Προς το περιεχόμενο

lp studio χωρις μαγνητη στη θεση neck


Elixir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

θελω να μου πειτε την γνωμη σας για κατι....

η κιθαρα μου αυτη την στιγμη δεν εχει μαγνητη στη θεση neck(μην ρωτατε γιατι)

λοιπον εχω την τυχη να μου χαριζουν 2 μαγνητες

τον air norton& τον paf joe

 

στην θεση bridge εχω τον paf36 aniversary(dimarzio)

τι λετε  ρε παιδια ποιον να βαλω στην κιθαρα?

 

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ διαφορετικοί μαγνήτες.

 

O Paf Fred,συναντάται στα περισσότερα signature μοντέλα του Joe Satriani (στη bridge),είναι ένας αρκετά all around rock/hard rock μαγνήτης με λίγο περισσότερα μεσαία από το μοντέλο στο οποίο βασίστηκε,δηλαδή στον PAF Pro.Μπουκώνει αρκετά στις μεγάλες ποσότητες gain και έχει αρκετά σφικτό ήχο για neck pickup.Όταν τον είχα δοκιμάσει μου είχε δώσει την αίσθηση ενός single coil pickup στην ευαισθησία της πένας,αλλά με πολύ μεγαλύτερο output.

 

Ο Air Norton όπως και ο Fred είναι ένας μαγνήτης με έμφαση στις μεσαίες συχνότητες,έχει μικρότερο output από τον Fred,αλλά είναι πολύ εύπλαστος μαγνήτης,σε σημείο μερικοί να τον θεωρούν και τελείως άχρωμο,εγώ δε συμφωνώ.Μπορείς να πετύχεις με το tone διάφορους διαφορετικούς χρωματισμούς,γενικά είναι αρκετά ενδιαφέρων μαγνήτης.Ιδανικός σε περίπτωση που θες να πειραματιστείς αρκετά με τον ήχο σου και δεν έχεις κατασταλάξει τι είδος μουσικής παίζεις.

 

Για να μην σε κουράζω περαιτέρω,πιστεύω πως ο PAF Fred έχει πιο χαρακτηριστικό ήχο και πρέπει να σου αρέσει το ηχόχρωμά του,ενώ ο Air Norton μπορεί να έρθει πιο εύκολα στα μέτρα σου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Fred έχει μεγαλύτερο output από τον '36.Αν τον επιλέξεις,θα ήταν καλύτερο να τον τοποθετήσεις στην γέφυρα και τον Paf στον λαιμό.Τα χαρακτηριστικά τους μοιάζουν αρκετά και θα έχεις έναν περίπου vintage rock ήχο.

Αν επιλέξεις τον Air Norton,δεν χρειάζεσαι αλλαγή αλλά θα έχεις έναν αρκετά bright ήχο στη θέση bridge και έναν αρκετά ζεστό και σκοτεινό στη θέση neck...Δεν ξέρω αν σου αρέσει σαν ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Petrucci των Dream Theater δεν υποτιθεται οτι χρησιμοποιουσε για χρονια τον Air Norton στη θεση neck;

 

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/pickups/dimarzio/air_norton_dp193

 

Μήπως όντως να έβαζες τον 36th anniv. για neck (που μαμάει εκεί) και να είχες κάτι πιο "άγριο" στη θέση bridge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου