Προς το περιεχόμενο

'Εκχώρηση' μιας κλίμακας σε άλλη


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2 ) κινητό DO , όπου οι συλλαβές εκχωρούνται  (μια από τις ερμηνείες)σε διαφορετικούς φθόγγους ….

 

assign_zps9c2235c8.jpg

 

a baseball player hits the ball with a bat, δηλ. ενας παιχτης του μπεηζμπολ χτυπαει τη μπαλα με μια νυχτεριδα (μια από τις ερμηνείες)

bat.thumb.jpg.7d9e2ba39b1cce7cb65a12fe8eb4d4b0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το internet μας χάρισε πληθώρα πληροφοριών,αλλά και το βάσανο να πρέπει να ξεχωρίσουμε την ήρα από το στάχυ,μια πάρα πολύ επίπονη διαδικασία..

Αλλά μιας και το στάχυ που έχει μαζευτεί στο internet είναι πάρα πολύ και ο καιρός για θέρισμα λίγος, θα πρότεινα τα "διδακτικά" thread του συγκεκριμένου OP να πηγαίνουν απευθείας στην παιδική χαρά όπου και ανήκουν.

 

Οι καλές προθέσεις δεν είναι αρκετές,όταν οι γνώσεις είναι τόσο ανεπαρκείς.

 

@Α,και μην πυροβολείται τον πιανίστα->"άνθρωπο με την μοναδική λάμψη".

Και το γέλιο χρειάζεται,γεμίσαμε κατσούφηδες και μουντρούχους εκεί έξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@Α,και μην πυροβολείται τον πιανίστα->"άνθρωπο με την μοναδική λάμψη".

 

 

ασε μας μωρε με τον καραγκιόζη............................

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε μας μωρε με τον καραγκιόζη............................

Δεν χρειαζεται αυτο  ::)

Ο κος Στεφανος ειναι καλος σε οτι αφορα την εφευρετικοτητα του στο να βρισκει λυσεις σε διαφορα τεχνικης φυσεως προβληματα, αλλα πασχει λιγο στα θεωρητικα. Ουδεις τελειος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται αυτο  ::)

Ο κος Στεφανος ειναι καλος σε οτι αφορα την εφευρετικοτητα του στο να βρισκει λυσεις σε διαφορα τεχνικης φυσεως προβληματα, αλλα πασχει λιγο στα θεωρητικα. Ουδεις τελειος  ;)

 

οχι, για τον ανθρωπο με τη μοναδικη λαμψη πηγαινε.

ειναι συμφωνο και με το quote

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VangelisV... Δεν γνωριζεις τον ανθρωπο με την μοναδικη λαμψη? :o

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Assign από το Oxford λεξικό:

Αναθέτω – παραχωρώ – εκχωρώ – ορίζω

Στο αρχικό μου ποστάρισμα έγραψα:

‘’….Με πιο απλά λόγια στη συλλαβή ‘’ΝΤΟ’’ δεν δίνω την απόλυτη τιμή του C , στο ‘’ΡΕ’’ δεν δίνω την απόλυτη τιμή του D ……..ή πιο ‘επιστημονικά’ μια  C είναι πχ 264 Hz αλλά η ‘’ΝΤΟ’’ μπορεί να είναι η τονική ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ κλίμακας ‘’.

 

Τώρα αν πω ’’εκχωρώ’’ το F στο ΝΤΟ ……ή δίνω στο F τη συλλαβή  ΝΤΟ ή ορίζω το F σαν ΝΤΟ , ή αντιστοιχώ στο F το όνομα ΝΤΟ , η περιφραστική εξήγηση που έδωσα είναι σωστή και κατανοητή ακόμα και από άσχετο. Αν δε συγκριθεί με τα εγγλέζικα κείμενα που παρέθεσα είναι και 100% ΑΚΡΙΒΗΣ.

Μάλιστα επειδή δεν έβρισκα την κατάλληλη λέξη ακόμα και στον τίτλο τη λέξη ‘’εκχωρώ’’ τη δίνω σε εισαγωγικά.

Και επειδή έχω πτυχίο Proficiency από το 1973 , είμαι πολύ καλός γνώστης της τεχνικής ορολογίας (έχω μεταφράσει 3 πολυσέλιδα τεχνικά εγχειρίδια για PCM και ψηφιακά ραδιοδίκτυα) και έχω διδάξει αγγλική τεχνική ορολογία μηχανών πλοίου για 2 έτη  ..σημασία έχει να δώσεις στον άλλο να κατανοήσει τη σημασία της λέξης -έχω δει εκατοντάδες μαργαριτάρια ειδικά στα ηλεκτρονικά αλλά και η ‘’Μουσική Εγκυκοπαίδεια’’  που έχω βρίθει από μαργαριτάρια – που δυστυχώς δεν έχουν διορθωθεί με ‘παροράματα’ , ενώ εδώ δέχτηκα άλλη λέξη αντί του ‘εκχωρώ’).

 

Επειδή όμως δεν βρήκατε κάτι λάθος σ’ όλα τα αναγραφόμενα (που τα έγραψα σαν ΤΙΡS για τους παίχτες πνευστών οργάνων – και αυτός , λέω στην αρχή , ότι θα έπρεπε να είναι ο μακροσκελής τίτλος)  , στην αρχή είπατε ότι είναι για ‘νηπιακή μάθηση’ ή ότι γράφω ανακρίβειες – δύο αντικρουόμενα……και το θέμα κλειδώθηκε.

 

Όταν όμως βρήκα ότι αυτά που περιγράφω λέγονται ‘’Movable DO’’ και άνοιξα ΝΕΟ Thread , το παλιό ξεκλειδώθηκε και συγχωνεύτηκε με το νέο , τότε ασχοληθήκατε με μια λέξη που ναι μεν μπορεί να μη είναι η ακριβής όμως περιφραστικά την αναλύω ΣΩΣΤΑ.

Στη συνέχεια όμως επι της ουσίας κανένα σχόλιο παρά μόνο συνεχιζόμενο trolling ,άσχετα θέματα με το συζητούμενο... που δυστυχώς επιτρέπονται και πολύ δυστυχώς άναρθρες κραυγές πάντα από τους ίδιους.

 

Το άρθρο  ολοκληρωμένο– που επαναλαμβάνω είναι ΤΙΡ για εύκολη εκμάθηση πνευστών διαφορετικών τονικοτήτων – θα το βρείτε ΕΔΩ: http://musiciandata.blogspot.gr/2014/11/tips.html

 

Εγώ έκανα ,όπως πάντα, αυτό που θεωρούσα σωστό , ότι δηλαδή παρ’ όλο που δέχτηκα και στο παρελθόν τα ίδια τρολλαρίσματα – φυσικά δέχομαι ασμένως την αρνητική κριτική αλλά με σεβασμό του συνομιλητή-  να ενημερώσω για κάτι ΠΡΑΚΤΙΚΟ (το οποίο είχε σχέση με τη φλογέρα και το ζουρνά , 2 θέματα που δεν υπάρχουν έτσι αναλυτικά , ειδικά ο ζουρνάς , στο διαδίκτυο) και  κάτι για το οποίο έχω δεχτεί επανειλημμένα ερωτήσεις  και αυτός είναι ο σκοπός του δικού μου blog (110.000 επισκέψεις με εκατοντάδες ΠΜ σε 1,5 χρόνο ) ότι είναι ‘’δυναμικό ‘’ και αν κάπου πάρω κάποια νέα γνώμη , πρόταση ή έχω κάποιο λάθος ετυμολογικό, ορθογραφικό ή ουσίας  το διορθώνω – κι αυτό έχει εκτιμηθεί από πολλούς…

 

Πιστεύω ότι η σιωπηλή πλειονότητα , που μας έκανε την τιμή να μας παρακολουθήσει,αποδοκιμάζει τα τρολλαρίσματα και τις προσβλητικές εκφράσεις και αν κάτι πήρε από έναν ''μουσικό'' έστω και μόνο το movable DO ας γράψει και ένα θετικό έτσι για το θεαθήναι ...

 

Καληνύχτα

This is adios and no goodbye

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όμως δεν βρήκατε κάτι λάθος σ’ όλα τα αναγραφόμενα

  ::)

 

 

Όταν όμως βρήκα ότι αυτά που περιγράφω λέγονται ‘’Movable DO’’

  ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ::)

  ???

 

 

 

 

Άστο μη το ψάχνεις...

 

 

Φαντάσου ότι ανακάλυψε το πα και πι το παπί και κάνει λες και ανακάλυψε τις χαμένες καντάτες του Μπαχ. Πιο πριν όμως έκανε... μερακλίδικα  ;D άρθρα για τις... μετατροπίες και τέτοια  ;D ;D ;D Πρώτα λύνουμε διαφορικές εξισώσεις, και μετά μαθαίνουμε πρόσθεση  ;D ;D ;D Τα ΜΑΤΙΑ μας έχει βγάλει από τότε, μόνο τρολάρισμα και πολύ του είναι, όλα τα παρατράγουδα θα του βάλω σερί    ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου