Προς το περιεχόμενο

Ήχοι Guitar Rig (software)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν........ Σκεφτόμουν μήπως μπορούσαμε να ανεβάσουμε κάπου ήχους που έχουμε φτιάξει στο guitar rig ώστε να τους μοιραστούμε και να πάρουμε ιδέες για το πώς δουλεύει ο καθένας το εν λόγω software.... :) Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ και επαυξάνω. Να γίνει το ίδιο για όλα (amplitube, amplitube 2.0, guitar rig 1 και 2) και πάει λέγοντας. Αν μπορείς κανε edit το πρωτο σου post και άλλαξε την ονομασία σε guitar software topic ή κάτι τέτοιο..να αφορά τα πάντα..

Συντομα θα επανέλθω με τους ήχους μου από guitar rig. Ενας τέλειος τόπος για ανέβασμα αρχείων είναιτ ο www.rogepost.com

Τα λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλά αυτά τα guitar rig και το amplitube πώς τα έχει καβατζώσει τόσος κόσμος;

 

δεν είναι και φτηνά...

 

τι έχει παιχτεί;

 

μάλλον είμαι έξω από τα κόλπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασα χθες το ντέμο, και διαπίστωσα πως όλα τα presets βγαίνουν με πολύ θόρυβο (συνδέω από line-out της κάρτας στο HiFi, και οι ενδείξεις έντασης εισόδου και εξόδου στο GR είναι πολύ λογικές, γύρω στο μισό )

 

υπάρχει κάποιο σετάρισμα που πρέπει να κάνω;

 

επίσης η καθυστέρηση/latency είναι αισθητή, ξέρει κανείς αν υπάρχουν ASIO drivers για μια παλιά Soundblaster που έχω (αν θυμάμαι καλά είναι η PCI-128);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ καλή ιδέα.

Όμως επειδή μπορεί να δημιουργηθεί ένα θέμα όλόκληρο με νεκρά λινκς αν τα ανεβάσετε σε ξένο site με ημερομηνία λήξης, υπάρχει χώρος στο My Uploads αλλά και στα Downloads που κάνει την ίδια δουλειά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασα χθες το ντέμο' date=' και διαπίστωσα πως όλα τα presets βγαίνουν με πολύ θόρυβο (συνδέω από line-out της κάρτας στο HiFi, και οι ενδείξεις έντασης εισόδου και εξόδου στο GR είναι πολύ λογικές, γύρω στο μισό)[/quote']

 

Γενικώς υπάρχει αυτό το πρόβλημα με το Guitar Rig, αν κάποιος ξέρει τη λύση θα με σώσει κι εμένα! :)

 

Πολύ καλή ιδέα.

Όμως επειδή μπορεί να δημιουργηθεί ένα θέμα όλόκληρο με νεκρά λινκς αν τα ανεβάσετε σε ξένο site με ημερομηνία λήξης' date=' υπάρχει χώρος στο My Uploads αλλά και στα Downloads που κάνει την ίδια δουλειά.[/quote']

 

Ευχαριστούμε πολύ αρχηγέ! Περίμενα να ακούσω μια "επίσημη γνώμη", χαίρομαι πολύ που σου άρεσε η ιδέα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασα χθες το ντέμο' date=' και διαπίστωσα πως όλα τα presets βγαίνουν με πολύ θόρυβο (συνδέω από line-out της κάρτας στο HiFi, και οι ενδείξεις έντασης εισόδου και εξόδου στο GR είναι πολύ λογικές, γύρω στο μισό )

 

υπάρχει κάποιο σετάρισμα που πρέπει να κάνω;

 

επίσης η καθυστέρηση/latency είναι αισθητή, ξέρει κανείς αν υπάρχουν ASIO drivers για μια παλιά Soundblaster που έχω (αν θυμάμαι καλά είναι η PCI-128);[/quote']

 

Δεν ξέρω τί κάνετε εσείς αλλά σε εμένα δουλεύει μια χαρά.

Για τα presets με παραμόρφωση το gain της κάρτας μου το έχω στο μηδέν. Στα καθαρά presets θέλει λίγο gain από την κάρτα.

Ο θόρυβος, μου συμβαίνει όταν σε ένα preset με παραμόρφωση έχω και gain ή όταν επιλέγω κάποιο συγκεκριμένο μαγνήτη στη κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και εγώ αυτο το πρόβλημα με τον θόρυβο. Στο rig 2 εχουν βάλει καποια κουμπια learn και στο input και στο output στα οποια βαρας οσο ποιο δυνατα μπορείς και ριθμίζονται μονα τους και δεν υπάρχει ο παραμικρός θόρυβος.Όποτε θα υποθέσω οτι αν ριθμιστούν τα input και output στο Rig 1 ή στην κάρτα ή στην προενήσχηση μάλλον θα μείωθεί το προβλημα του θορύβου.Μια γνώμη απλά δεν είμαι και ειδικός .

Οσο για ASIO πρίν πάρω καλήτερη κάρτα και είχα την default του pc ειχε δεί δραματική βελτίωση με το ASIO4All. Δεν θύμαμαι απο πού το είχα κατεβάσει αλλα ειναι free οποτε ψάχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου