Προς το περιεχόμενο

Μουσικες διακοπες


Gianniss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος κρύβει την αλήθεια; Γιατί οι προσαγωγές λύνονται ανωδικά

Έγιναν και προσαγωγές?

Πόσους πιάσανε?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιος κρύβει την αλήθεια; Γιατί ο προσαγωγέας λύνεται ανωδικά, ενώ η έβδομη καθοδικά; Τι σχέση έχει αυτό με τις εφτά πύλες της κολάσεως που βρίσκονται κάτω, ενώ ο προς-τον-Θεό-Άγω οδηγεί ψηλά; Τι μας κρύβουν για τα ρυπαρά γένη του τριτόνου; Έξι ημιτόνια διάστημα και ΤΡΙτονο, τρια εξάρια λοιπόν, τυχαίο; Έκλεισε ο Μέγας Αλέξανδρος τις πύλες της backDOOR progression; Γιατί ενώ υπάρχει ιταλική, γερμανική και γαλλική αυξημένη έκτη, δεν υπάρχει Ελληνική; ΠΟΙΟΙ ΔΕ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΕΚΤΗ; ΤΙ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ;

 

 

 

 

 

 

 

Το άσθμα παρότι εύμορφο,απαντά σε όλας τας ;πορίας σου λαίμαι φίλοους

Ακόμη και για τις έκτες μιαλάει ο άσθμας λαίμαι πςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκατε ποτε την ωρα που παιζετε μουσικη, να σταματησετε για πολυ λιγο και να συνεχισετε αμεσως μετα? Ξερω, ξερω...δεν το σκεφτηκατε!

Ας πουμε οτι παιζετε καποιο σολο(σε οποιοδηποτε οργανο, ακομα και στη φωνη). Ας πουμε οτι οι νοτες που παιζετε ειναι c-d-e-f-g-a-b-c. Δοκιμαστε να παραλειψετε ασπουμε την e. Αντι γι'αυτην, μην παιζετε τιποτα! Μπορειτε να παραλειψετε και δυο συνεχομενες νοτες. Γενικα το σταματημα μπορει να διαρκεσει απο πολυ λιγο, εως αρκετα. Αναλογα με το ποσο εσεις θελετε. Το σημαντικο ειναι στο σταματημα να μην παιζετε τιποτα. Να ειναι κενο! Θα δειτε ποσο ωραια θα αλλαξει η μελωδια σας. Ονομαζω αυτα τα σταματηματα ''μουσικες διακοπες''.

Δοκιμαστε το και πειτε εντυπωσεις!  

 

ΦιλΩς το δοκιμασα και εμεινα εκπληκτος,επειδη ομως δεν εχω τη δικη σου εμπειρια και μορφωση(ς) θα ηθελα να μου κανεις καποια ιδιαιτερα μαθηματα μια και εχω ενα μικρο προβλημα με τις νοτες,ενταξει αυτες που γραφεις (c-d-e-f-g-a-b) κΣερω να τις σταματαω εχω ομως ΜΕΓΑΛΟ προβλημα με το να σταματαω τις h-j-k & l  ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ?

 

Σου στελνω πμ για να κανονησουμε ιδιαιτερο αν βεβαια εχεις χρονο γιατι πρεπει να εισαι πολυασχολος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα μικρο προβλημα με τις νοτες,ενταξει αυτες που γραφεις (c-d-e-f-g-a-b) κΣερω να τις σταματαω εχω ομως ΜΕΓΑΛΟ προβλημα με το να σταματαω τις h-j-k & l  ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ?

Έλα ρε Νίκο, απλά κάνεις "έκχυση" των πρώτων στις δεύτερες. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε Νίκο, απλά κάνεις "έκχυση" των πρώτων στις δεύτερες. ;)

Είναι byιγιε λαίμαι και κρύβεται, ο μάμπρος ξέρει διεύθυνση θα πάει

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος κρύβει την αλήθεια; Γιατί ο προσαγωγέας λύνεται ανωδικά, ενώ η έβδομη καθοδικά; Τι σχέση έχει αυτό με τις εφτά πύλες της κολάσεως που βρίσκονται κάτω, ενώ ο προς-τον-Θεό-Άγω οδηγεί ψηλά; Τι μας κρύβουν για τα ρυπαρά γένη του τριτόνου; Έξι ημιτόνια διάστημα και ΤΡΙτονο, τρια εξάρια λοιπόν, τυχαίο; Έκλεισε ο Μέγας Αλέξανδρος τις πύλες της backDOOR progression; Γιατί ενώ υπάρχει ιταλική, γερμανική και γαλλική αυξημένη έκτη, δεν υπάρχει Ελληνική; ΠΟΙΟΙ ΔΕ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΕΚΤΗ; ΤΙ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ;

 

 

Αυτά και άλλα πολλά στο νέο βιβλίο του Λιακοσθένη Δημόπουλου "Η μουσική θεωρία της εποχής Παλεστρίνα και η κλοπή της πολυφωνίας από το δίσκο της Φαιστού" 

 

 

 

 

Οι απαντήσεις βρισκονται εδω

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω κι εγώ ο ανυποψίαστος στο θέμα περιμένοντας να δω τίποτα μέρη ανά τον κόσμο όπου μαζεύονται μουσικοί και περνάνε τις διακοπές τους. Καλή φάση λέω, πλάκα θα ΄χει. Και διαβάζω αυτό. Αχχχ, τελικά η ημιμάθεια είναι χειρότερη απ' την αμάθεια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω κι εγώ ο ανυποψίαστος στο θέμα περιμένοντας να δω τίποτα μέρη ανά τον κόσμο όπου μαζεύονται μουσικοί και περνάνε τις διακοπές τους. Καλή φάση λέω, πλάκα θα ΄χει. Και διαβάζω αυτό. Αχχχ, τελικά η ημιμάθεια είναι χειρότερη απ' την αμάθεια.

 

Μα πως μπαίνεις και εσύ ανυποψίαστος? Τόσος ντόρος γίνεται τις τελευταίες μέρες.

 

Εγώ είμαι προετοιμασμένος πια για όλα τα ποστ, ότι μπορούν να κρύβουν κρυπτογρααφημένα μυνήματα για τους nephilim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκατε ποτε την ωρα που παιζετε μουσικη, να σταματησετε για πολυ λιγο και να συνεχισετε αμεσως μετα? Ξερω, ξερω...δεν το σκεφτηκατε!

Ας πουμε οτι παιζετε καποιο σολο(σε οποιοδηποτε οργανο, ακομα και στη φωνη). Ας πουμε οτι οι νοτες που παιζετε ειναι c-d-e-f-g-a-b-c. Δοκιμαστε να παραλειψετε ασπουμε την e. Αντι γι'αυτην, μην παιζετε τιποτα! Μπορειτε να παραλειψετε και δυο συνεχομενες νοτες. Γενικα το σταματημα μπορει να διαρκεσει απο πολυ λιγο, εως αρκετα. Αναλογα με το ποσο εσεις θελετε. Το σημαντικο ειναι στο σταματημα να μην παιζετε τιποτα. Να ειναι κενο! Θα δειτε ποσο ωραια θα αλλαξει η μελωδια σας. Ονομαζω αυτα τα σταματηματα ''μουσικες διακοπες''.

Δοκιμαστε το και πειτε εντυπωσεις! 

 

Γιάννη, αν αντιλαμβάνομαι σωστά τι προσπαθείς να πεις, αυτό που περιγράφεις είναι κάτι που δεν γίνεται με "κανόνες" ή κάποιου είδους ... μάνιουαλ, αλλά κάτι που αποτελεί attitude: εχει να κάνει με την εκφραστικότητα ενός σόλο. Ή το χεις ή δεν το χεις (κατακτήσει / αναπτύξει / εξελίξει κ.ο.κ.)

Συνεπώς, και δεδομένου ότι είναι κάτι που δεν διδάσκεται - ώστε να μπορεσει να επωφεληθεί άμεσα από αυτό ο τυπικός σρέντερ που συχνάζει στο παρόν φόρουμ, λογικό είναι να εισπράξεις χλεύη και τρολάρισμα.  ::) Μην πτοείσαι λοιπόν... Αν παίζαμε όλοι "τα ίδια", δεν θα είχε ενδιαφέρον.

Αλλοι έχουν την ικανότητα να μας διασκεδάζουν με τη μουσική τους και άλλοι με τις χαριτωμενιές που γράφουν για να την πουν σε άλλους στο Νόιζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου