Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Συνήθως δεν ποστάρω βίντεα αν δεν ξέρω ότι όντως έχουν επιστημονικό υπόβαθρο αλλά αυτό το βίντεο έχει ένα ενδιαφέρον. Κάνει ένα απλό πείραμα το οποίο μπορεί να αναπαραχθεί εύκολα από τον καθένα και φυσικά έχει μετρήσιμα αποτελέσματα. Αυτό που δείχνει είναι ότι το σώμα της κιθάρας δεν συντονίζεται σε μία συχνότητα σαν ολότητα (όπως παράδειγμα ένα σύρμα) αλλά έχει πάρα πολλές διαφορετικές περιοχές που συντονίζονται σε άλλη συχνότητα. Αν κάποιος δεν το καταλαβαίνει μπορώ να του το εξηγήσω και αναλυτικά. Η κυματική θεωρία δεν είναι εύκολη σε αυτή την περίπτωση αλλά μπορείς να έχεις ένα χονδροειδές αποτέλεσμα που είναι μετρήσιμο και δεν μπορεί να διαψευστεί.

 

Παρακαλώ μη σπεύσετε να το μειώσετε πριν το καταλάβετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν όλες οι κιθάρες που έχουν ίδιους μαγνήτες, ίδιες χορδές, ίδια τάστα, ίδιες γέφυρες, ίδιους καβαλάρηδες, καρφωμένες σκέτες στον ίδιο ενισχυτή, σας ακούγονται το ίδιο, εγώ πάω πάσο.

Ε  ναι για αφου. :-*

 

Ρε συ αυτό τον συνδυασμό χαρακτηριστικών τον έχω, αλλά ο ήχος μου είναι σκατά.

 

Γράψε παλικάρι μου και τι χορδές να βάλω, μπας και το σώσω το όργανο.

 

Παιζεις ορθιος  ή καθιστος σε σκαμπω?Τι ξυλο ειν το σκαμπω?

Σκαμπαζεις απο κοκορετσι? ;D

 

Χορδες τομαν 1 ευρω βυθισμενες στη σαλαμουρα ολο το Πασχα για καλυτερο σαστεην.

Μετα τη χρηση,κοβεις καλαθακι λημνου φετες,βαζεις ντοματα,κρεμμυδι,αγγουρακι,τσιμπας με το δεξι  και παιζεις χαμερ ον πουλ οφ με τ αριστερο....

 

Καλα που  μαι κι  εγω και σας ανοιγω τα ματια για τα κσυλα. :P ;D

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτο το βιντεο δεν συνοδευεται απο μετρησεις αρα δεν ακουμε καμια διαφορα.

Ή μηπως δεν ειναι ετσι?   ???   ;)

 

Δεν έχει να κάνει με το τι ακούς. Έχει να κάνει με το τι μπορείς να μετρήσεις και με τι μπορείς να αποδείξει ότι φταίει για αυτό που ακούς. Προφανώς και έχουν διαφορά οι ήχοι αλλά δεν φταίνε αυτά που λέει. 3 χιλιοστά διαφορετικό action και φτάνει.

 

Παιδιά δεν έχω καμία πρεμούρα να πείσω κανέναν για τα ξύλα. Αυτό που υπερασπίζομαι είναι τον ηλεκτρομαγνητισμό και την κυματική θεωρία ( ;D). Ο καθένας μπορεί να ακούει ό,τι θέλει. Μπορεί επίσης ό,τι δεν καταλαβαίνει να το θεωρεί αμελητέο. Δεκτά όλα. Ο καθένας έχει την αποψή του. Αυτό που δεν έχουμε δικαίωμα να λέμε είναι αφύσικα πράγματα και να τα παρουσιάζουμε σαν αλήθειες.

 

"Αλλιώς δονείται το μαόνι αλλιώς το πεπόνι". Το είδα γραμένο 100 φορές πιο πάνω. Έλα όμως που δεν είναι τόσο απλό. Το βιντεάκι δίνει ένα κλου. Μικρό αλλα επιστημονικά αληθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα με τα ξυλα, το καταλαβαμε (λεμε τωρα...)

Με τα διαμαντια τι γινεται? Ποσο αλλαζει αραγε ο ηχος της κιθαρας οταν κουβαλαει πανω της διαμαντια 400 καρατιων? Οπως η παρακατω Eden Οf Coronet της Gibson, η οποια κοστιζει...

2 εκατομμυρια δολαρια? chin.gif

 

Most_valuable_guitar_Collage_header_tcm25_376772.jpg

 

 

--> Eden Οf Coronet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Παιζεις ορθιος  ή καθιστος σε σκαμπω?Τι ξυλο ειν το σκαμπω?

 

2. Χορδες τομαν 1 ευρω βυθισμενες στη σαλαμουρα ολο το Πασχα για καλυτερο σαστεην.

Μετα τη χρηση,κοβεις καλαθακι λημνου φετες,βαζεις ντοματα,κρεμμυδι,αγγουρακι,τσιμπας με το δεξι  και παιζεις χαμερ ον πουλ οφ με τ αριστερο....

 

3. Καλα που  μαι κι  εγω και σας ανοιγω τα ματια για τα κσυλα. :P ;D

1. Παίζω όρθιος, όχι σε σκαμπώ, αλλά φοράω σαμπώ. Παίζει ρόλο το ξύλο του πάτου :P τους? ;D ;D

 

2. Μ' έσωσες, πάω να φτιάξω χωριάτικη αμέσως. :D

Αυτός ο ... πούλοφ τι είναι? Είφαι ψευδόφ?

 

3. Ευχαριστώ θερμότατα. :-*

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με το τι ακούς. Έχει να κάνει με το τι μπορείς να μετρήσεις και με τι μπορείς να αποδείξει ότι φταίει για αυτό που ακούς. Προφανώς και έχουν διαφορά οι ήχοι αλλά δεν φταίνε αυτά που λέει. 3 χιλιοστά διαφορετικό action και φτάνει.

 

Παιδιά δεν έχω καμία πρεμούρα να πείσω κανέναν για τα ξύλα. Αυτό που υπερασπίζομαι είναι τον ηλεκτρομαγνητισμό και την κυματική θεωρία ( ;D). Ο καθένας μπορεί να ακούει ό,τι θέλει. Μπορεί επίσης ό,τι δεν καταλαβαίνει να το θεωρεί αμελητέο. Δεκτά όλα. Ο καθένας έχει την αποψή του. Αυτό που δεν έχουμε δικαίωμα να λέμε είναι αφύσικα πράγματα και να τα παρουσιάζουμε σαν αλήθειες.

 

"Αλλιώς δονείται το μαόνι αλλιώς το πεπόνι". Το είδα γραμένο 100 φορές πιο πάνω. Έλα όμως που δεν είναι τόσο απλό. Το βιντεάκι δίνει ένα κλου. Μικρό αλλα επιστημονικά αληθές.

 

Μα σ αυτο το βιντεακι δεν εχει ουτε τα 3 χιλιοστα action διαφορα απ οτι λενε.

Ειναι δυο ολοιδιες κιθαρες σε ολα εκτος απ το σωμα,και παιζουν μεσω της ιδιας συνδεσμολογιας στον ιδιο ενισχυτη.

Η διαφορα ακουγεται,και αφου ακουγεται ηχογραφειται κιολας,και αφου ακουγεται και ηχογραφειται το να περασει και απο ενα analyzer για να δουν κιολας αυτοι που ακουνε με τα ματια μου φαινεται το μονο απλο.

Δεν ακουω οτι θελω,ουτε ειμαι ξυλομαχος ουτε εσκασα ποτε μου 5 χιλιαρικα για κιθαρα απο τιμιο ξυλο,ουτε καν αγορασα ποτε κιθαρα με γνωμονα τα ξυλα που αποτελειται.Επιανα μια κιθαρα,αν μ αρεσε το πως επαιζε κυριως unplugged την αγοραζα.

Απλα ακουω αυτο που ακουγεται.Και σε αυτο το βιντεακι ακουγεται,τι να κανουμε τωρα,να παριστανουμε οτι δεν ακουγεται γιατι δεν το ειδαμε σε γραφημα xy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου