα για Screamer, φρόντισε να έχει και το footswitch το πακέτο, γιατί είναι αρκετά ακριβό από μόνο του! Happy hunting! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Ζ4 μπορεις να αλλαξεις μονο τα καναλια.To Z-5. footswich κανει 160 € οποτε θα φτασεις κοντα στα 800.Σε αυτη τη τιμη παιζουν διαμαντια (  Rivera-Carvin-Brunetti -koch) στις αγγελιες που ειναι αλλη κλαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίνει να έχω τον Thunder και έχω παίξει αρκετές φόρες με τον Screamer ενός φίλου! Είναι τρομερός ενισχυτής, απίστευτο value for money (ειδικά μεταχειρισμένος), άλλα θέλει να ασχοληθείς αρκετά με το eq, πριν βιαστείς να τον κρίνεις! Για παράδειγμα τα πρίμα του είναι ένα θέμα, ειδικά σε μεγάλες εντάσεις, συνήθως τα κρατάω χαμηλά! Αλλά αναλόγως και τι παίζεις και τι ήχους θέλεις να βγάλεις, αυτό θα το δεις στην πράξη! Αν κοιτάς στα μεταχειρισμένα για Screamer, φρόντισε να έχει και το footswitch το πακέτο, γιατί είναι αρκετά ακριβό από μόνο του! Happy hunting! ;D

 

Για τον thunder διάβασα σε κάνα 2 forum ότι είχαν πρόβλημα με τις εντάσεις όταν άλλαζαν από καθαρό σε βρώμικο κάτι απαγορευτικό για live. Εσύ που τον έχεις ισχύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Ζ4 μπορεις να αλλαξεις μονο τα καναλια.To Z-5. footswich κανει 160 € οποτε θα φτασεις κοντα στα 800.Σε αυτη τη τιμη παιζουν διαμαντια (  Rivera-Carvin-Brunetti -koch) στις αγγελιες που ειναι αλλη κλαση

 

Είχα koch studiotone ωραία καθαρά αλλά τα βρώμικα δεν με έπειθαν και τον πούλησα. Rivera δεν παίζει στις αγγελίες σε αυτά τα χρήματα. Για τον brunetti mc2 τι γνώμη έχετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου