Προς το περιεχόμενο

'Εκχώρηση' μιας κλίμακας σε άλλη


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκχώρηση: [παροχή σε άλλον κάποιου πράγματος ή δικαιώματος ή απαίτησης]

 

Τι σχεση μπορει να εχει η εννοια εκχωρηση με τα Fixed & movable Do?

 

Αν ειναι ετσι με τη δικη μου "ελευθερη μεταφραση" π.χ τη major κλιμακα την ονομαζω τεραστια. Οποτε εχουμε μια Ντο τεραστια κλιμακα.

 

'Η minor. Δηλαδή τοσοδούλικια.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

η θεωρία της μουσικής είναι μια και δεν αλλάζει. δεν γίνεται να ονοματίζουμε μια κλίμακα όπως μας βολεύει. όταν θέλουμε να πούμε ποιες νότες αποτελούν την φα ματζόρε θα πούμε φα, σολ, λα, σί ύφεση, ντο, ρε, μι ή κατά τη διεθνή ορολογία F, G, A, B FLAT, C, D, E. δεν γίνεται να πούμε c d e f g a b επειδή αυτή είναι άλλη κλίμακα (ντο ματζόρε)

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η θεωρία της μουσικής είναι μια και δεν αλλάζει. δεν γίνεται να ονοματίζουμε μια κλίμακα όπως μας βολεύει. όταν θέλουμε να πούμε ποιες νότες αποτελούν την φα ματζόρε θα πούμε φα, σολ, λα, σί ύφεση, ντο, ρε, μι ή κατά τη διεθνή ορολογία F, G, A, B FLAT, C, D, E. δεν γίνεται να πούμε c d e f g a b επειδή αυτή είναι άλλη κλίμακα (ντο ματζόρε)

Γινεται απλα δεν το ονομαζουμε εκχωρηση, μεταβιβαση, παραχωρηση η οποιαδηποτε αλλη λεξη σκεφτει ο καθε "οτι δηλωνω ειμαι"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σας είπε ότι και μετέφερα συνειρμούς από αλλού ; Αυτό το έκανα μόλις χθες βράδυ.

 

Από ηλικία 12 ετών που παίζω τρομπέτα (Bb τονικότητας – όργανο μεταφοράς) στη μνήμη μου έχουν χαραχθεί οι νότες από εμβατήρια , πένθιμα , παραδοσιακούς χορούς,….Πχ ο Εθνικός ύμνος : (σολ λα σι λα σολ λα σι σολ ….).

 

Παίζοντας τελευταία :

 

Χρωματική Φυσαρμόνικα (2 τονικοτήτων , C – A )  ,

Διατονική Φυσαρμόνικα (όλων των τονικοτήτων),

Φλογέρα  (μιας τονικότητας , C),

ζουρνά (2 τονικοτήτων , G – G#)

 

‘’νοητά’’ χρησιμοποιώ την πχ την χαραγμένη στο μυαλό μου παρτιτούρα – ψιθυρίζοντας την ενδόμυχα , σ’ οποιοδήποτε τονικότητα των ανωτέρω οργάνων. Αυτό το ονόμασα  ''εκχώρηση’’  και είναι ένα ΤΙΡ για αυτούς που μαθαίνουν πνευστά όργανα - ΑΠΛΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΑΚΤΥΛΙΣΜΟ.

Τόσο απλά

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο βρε Στέφανε...

 

Ούτε με τη βοήθεια του κοινού δεν το κερδίζεις το παιχνίδι..... :-\

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται απλα δεν το ονομαζουμε εκχωρηση, μεταβιβαση, παραχωρηση η οποιαδηποτε αλλη λεξη σκεφτει ο καθε "οτι δηλωνω ειμαι"

 

μπορείς να μου πεις πως γίνεται;

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε Στέφανε, το πως ονομάζεις εσύ κάτι που είναι γνωστό, είναι αδιάφορο.

 

Απο την ελληνική Wikipedia:

 

Κλίμακα (μουσική)

 

T_H_music.jpg

 

Και πάλι θα επαναλάβω: προσεκτικά και διασταυρωμένα, όταν βγάζουμε οδηγούς. Θα παρατήρησες πως ακόμα και στα τοσο δεδομένα που γράφει η Wikipedia, επειδή δεν υπάρχει αναφορά στις πηγές, υπάρχει σημείωση και σύσταση προσοχής στους αναγνώστες.

Το λήμμα (ή η ενότητα) δεν παραθέτει πηγές ή δεν περιέχει επαρκείς παραπομπές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να μου πεις πως γίνεται;

Βαριεμαι να γραψω κατεβατο τωρα και επειδη δεν ειμαι δασκαλος κανε ενα ψαχτηρι στο Google για Fixed & movable do  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Movable do solfège[edit]

 

In Movable do, or tonic sol-fa, each syllable corresponds to a scale degree. This is analogous to the Guidonian practice of giving each degree of the hexachord a solfège name, and is mostly used in Germanic countries, Commonwealth Countries, and the United States.

 

Fixed do solfège[edit]

 

The names of the notes in Romance languages.

In Fixed do, each syllable corresponds to the name of a note. This is analogous to the Romance system naming pitches after the solfège syllables, and is used in Romance and Slavic countries, among others, particularly Spanish speaking countries.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Solf%C3%A8ge#Movable_do_solf.C3.A8ge

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου