Προς το περιεχόμενο

TOTO XIV


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

οι Τοτο στο παρελθον , 'εκλαικευαν' δυσκολα μουσικα πραγματα και τα εκαναν ευπεπτα στο ευρυ κοινο . Εβγαζαν το ζουμι απο κατι τεχνικο και δυσκολο και το εκαναν να ακουγεται ευκολο ,ενω δεν ηταν . Στην ουσια ηταν μια υπερτεχνικη ποπ μπαντα (μιλω για το παρελθον ) εχοντας πινελιες σε σωστες δοσεις απο jazz /hard rock κτλ κτλ . Στην ουσια εκαναν ενεσεις ποιοτητας στις μεγαλες μαζες . Ναι μεν ειχαν θεικα ρεφρεν τα οποια κολλουσαν σαν τσιχλες αλλα για να φτασουν εκε (και μαζι τους και ο ακροατης )ι ,ειχαν περασει απο 40 (μουσικα ) κυματα .

 

το κομματι αυτο θεωρω οτι ειναι μια προσπαθεια να ακουστουν καπως πιο ευπεπτοι απο την 'παγιδα ' που ειχαν πεσει στα τελευταια τους αλμπουμ  να παρουσιαζουν δηλαδη πιο πολυ απο οσο επρεπε την progressive πλευρα τους . Εχει και λιγα  μοντερνα αγγιγματα . Ομως δεν παυει να ειναι ΄λιγο΄για τους συγκεκριμενους .Απλα συμπαθητικο . 

 

δεν ξερω τι λενε τα υπολοιπα κομματια  , συντομα φανταζομαι θα ακουστουν , δεν εχω μεγαλες προσδοκιες , ελπιζω να μην ειναι στα προτυπα των 2 τελευταιων αλμπουμ , που ειχαν μεν ποιοτητα αλλα και αρκετους 'πλατιασμους ' .

 

σημειωση- μιλω παντα σαν ' οπαδος' και ουτε κατα διανοια εχοντας κατανοησει μουσικα το μεγαλειο τους  .

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

image.gif

 

OK, τόσο, όσο Toto χρειάζεται  ;)

 

Με πήγε πίσω στις ημέρες του Isolation  8)

 

Μου κάνει.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν καλό κόμματι των Foreigner είναι, όχι σαν καλό κομμάτι των Τότο. Πολύ guitar-based ήχος, κάπως αδιάφορη και κοινότοπη ανάπτυξη μουσικών θεμάτων, βλακώδες break κάπου μετά τη μέση, εθιμοτυπικό σόλο κιθάρας. Οι δε στίχοι, ας τα λέμε καλά. Το ακούς ευχαρίστως (τέσσερις φορές στην περίπτωσή μου), αλλά δεν έχει να πει τίποτε καινούργιο σε σχέση με το παλιό και καταξιωμένο ρεπερτόριό τους.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλο ειναι. Μ'αρεσει περισσοτερο απο το "Orphan". image.gif

 

Μαζί σου. Ήταν ψιλό αδιάφορο. Αυτό θυμίζει καλές 80s εποχές τους.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα καλο για την εποχη!!Τοτο ειναι σιγουρα!! Στο πρωτο (orphan)μου αρεσει το παιξιμο γενικα αλλα ιδιαιτερα του Carlock(τυμπανα)!!Ειναι πιο σωστα δομημενο ενορχηστρωτικα!

Το holy war ειναι κατα την αποψη μου ενα μετριο κομματι με αρκετα σημεια που σε ''ξενερωνουν".Ας περιμενουμε να ακουσουμε και το Αλμπουμ ολοκληρο για να εχουμε μια πληρη ακροαση και αποκρυσταλλωμενη αποψη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αρκετα καλο για την εποχη!!Τοτο ειναι σιγουρα!! Στο πρωτο (orphan)μου αρεσει το παιξιμο γενικα αλλα ιδιαιτερα του Carlock(τυμπανα)!!Ειναι πιο σωστα δομημενο ενορχηστρωτικα!

Το holy war ειναι κατα την αποψη μου ενα μετριο κομματι με αρκετα σημεια που σε ''ξενερωνουν".Ας περιμενουμε να ακουσουμε και το Αλμπουμ ολοκληρο για να εχουμε μια πληρη ακροαση και αποκρυσταλλωμενη αποψη!!

 

Είσαι ανάποδος βρε γέροντα  ;D

 

Orphan= αδιάφορο

 

Holy War= συμπαθές

 

;D ;D ;D

 

Πάρε και ένα

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήγε πίσω στις ημέρες του Isolation  8)

 

Έτσι.

 

Πάντως - όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο alpatman από πάνω - long gone are the days που οι Toto έπαιζαν σε δύο επίπεδα. Στο ένα επίπεδο, χιλιάδες γκομενίτσες άκουγαν το Rosanna και κουνούσαν ό,τι είχαν στο ρυθμό και στο δεύτερο επίπεδο χιλιάδες μουσικοί προσπαθούσαν να μετρήσουν το tutti της γέφυρας.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου