Προς το περιεχόμενο

Απορία για ξεχωριστές εξόδους σήματος ήχου σε laptop


Dijkstra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Θα προσπαθήσω να κρατήσω την απορία μου όσο το δυνατόν συντομότερη.

Έχω ένα Laptop με κάρτα ήχου Sound Blaster Recon3Di(υποστηρίζει ASIO), είσοδοι/έξοδοι (ξεχωριστά jacks) headphones, line out, mic in, S/P DIF, και θέλω να χρησιμοποιήσω ως βοήθημα για τα live του συγκροτήματός μας κάποιο DAW βγάζοντας 2 stereo out, ένα με μετρονόμο για τα monitor και ένα για main out. Το τελικό μιξάρισμα γίνεται με 2 κονσόλες. Όσο και αν έψαξα για κάτι τέτοιο δεν μπόρεσα να βρω λύση (ίσως και να μην υπάρχει για αυτό που θέλω!). Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποιο software οπότε αν γίνεται με κάποιο συγκεκριμένο δεν υπάρχει πρόβλημα να το δοκιμάσω. παρακαλώ για τα φώτα σας.

 

Αν έχω ξεχάσει κάποια άλλη πληροφορία είμαι στην διάθεσή σας.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν τη γνωριζω την καρτα οποτε μενω στην περιγραφη σου.

 

Σε οποιοδηποτε DAW μπορεις να ορισεις τι θα παιζει σε ποια εξοδο.

Αν δεν μπορεις να στειλεις το κλικ σε αλλη εξοδο (πχ αν χρησιμοποιεις οχι ξεχωριστο click track αλλα τον μετρονομο του προγραμματος) μπορεις να το αφησεις να παιζει αυτο στο master (main out) του mixer του DAW σου και να δρομολογησεις ολα τα υπολοιπα playback σε μια δευτερευουσα stereo εξοδο.

Την εξοδο ακουστικων της καρτας μην την βαζεις στην εξισωση,αυτη συνηθως (εκτος αν το μιξερ της καρτας δινει δυνατοτητα για κατι διαφορετικο) θα παιξει οτι θα παιξουν και οι πρωτες 2 εξοδοι (η πρωτη-κυρια stereo εξοδος δηλαδη).

 

Σε γενικες γραμμες αυτα ειναι,τωρα αν ισχυει κατι αλλο για την καρτα σου ή αν δεν καταλαβα κατι καλα εγω δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου