Προς το περιεχόμενο

το σιγμα στην ηχογραφηση?


benetos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικώς πάντως εγώ νομίζω πως το πρώτο που πρέπει να κάνει κάποιος είναι απλά να προσέχει πώς λέει το σίγμα και τα π, τ κλπ στην ηοχγράφηση. Τώρα για ηχογραφήσεις που ήδη έχουν γίνει και πρέπει να διορθωθούν, τα παραπάνω, δεν έχω να προσθέσω κάτι σε όσα είπαν τα παιδιά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα πάντα ξεκινούν από την σωστή θέση του μικροφώνου...

 

αφιερώστε αρκετή ώρα στον πειραματισμό ψάχνοντας την σωστή τοποθέτηση...

κανόνες και δω δεν υπάρχουν γιατί το "σωστό" εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (είδος mic, ηχητική συμπεριφορά του δωματίου, τραγούδι ή εκφώνηση σαν πηγή κλπ...)

 

Μια θέση που μπορείτε να ξεκινήσετε είναι με το πάνω μέρος του mic στο ίδιο ύψος με το κάτω χείλος του τραγουδιστή ή εκφωνητή...

 

αφού βρείτε την ιδανική για την περίπτωσή σας θέση και γράψετε το σήμα

μία διαφορετική προσέγγιση για "φυσική" διόρθωση του "s" και του "shh" είναι να χρησιμοποιήσετε έναν αναλυτή φάσματος για να τα ανιχνευσετε σχηματοποιημένα και απλά να "χαμηλώσετε" σε ένταση το καθένα κάποια db...

(τα deesser είναι μία γρήγορη και αποτελεσματική λύση αλλά αναλόγως της ποιότητας τους -όπως συμβαίνει και με το σύνολο των επεξεργαστών- δεν παυουν να "χρωματίζουν" το σύνολο του σήματος ...)

 

Μία καλή περίπτωση είναι το Adobe Audition με την δυνατότητα spectral απεικόνισης της κυματομορφής που προσφέρει...

 

ΥΓ. σόρυ που κάποιες φορές προτείνω λύσεις πιο extreme και δύσκολες στην εφαρμογή, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να ακούγονται και οι εναλλακτικές σε σχέση με το συνηθες, που ίσως ανοίξουν σε κάποιους φίλους (που έχουν όρεξη και μεράκι) καινούργιους δρόμους...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. σόρυ που κάποιες φορές προτείνω λύσεις πιο extreme και δύσκολες στην εφαρμογή' date=' αλλά πιστεύω ότι πρέπει να ακούγονται και οι εναλλακτικές σε σχέση με το συνηθες, που ίσως ανοίξουν σε κάποιους φίλους (που έχουν όρεξη και μεράκι) καινούργιους δρόμους...[/quote']

 

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ενδιαφέρον ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου