Προς το περιεχόμενο

Αυξηση έντασης ενος κομματιου στο Audacity


theoMusictech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας!

Εχω μια απορια! θα ηθελα να ανεβασω την ενταση σε ενα wav αρχειο και, χρησιμοποιω γι'αυτον τον λογο το Audacity! αυτο μπορει να γινει και μεσα απο την ενοτητα του προγραμματος, εφες/> ενυσχηση! η ερωτηση μου ειναι! μου δινει ελαχιστα περιθωρια για να ανεβασω την ενταση και, η μονη πειλογη για να το κανω, ειναι να τικαρω μια επιλογη που γραφει, να γινει χρηση ψαλυδιου! θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει τι σημαινει χρηση ψαλιδιου! επιτυγχανεται η αφξηση της εντασης, αλλα, μηπως επιρεαζεται η ποιοτητα του κομματιου; θα αλιωθει το κομματι εχοντας τικαρισμενη αυτην την επιλογη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου δινει ελαχιστα περιθωρια για να ανεβασω την ενταση και, η μονη πειλογη για να το κανω, ειναι να τικαρω μια επιλογη που γραφει, να γινει χρηση ψαλυδιου! θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει τι σημαινει χρηση ψαλιδιου! επιτυγχανεται η αφξηση της εντασης, αλλα, μηπως επιρεαζεται η ποιοτητα του κομματιου;

Αφου σου δινει ελαχιστα περιθωρια για να αυξησεις την ενταση σημαινει οτι η ενταση του WAV ειναι ηδη αρκετα δυνατη. Αν κανεις χρηση του ψαλιδισματος μπορεις να ανεβασεις την ενταση του σηματος κατα πολυ, αλλα με κινδυνο ο ηχος να παραμορφωσει. Καλυτερα μεινε στα περιθωρια αυξησης της εντασης που σου δινει το προγραμμα χωρις τη χρηση του ψαλιδισματος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση! οχι δεν ειναι σε νορμαλ ενταση το κομματι!! με τικαρισμενη αυτην την επιλογη που εγραψα, μπορω να ανεβασω την ενταση σε νορμαλ επιπεδα! οριζω ποτε ειναι το σημιο ωστε να παραμορφωθει ο ηχος και, δεν πηγαινω μεχρι εκει! απλα αναρωτιομουν, αν και μονο που επιλεγω αυτο, (το ψαλιδισμα δηλαδη), εκτος απο την οποια παραμορφωση μπορει να υπαρξει, που δεν υπαρχει αφου δεν πηγαινω την ενταση στα ηψυ, μπορει να μου δημιουργησει καπποιο αλλο προβλημα, πχ γενικοτερηα λιωση του κομματιου, ως προς την ποιοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν πρόκειται για κάποιο εμπορικό κομμάτι που ήδη έχει περάσει από επεξεργασία  "mastering", όπως ήδη ορθώς σου προαναφέρθηκε θέλει προσοχή στον χειρισμό του, επειδή θα είναι κατά κανόνα "συμπιεσμένο" στα όριά του... βέβαια μπορείς να το επιχειρήσεις με οδηγό τα αυτιά σου... έτσι κι αλλιώς το ίδιο κομμάτι πχ όταν το ακούς στο ραδιόφωνο περνάει το ίδιο "βασανιστήριο"... :)

 

αν όμως από την άλλη πρόκειται για κάποιο "ερασιτεχνικό" (πχ κάτι που δημιούργησες ο ίδιος), πειραματίσου άφοβα καθότι μερικές "ξεκάρφωτες" αιχμές του σήματος κοντά στο μηδέν, από την μία δεν σου επιτρέπουν να ανεβάσεις την ένταση αλλά αρκούν να κρατήσουν το γενικό άκουσμα που αντιλαμβάνεται ο ανθρώπινος εγκέφαλος (ως μέσο όρο) πολύ χαμηλά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σε σχέση με την ποιότητα, εξαρτάται από πολλές παραμέτρους... από την ποιότητα του ίδιου του επεξεργαστή μέχρι του τρόπου χειρισμού του...το σίγουρο είναι ότι οποιαδήποτε επέμβαση στο αρχικό δείγμα δεν θα το αφήσει ανεπηρέαστο... από ελάχιστα έως πολύ...  

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε σχέση με την ποιότητα, εξαρτάται από πολλές παραμέτρους... από την ποιότητα του ίδιου του επεξεργαστή μέχρι του τρόπου χειρισμού του...το σίγουρο είναι ότι οποιαδήποτε επέμβαση στο αρχικό δείγμα δεν θα το αφήσει ανεπηρέαστο... από ελάχιστα έως πολύ...  

 

προκειται για δικο μου κομματι! και οντως ειναι παρα πολυ χαμιλη η ενταση! σιγουρα εχετε δουλεψει με προγραμμα σαν κι αυτο, γενικα αυτο σηυμβαινει σε ολα τα προγραμματα που μπορεις να πειραξεις την ενταση, πανω κατω ολα το ιδιο δουλευουν! αρα να πυραματιστω οπως εραψατε στο πρωτο μηνυμα και να φτασω την ενταση μεχρι που ακουγεται μια χαρα ή να το αφισω στο φυσιολογικο (επειδη αναφερθηκε οτι καπως πεφτει η ποιοτητα, η αληθεια ειναι οτι δεν ακουω καμια διαφορα, εκτος φυσικα απο την ξεκαθαρη αλλαγη της εντασης που το κανει το κομματι πολυ φυσιολογικοτερο!!!!!) και να το αφισω ετσι!!! σιγουρα εχω για οδηγο τα αυτια μου, αλλα μια γνωμη απο επαγγελματιες για τις οποιες, εστω και τις απειροελαχιστες διαφορες που μπορει να εχει καποιο κομματι στον τελικο του ηχο και τις "παρενεργιες" που ακολουθουνται απο μια αλλαγη, θα πρεπει να ζητηθει!! αλλοστε, παρακολουθω τη σελιδα και μου αρεσει να μαθαινω συνεχως πραγματα για καθε κομματι,ακομα και αν σε καποιον μπορει να φανει μια ερωτηση μου χαζη κ λπ, η συζητηση και η ανταλλαγη αποψεων (παντα σε κοσμιο επιπεδο και με ηρεμια-ψυχρεμια, η αληθεια ειναι οτι σε μερικα θρεντς χανεται λιγο το μετρο των παραπανω (παντα ηθελα να κανω αυτο το σχολιο feedback σε αυτο το κομματι αλλα δεν ειχε τυχει!!) και επερχεται το ξεκατινιασμα!!!!!!!!!! (το λεω με την ενοια οτι επιρεαζεται η μαθηση των μουσικαντιδων (οπως θελω να δηλωνω) σαν κι εμενα, αν και λιγη ενταση, λιγο να αναβουν τα αιματα καπου καπου χρειαζεται!!!!!!!!) δεν κανειποτε κακο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κομμάτι σου ακούγεται πολύ χαμηλά και δεν παίρνει ενίσχυση χωρίς να ψαλιδίσει, πιθανότατα ευθύνεται γι' αυτό κάποιο στιγμιαίο spike που έχεις.

 

Δηλαδή π.χ. το κομμάτι σου κατά 99.9% βρίσκεται  κάτω από τα -10dB, αλλά το 0.1% βρίσκεται στα -2dB. Έτσι έχεις περιθώριο αύξησης μόνο 8dB

 

Αν είναι έτσι, πρέπει απλά να διορθώσεις το spike

 

Δες λοιπόν τη συνολική σου κυματομορφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή π.χ. το κομμάτι σου κατά 99.9% βρίσκεται  κάτω από τα -10dB, αλλά το 0.1% βρίσκεται στα -2dB. Έτσι έχεις περιθώριο αύξησης μόνο 8dB

Αν το spike ειναι στα -2db, τοτε το περιθωριο αυξησης της εντασης ολοκληρου του κομματιου (χωρις τη χρηση ψαλιδισματος) ειναι 2db (αυξηση εντασης ως τα 0db) και οχι 8db.

 

Μπορεις ομως να κανεις και το αντιθετο, να μην πειραξεις δηλαδη το spike και να ανεβασεις ενταση στο υπολοιπο κομματι ή σε συγκεκριμενα μερη του κομματιου που εσυ θα επιλεξεις. Θελει προσοχη μονο για να μην εχει αποτομες αυξομειωσεις της εντασης μεταξυ των επιλεγμενων και μη-επιλεγμενων μερων του κομματιου.

Πειραματισου... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου