Προς το περιεχόμενο

Vintage gear


vastrange

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

ΥΓ Η Yamaha του Αdmin...παίζει μια χαρά που την άκουσα live ;)

 

Είδες... Της άλλαξε εξατμίσεις και έγινε άλλο πράμα  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είδες... Της άλλαξε εξατμίσεις και έγινε άλλο πράμα  ;D

Στάκα φίλος, απλά εξατμίσεις άλλαξε, ή έβαλε χταπόδι, βαρελάκι, μπάρες θόλων, πρόγραμμα, και την τούρμπισε και λίγο? ::)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάκα φίλος, απλά εξατμίσεις άλλαξε, ή έβαλε χταπόδι, βαρελάκι, μπάρες θόλων, πρόγραμμα, και την τούρμπισε και λίγο? ::)

Πείραξε μόνο μύγδαλα κι αβανς, έβαλε έξι-σε-καμία και κατέβασε κλιπον στην άσφαλτο γιατί δεν φτάνει το καλάμι ούτε ψαρακωμένος.

Για να λαφρυνει πέταξε κοκοβιό, σέλα και ντεπόζιτο (έβαλε πλαστικό μπιτόνι με βεντζίνη ισα για το λαιβ).

 

Είναι λίγο σαν τον καμπούρη στην Ιερά Εξέταση και ποναν οι μοροΐδες παραπάνω αλλά το μηχάνημα ρίχνει για πλάκα τουλάχιστον δυο κολώνες κατά Βούτα μεριά σε όποια φέντερ της κουνηθεί....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αυτή την περίοδο έχω πάθει υπεργλυκαιμία με τον ζαχαροπλάστη που έμπλεξα και έτσι αναιρώ / ανασυνθέτω / υπερθεματίζω κάποιες ή/και τις περισσότερες προηγούμενες σκέψεις και θεωρίες μου για πολλά όργανα (vintage και σύγχρονα και φωτό δεν ανεβάζω για λόγους πολλούς μα κυρίως ανθρωπιστικούς), θα πω δυο τρία πραγματάκια η κουβέντα να κυλάει και λάθος ας κάνω.

 

Και αυθυποβολές παίζουν (κάργα) και μαστοριές παίζουν και το κλικ που κανε το ματζούνι (μοντιφιά) που του σκάρωσαν ή τον ιδρώτα που το πότισαν και το κατιτις στα υλικά του παίζει και το logo στο μπράτσο παίζει και η εμπειρία στη κατασκευή αλλά και η τολμηρή προσέγγιση και το μαγνητάκι που σου κανε κλικ και το radius που σε βόλεψε και η λουθεριά που μπήκε απάνω του και όλα παίζουν τον ρόλο τους.

 

Τον πιο μεγάλο ρόλο όμως για μένα, παίζει να υπάρχει η ακουστική εμπειρία αλλά και η παιχτική ικανότητα που πρέπει να έχεις εκείνη την μικρή μαγική στιγμή για να καταλάβεις ότι "αυτό είναι για μένα". Όχι γιατί απαραίτητα εκείνη τη στιγμή σου δίνει τον ήχο που έψαχνες αλλά γιατί πρώτον κάνετε καλή παρέα (για προσδιορισμένο ή απροσδιοριστο λόγο, μην ψυχαναγκάζεστε να εξηγείστε γιατί νοιώθετε καλά μαζί) και δεύτερον ακούς στο βάθος αυτό που σε πείθει ότι μπορεί (και ξέρεις ότι μπορεί) σίγουρα να σου δώσει και τον ήχο που θες ακόμα και αν δεν τον έχει ακριβώς τώρα.

 

Πολύ νομίζουμε ότι το μπορούμε, λίγοι όμως στη πραγματικότητα οι ευτυχείς (όχι τυχεροί γιατί η εμπειρία και η γνώση δεν είναι αποτελέσματα τύχης) που μπορούν και το έχουν.

 

Τώρα αν είναι καστομιά ή μάρκας διάσημης ή άσημης ή φτιάχτηκε χθες ή όταν γεννήθηκε ο Μαραθώνας (μεσοπόλεμος), νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα pull-mur ή/και επένδυσης και όχι απόδοσης οργάνου.

 

!!!

 

Βρε audie, αυτο δεν ειναι post, αυτο ειναι ΠΟΙΗΜΑ!!

Εξακολουθείς να με εκπλήσσεις θετικά, μετα απο τόσα posts σου που εχω διαβάσει

Τι να πω?

Like!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν τον καμπούρη στην Ιερά Εξέταση και ποναν οι μοροΐδες παραπάνω

Φωτογραφία μ' έβγαλες άτιμε? ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αντιγραφο της (μια και το original ειναι στο Berlin) που εχω φτιαξει ειναι ακομα πιο ομορφο (και..δραματικα καλυτερη κιθαρα) ,το προτιμα και ο μπεμπης  ;D

 

o πιτσιρικάς σου είναι τέλειος!! Να σου ζήσει φίλε! Έχω και γω ένα λεβέντη 21 μηνών και με έχει τρελλάνει!

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάποια χρόνια είχα μια jaguar του '62, που δυστυχώς δεν μπόρεσα

να δεθώ. Αυτή τη στιγμή έχω κυρίως vintage ενισχυτές, με χρονολογική σειρά,

magnatone custom 460 του '62, fender bassman του '67 και hiwatt dr103 του '77.

Και οι 3 είναι εξαιρετικοί ενισχυτές, ο bassman έχει κάνει πολλά live, οι άλλοι 2 είναι

σχετικά νέα αποκτείματα αλλά ελπίζω οτι και αυτοί θα λιώσουν στο παίξιμο.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok αφού δεν ποστάρει κανείς φωτο εκτός από τον superfunk....

 

1966 fender bandmaster head

bjm-1.jpg

 

 

1965 L series fender jazzmaster (νεοαποκτηθείσα)

10633384_10203764704332556_8170515620410249519_o.jpeg

ο tweed deluxe είναι πατέντα και συναρμολογημένος από vintage κομμάτια (tremolux 5E9 και deluxe 5E3)

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου