Προς το περιεχόμενο

Vintage gear


vastrange

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1000

 

(ενταξει ειναι και πολυ καλες κιθαρες οχι ομως καλυτερες απο τις Partscasters μου και τις καινουργιες Fender οι οποιες ειναι ΙΜΗΟ οι καλυτερες κιθαρες στην ιστορια της εταιρειας αυτης)

 

superfunk αυτά λες και ο κ. Κακανιάρης κάνει τραπεζάκια και βάζει σεμεδάκια σε telecasters του '57  :P

 

Πάντως αυτή η Tele σου ω! θεέ μου, κούκλα!

 

Eχω δυο Fender κεφαλια: '66 Bandmaster & '73 Bassman 50.

Κώστα βάλε καμιά φωτό να γουστάρουμε ρε φίλε! Πολύ ωραίοι ενισχυτές!!!

 

@Snipous: φωτό οπωσδήποτε!!! Αυτές οι ρεμπετοκιθάρες είναι οι αγαπημένες μου. Στα φοιτητικά μου χρόνια είχα τεράστιο κόλλημα με δαύτες, παράλληλα με τις jazzmaster αλλά μπατήρης γαρ δεν κατάφερα να αποκτήσω μία ποτέ :(

κάπου εκεί ανακάλυψα το fuzzface και ξέχασα για λίγο τα ρεμπέτικα τα οποία βέβαια ακόμα λατρεύω

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως αυτή η Tele σου ω! θεέ μου, κούκλα!

 

To αντιγραφο της (μια και το original ειναι στο Berlin) που εχω φτιαξει ειναι ακομα πιο ομορφο (και..δραματικα καλυτερη κιθαρα) ,το προτιμα και ο μπεμπης  ;D

tele_bebis.thumb.JPG.e1f4cd21a822d5e6ee5f86411b879909.JPG

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Προτιμω κιθαρες, ενισχυτες και εφφε της εποχης μου. Σε γενικες γραμμες τα θεωρω πολύ καλυτερα φτιαγμένα και ηχητικα μπορεις να κανεις τα παντα με τη σημερινη τεχνολογια.

 

 

The awful truth (στο ένα σκέλος) είναι αυτή. Παρότι μου αρέσουν -και μάλιστα υπέρμετρα τα vintage οργανα- κατασκευαστικά τα νεότερα σε σχέση με τα παλιότερα, είναι πολλές φορές η μέρα με τη νύχτα.

 

 

Παλιότερα είχα ένα Precision του ΄79, το οποίο έπαιζε υπέροχα- το οποίο βέβαια ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το πήρα, καθώς όσο «αιρετικό» και αν ακούγεται, δεν είναι μπάσο που θα με κάνει να ασχοληθώ μαζί του.

 

Δηλαδή δεν είναι... Jazz Bass- για να πω την αλήθεια  ;D

 

Μάλλον GAS ήταν...

 

Αν κοιτούσες τις «λεπτομέρειες», όπως τα ρουταρίσματα, την απόσταση του μπράτσου από το σώμα στο neck pocket, θα έβλεπες κάποιες «ατέλειες».

 

Τέτοια πράγματα δεν υπάρχουν στα σύγχρονα όργανα- είναι όλα αλφάδι σε αυτό τον τομέα.

 

Όμως μετά το κάρφωνες, άκουγες την ηχάρα και το ότι ο Χοσέ (μεξικάνος εργάτης στο εργοστάσιο της Fender), μπορεί να είχε πιει καμιά τεκίλα παραπάνω όταν ρούταρε τα cavities των μαγνητών, ε, δεν έπαιζε κανένα ρόλο  ;D

 

Σαφέστατα λοιπόν τα σύγχρονα όργανα είναι απείρως πιο καλοκατασκευασμένα από τα του τότε.

 

 

Όμως στο θέμα ήχος, αν πέσεις σε καλό γέρικο κούτσουρο, θα είναι πολύ καλό  8)

 

Και σε καμία περίπτωση δεν θα πω ότι όλα τα vintage όργανα παίζουν.

 

Άλλα παίζουν, άλλα δεν παίζουν.

 

Εκ πείρας θα πω ότι αυτά που πραγματικά έπαιζαν, ήταν ζημιά.

 

Τώρα το γιατί αυτά παίζουν τόσο καλά, είναι μια τεράστια συζήτηση (και μάλλον αδιέξοδη), με... συνομοσιολογικές προεκτάσεις που αφορά τα παλαιωμένα ξύλα, τους σούπερ ντούπερ χαλκούς και διάφορα άλλα σχετικά ;D

 

 

Πάντως, IMHO τα vintage όργανα θέλουν... αρετή και τόλμη: Είναι σαν το γέρο άνθρωπο  ;D

 

Δεν θέλουνε πολλά- πολλά, θέλουν φροντίδα και θαλπωρή, έχουν τις «περιέργειες» τους κλπ.  ;) ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα παίζουν, άλλα δεν παίζουν.

 

Εκ πείρας θα πω ότι αυτά που πραγματικά έπαιζαν, ήταν ζημιά.

 

Ακριβως οτι συμβαινει και με τα καινουργια δηλαδη.... :) απλα απο τα καινουργια σχεδον ολα παιζουν.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακριβως οτι συμβαινει και με τα καινουργια δηλαδη.... :) απλα απο τα καινουργια σχεδον ολα παιζουν.... ;D

 

Κοίτα... Ναι μεν, αλλά...  ::)

 

Δεν διαφωνώ σε αυτό και σκέψου ότι και το 4χορδο και το 5χορδο που συνήθως παίζω είναι ΄96 (αμφότερα Fender).

 

Και είναι συνειδητή επιλογή γιατί είναι σύγχρονα στημένα όργανα- Geddy Lee & Roscoe Beck- πάνω στην παλιά συνταγή. 

 

Έχουν specs «σημερινά» που μου πάνε γάντι: Λεπτά μπράτσα, high mass καβαλάρηδες, ήχο της αρεσκείας μου, καλοφτιαγμένα, ανταποκρίνονται στα set up κλπ.

 

 

Γενικά, γουστάρω να παίζω με αυτά.

 

Όμως σοβαρούς... ζαβλαμάδες έπαθα με κάτι γερούνδια κσύλα JB- που μόλις τα έπιασα στο χέρι είπα ουάοοοοοο και ας ήταν λίγο... γεροπερίεργα  ;D

 

Πολλά φρέσκα JB που έχω παίξει, όλα έπαιζαν- λίγο καλύτερα, λίγο χειρότερα, έπαιζαν. Κανένα παράπονο.

 

Όμως ποτέ δεν είπα, ούαοοοο  ;D

 

Βέβαια πάντα στην άκρη του μυαλού μου παίζει το ενδεχόμενο μιας «αυθυποβολής», αναφορικά με τα γέρικα κσύλα  ;D     

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αυτή την περίοδο έχω πάθει υπεργλυκαιμία με τον ζαχαροπλάστη που έμπλεξα και έτσι αναιρώ / ανασυνθέτω / υπερθεματίζω κάποιες ή/και τις περισσότερες προηγούμενες σκέψεις και θεωρίες μου για πολλά όργανα (vintage και σύγχρονα και φωτό δεν ανεβάζω για λόγους πολλούς μα κυρίως ανθρωπιστικούς), θα πω δυο τρία πραγματάκια η κουβέντα να κυλάει και λάθος ας κάνω.

 

Και αυθυποβολές παίζουν (κάργα) και μαστοριές παίζουν και το κλικ που κανε το ματζούνι (μοντιφιά) που του σκάρωσαν ή τον ιδρώτα που το πότισαν και το κατιτις στα υλικά του παίζει και το logo στο μπράτσο παίζει και η εμπειρία στη κατασκευή αλλά και η τολμηρή προσέγγιση και το μαγνητάκι που σου κανε κλικ και το radius που σε βόλεψε και η λουθεριά που μπήκε απάνω του και όλα παίζουν τον ρόλο τους.

 

Τον πιο μεγάλο ρόλο όμως για μένα, παίζει να υπάρχει η ακουστική εμπειρία αλλά και η παιχτική ικανότητα που πρέπει να έχεις εκείνη την μικρή μαγική στιγμή για να καταλάβεις ότι "αυτό είναι για μένα". Όχι γιατί απαραίτητα εκείνη τη στιγμή σου δίνει τον ήχο που έψαχνες αλλά γιατί πρώτον κάνετε καλή παρέα (για προσδιορισμένο ή απροσδιοριστο λόγο, μην ψυχαναγκάζεστε να εξηγείστε γιατί νοιώθετε καλά μαζί) και δεύτερον ακούς στο βάθος αυτό που σε πείθει ότι μπορεί (και ξέρεις ότι μπορεί) σίγουρα να σου δώσει και τον ήχο που θες ακόμα και αν δεν τον έχει ακριβώς τώρα.

 

Πολύ νομίζουμε ότι το μπορούμε, λίγοι όμως στη πραγματικότητα οι ευτυχείς (όχι τυχεροί γιατί η εμπειρία και η γνώση δεν είναι αποτελέσματα τύχης) που μπορούν και το έχουν.

 

Τώρα αν είναι καστομιά ή μάρκας διάσημης ή άσημης ή φτιάχτηκε χθες ή όταν γεννήθηκε ο Μαραθώνας (μεσοπόλεμος), νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα pull-mur ή/και επένδυσης και όχι απόδοσης οργάνου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή όταν γεννήθηκε ο Μαραθώνας (μεσοπόλεμος),

Mια και μιλάμε για vintage...θα -ξανα-πώ ότι ο Admin είναι μεγαλύτερος από εμένα και θα πρέπει -επιτέλους- να πάψω να γίνομαι σημείο (χρονικής) αναφοράς...Συνεχίστε! 8) :)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια και μιλάμε για vintage...θα -ξανα-πώ ότι ο Admin είναι μεγαλύτερος από εμένα και θα πρέπει -επιτέλους- να γίνομαι σημείο (χρονικής) αναφοράς...Συνεχίστε! 8) :)

Υπάρχει συμφωνία να παραμείνουμε στις μετά Χριστόν χρονικές αναφορές.  ;D

 

 

POST 11111 !!

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mια και μιλάμε για vintage...θα -ξανα-πώ ότι ο Admin είναι μεγαλύτερος από εμένα και θα πρέπει -επιτέλους- να πάψω να γίνομαι σημείο (χρονικής) αναφοράς...Συνεχίστε! 8) :)

 

Σαφέστατα και το έχεις πει.

 

Αλλά μάλλον ο admin έχει καλύτερο marketing  ;D

 

Δείχνει πιο νεανικό αγόρι, παίζει και με σύγχρονα κσύλα- τυχαίο ότι άφησε στην άκρη την «αρχαιολογική» 335;  ;D

 

Τον μεγάλωνε...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνει πιο νεανικό αγόρι

Πρέπει να αρχίσω και εγώ να βάφομαι?...ΑΦΤΟ θέλετε? Έ όχι κορίτσια.... :D :D

 

τυχαίο ότι άφησε στην άκρη την «αρχαιολογική» 335;  

Είπαμε...οι Gibson είναι για άντρες ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου