Προς το περιεχόμενο

Προσπαθώ να μου αρέσει μια μπάντα αλλά δεν...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ωραιο θεμα.Εχω παρατηρησει ο κοσμος (και εγω μεσα) δινει μια δευτερη και τριτη ευκαιρια (δηλαδη ακροαση) σε δισκους η συγγροτηματα που ειναι "ευρεως αποδεκτα και αναγνωρισμενα" κατι που δεν θα εκανε πχ για χαρη καποιου λιγοτερο γνωστου η underground group.Αυτο μαλλον πηγαζει απο αυτα που εγραψε ο φιλος jazzjocker και συμφωνω απολυτα με οσα ειπε.Αποψη μου ειναι οτι ολα γινονται για καποιο λογο...δηλαδη αν καποιος γουσταρε πχ ...Ramones μπορει να μη γουσταρει Dream Theater....Για καποιο λογο ομως γουσταρει Ramones και οχι Dream Theater.Καποιοι θα πουν "ναι...γιατι ειναι "μουσικα ρηχος"....ε ακομα και αυτο ομως για καποιο λογο ομως συμβαινει.Δεν τον τραβηξαν πχ οι (καθε) Dream Theater να παει μουσικα παραπερα....η δεν τον ενδιεφερε....μουσικα "ηταν εκει" γιατι "εκει" ηθελε να ειναι.Προσωπικα θαυμαζω και τον Vai και τον Satriani και τους Dream Theater και μακαρι να μπορουσα να παιξω οπως αυτοι...Αλλα αν ηταν να γραψω μουσικη θα επελεγα κατι απο το Ignition των Offspring!!!!(κραξιμο!!!!)Δεν υπαρχει λογος να πιεζουμε τον εαυτο μας να ακουσει κατι.Το πραγμα πρεπει να ρεει...σ αρεσει?το ακους 100 φορες....δεν σου αρεσει....το βγαζεις και βαζεις το αλλο παλι να το ακουσεις 101...εξαλλου αν κατι αλλαξει (ολα ρευστα ειναι) μουσικα μεσα μας ο δισκος που δε μας αρεσε ειναι ανα πασα στιγμη εκει εξω διαθεσιμος να ανατρεξουμε σε αυτον!!!Ποτε ομως δεν αφοριζουμε τον αλλο διπλα μας που του αρεσει το οτιδηποτε....κ αυτο για καποιο λογο γινεται...αυτος ειναι "εκει".Ετσι απλα.

 

 

 

και ναι ΟΥΤΕ εμενα μου αρεσει το KILERS σε σχεση με το Iron maiden!!!!

Ουτε οι Rolling Stones στα πιο πολλα

Ουτε οι Beatles σχεδον σε ολα!

Ουτε οι Pink Floyd στα πιο πολλα.

 

Ισως να μην ειμαι μουσικα "εκει"....αλλα και αυτο παλι....για καποιο λογο γινεται....επιλογη μου ειναι!!!!  :)

 

 

 

(PS:XAXAXAXAXA Φιλε shelter για τους Offspring ουτε συνεννοημενοι να ημασταν!!!!)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τριτώνω το κακό με τους οφσπρινκ, επίσης δώρο απο θείο για να με προσεγγισει στην εφηβεία, εγινε σουβεράκι για τη βότκα μου!

Συνυπογράφω στην μη αντίληψη του μεγαλείου του Jeff Beck και των Queen (ποτε μου δεν κατάλαβα πως γίνεται μια μπάντα να έχει γράψει το Forever, το Βοhemian Rapsody και όλα τα άλλα που απλά δεν μπορώ να ακούσω ούτε δεμένος σε καρεκλα....)

 

Α επίσης ξέχασα το ΜΕΓΑΛΕΙΟ του Μάνου Χατζηδάκη πλην των εξής δισκων: Reflections, Το χαμογελο της Τζιοκοντα, Μπαλάντες της οδού Αθηνάς.... Τιποτε άλλο δεν μου αρέσει και ούτε κάν μπορώ να ακούσω απο αυτόν τον μεγάλο (απο οτι λένε οι σπουδαγμένοι.... ;D) μουσικό...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι δεν μου αρέσει με τίποτα η κολοκυθόπιτα...

 

Που ξέρεις, αν την φας καμιά 100άρα φορές θα αρχίσει να σου αρέσει. ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για τα γκρουπς που θα θέλαμε (ίσως και πολύ) να μας αρέσουν αλλά δεν μας αρέσουν.

 

Κάτι σαν τα γκρουπ μας την ώρα της αυστηρής αυτοκριτικής μας (βλ. ξεμέθυστοι).  8) 8)

 

 

ΥΓ Τα χιτάκια των Offspring δεν με χάλαγαν διόλου αν και δεν είχα καμιά έγνοια να μου αρέσουν. Αντίθετα με τον περίγυρό (από τα παιδιά μου(!!) μέχρι αρκετούς καλούς φίλους) οι Queen δεν μου λένε τίποτα αλλά δεν τους ζήτησα να μου πουν και τίποτα.

Οι Abba από την άλλη, είναι μια κλασσική περίπτωση από groups I hate to love.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για τα γκρουπς που θα θέλαμε (ίσως και πολύ) να μας αρέσουν αλλά δεν μας αρέσουν.

 

Ναι, ακριβώς. Εδώ μιλάμε για γκρουπς που θα θέλαμε / προσπαθήσαμε να μας αρέσουν - για τον ένα λόγο ή τον άλλο - αλλά δεν τα καταφέραμε.

 

Όχι για τις μπάντες που απλώς δεν μας άρεσαν ποτέ.

 

Ας προσπαθήσουμε να μείνουμε σε αυτό το πλαίσιο γιατί θεωρώ ότι το θέμα έχει ζουμί.

 

(Πωπω ρε Κώστα είδα στην υπογραφή σου ότι δίνεις την τέλε; Τι κούκλα... Τυχερός ο αγοραστής.)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Abba από την άλλη είναι μια κλασσική περίπτωση από groups I hate to love.  ;D

 

+

 

Και δράττομαι της ευκαιρίας για να αναφέρω ότι σε όσους αρέσουν οι Abba (αλλά και όχι μόνο σε αυτούς) και έχουν spotify, να κάνουν μια χάρη στον εαυτό τους και να ψάξουν να ακούσουν το dancing queen σε διασκευή από Eric Bibb (δεν υπάρχει στο youtube), από τη συλλογή Even Better Than The Disco Thing.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ποτέ δεν σκέφτηκα "τι καλά που θα ήταν να μου άρεσε το ... ". Όπως είπε και ο sfaku αν κάτι δεν σου αρέσει με την πρώτη του δίνεις μερικές ευκαιρίες π.χ. 5-6 επιπλέον ακροάσεις κι αν δεν σου αρέσει και τότε, τέλος, δεν σου αρέσει.

Γιατί ακριβώς να θες να σου αρέσει μια μπάντα, ένας δίσκος, whatever απ' την στιγμή που δεν σου αρέσει; Δεν βλέπω τον λόγο. Π.χ. εμένα δεν μου αρέσουν οι Pink Floyd. Ναί, είναι μεγάλη μπάντα αλλά προσωπικά εχέσθη ;D, δεν μου αρέσουν και δεν θα το πολυσκεφτώ. Τι να κάνουμε, δεν είναι όλα για όλους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου