Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο κιθάρας


mario_cool

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το πληρώνεις κάτι παραπάνω, αλλά αξίζει τα λεφτά του μέχρι σεντ.  

 

 

 

+100 (€  ;D)

 

Ενα vovox το πληρωνεις,το προσεχεις και σε προσεχει κι αυτο και η διαφορα ακουγεται (αν παιζεις με οτιδηποτε φυσιολογικο τουλαχιστον,οχι με guitar rig και digital satanator pro κλπ)

 

Επισης εξαιρετικα ειναι και τα monster,αλλα παραειναι χοντρα ρε παιδι μου,ειπαμε να τα κανουν γερα αλλα οχι και να τραβανε την κιθαρα στο πατωμα απ το βαρος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω πως ένα τέτοιο καλώδιο θα κάνει την διαφορά. ΑΛΛΑ...

 

Mε ό,τι κιθάρα τυχαίνει να παίξω, σε οποιονδήποτε ενισχυτή, τα ίδια λάθη κάνω  ;D Καλά τα καλώδια, τα πετάλια κλπ αλλά πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να χάνω χρόνο παιξίματος και ν'ασχολούμαι με τα υπόλοιπα αναλώσιμα μήπως και ανακαλύψω την διαφορά στη διαύγεια του ήχου μου. Επειδή λοιπόν 100Ε για ένα καλώδιο δεν τα διαθέτω αυτή την στιγμή (ή έστω δεν έχω πειστεί πως αξίζει τον κόπο η τιμή), θα πάρω κάτι σαν αυτό που παρέθεσα για να κάνω τη δουλειά μου κι όταν έχω την ευκαιρία να παίξω με κάποιο vovox, θα επανέλθω με τις εμπειρίες μου  ;D

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όντως κάνει τόσο μεγάλη διαφορά το καλώδιο? Μήπως υπάρχει μία υπερβολή εδώ? Απλά ρωτάω, χωρίς να έχω παγιωμένη άποψη. Παλιά έπαιζα με ό,τι να ναι. Μετά ένας φίλος μου χάρισε ένα ακριβούτσικο fender αλλά να σας πω ότι άκουσα διαφορά, δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όντως κάνει τόσο μεγάλη διαφορά το καλώδιο?

 

Οχι δεν κανει.Το vovox εχει το ιδιο χαμηλο capacitance και αρα τον ιδιο "ηχο" με πολλα αλλα φθηνοτερα καλωδια.Ειναι ομως πιο ομορφο το παραδεχομαι,εχω ενα και οταν παιξω στο ΟΑΚΑ θα το χρησιμοποιησω για να εντυπωσιασω την κυρια Κουλα στη πρωτη σειρα  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορά μεταξύ ενός κακού και καλού καλωδίου υπάρχει.

Μεταξύ ενός λίγου μέτριου και πολύ μέτριου μάλλον δεν υπάρχει.

Μεταξύ ενός μέτριου και ενός καλού υπάρχει αλλά είναι δυσδιάκριτη.

Το capacitance είναι καθοριστικό αλλά δεν είναι ο μόνος παράγοντας που επηρεάζει τον ήχο του καλωδίου.

Τα Vovox είναι καλά αλλά υπερτιμημένα όπως και τα Van Den Hul.

Τα Evidence είναι πάρα πολύ καλά και ακριβά.

Κανένα από τα παραπάνω δεν έχει τρομακτικές (ή έστω πολύ μεγάλες) διαφορές από τα πολύ φθηνότερα Klotz και Sommer.

Τα Monster, με το συμπάθιο κιόλας αλλά τα έχω (αυστηρώς προσωπικά) για τον πέοντα.

 

Βρείτε ένα καλώδιο επώνυμο, με καλά τεχνικά χαρακτηριστικά, καλά jack, καλοκατασκευασμένα (κολλήσεις, strain relief) και με το flexibility που θέλετε και προπαντός στην τιμή που μπορείτε και διαθέτετε και μην ξανασχοληθείτε.

 

Δεν έχει και νόημα από ένα σημείο και μετά.

 

Μη λέμε τα ίδια.

 

 

 

  • Like 1

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

H διαφορά μεταξύ ενός κακού και καλού καλωδίου υπάρχει.

Μεταξύ ενός λίγου μέτριου και πολύ μέτριου μάλλον δεν υπάρχει.

Μεταξύ ενός μέτριου και ενός καλού υπάρχει αλλά είναι δυσδιάκριτη.

Το capacitance είναι καθοριστικό αλλά δεν είναι ο μόνος παράγοντας που επηρεάζει τον ήχο του καλωδίου.

Ακριβώς αυτό που λέει ο κ. Κώστας συνοψίζει και την προσωπική μου εμπειρία.  ;)

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρείτε ένα καλώδιο επώνυμο, με καλά τεχνικά χαρακτηριστικά, καλά jack, καλοκατασκευασμένα (κολλήσεις, strain relief) και με το flexibility που θέλετε και προπαντός στην τιμή που μπορείτε και διαθέτετε και μην ξανασχοληθείτε.

 

Δεν έχει και νόημα από ένα σημείο και μετά.

 

+1000

 

Eιδικα αν χρησιμοποιειτε  εστω και λιγα πεταλακια οποτε με το buffering αλλαζουν παλι τα ηχητικα χαρακτηριστικα......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου