Προς το περιεχόμενο

Πραγματικη τιμη ενος οργανου.


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Και κατι λογικο και τελευταιο και κοινως κατανοητο φανταζομαι απλα το παραθετω.Αν δηλ τα εκατο δολαρια που κανει στην ουσια μια καστομ φεντερ.Η μαλον αυτα τα χρηματα σε υλικα τα διναμε σε ενα no name factory.Δεν βαζω Κινα για να μην γινει παλι πολεμος.Με τα ελαχιστα μερικαματα κτλ θα περναμε <ενα ακριβο σε υλικα> οργανο σε αστεια τιμη...

 

Στην ουσία, κάτι τέτοιο κάνουν εταιρείες, όπως η  Harley Benton, J&D ή και ποιοτικοτερες όπως η Vintage, Cort κτλ, που αντιγράφουν, στο περίπου,  σχέδια γνωστών οργάνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Kαλημέρα Γιώργο και άπαντες.

 

Όντως είναι πολύ γενική η απορία σου αλλά όπως πολλοί προανέφεραν, είναι και πολύπλοκη η απάντηση. (παρ' όλα αυτά τη βρίσκω πολύ εύλογη σαν απορία και χαίρομαι που η ελληνική 'ξερολιά' και 'υπεραπλούστευση' δεν υπερτερεί στο thread).

 

Όσον αφορά το θέμα 'υπεραξία' πάντως, (και χωρίς να έχω ίχνος γνώσεων στα οικονομικά) η άποψή μου είναι ότι σε μια Fender USA Std για παράδειγμα, με τιμή πώλησης γύρω στα 1250 ευρώ, το καθαρό κέρδος της Fender από ένα (τέτοιο) όργανο δεν ξεπερνά τα 150-200 ευρώ(για να μην πω και λιγότερο). Με πολύ μπακαλίστικη λογική και χωρίς ίχνος υπερβολής. Θα ήθελα μια reverse ανάλυση (έστω υποθετική) από γνώστες της αγοράς και των οικονομικών.

 

Εdit:

 

Προσπαθώ γενικά, να τηρώ αποστάσεις από χειροτέχνες/οργανοποιούς οι οποίοι υποστηρίζουν ότι σε ένα εργοστασιακό όργανο, το οποίο κατασκευάζεται σε πολύ λίγο χρόνο, συγκριτικά με μια χειροποίητη κατασκευή, το κέρδος είναι το μεγαλύτερο ζητούμενο. Θεωρώ λανθασμένη την υπόθεση ότι επειδή ένα όργανο κόστισε στο εργοστάσιο 100 ευρώ, κι εγώ το παίρνω 1100, αυτή η διαφορά αντικατοπτρίζει το κέρδος ή το όνομα/logo της εταιρίας.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ μπακαλίστικη λογική και χωρίς ίχνος υπερβολής. Θα ήθελα μια reverse ανάλυση (έστω υποθετική) από γνώστες της αγοράς και των οικονομικών.

 

Προσωπικά, ούτε καν μπακαλίστικο δεν νομίζω ότι μπορείς καθότι πρέπει να έχεις οικονομικά στοιχεία της εταιρείας από Προμήθειες, Οικονομικό (που εμπεριέχει πέραν των στοιχείων των υπολοίπων και τα στοιχεία για την ακίνητη περιουσία, πάγια έξοδα, έξοδα επενδύσεων τεχνολογικού εξοπλισμού, φορολογία, ανθρώπινους πόρους για ίδιους μισθούς (το outsourcing είναι στις Προμήθειες), εκπαίδευση, εκδηλώσεις κλπ.), Μάρκετινγκ και Πωλήσεις.

 

Όλα αυτά εμπεριέχονται στο κόστος μιας κιθάρας.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, ούτε καν μπακαλίστικο δεν νομίζω ότι μπορείς καθότι πρέπει να έχεις οικονομικά στοιχεία της εταιρείας από Προμήθειες, Οικονομικό (που εμπεριέχει πέραν των στοιχείων των υπολοίπων και τα στοιχεία για την ακίνητη περιουσία, πάγια έξοδα, έξοδα επενδύσεων τεχνολογικού εξοπλισμού, φορολογία, ανθρώπινους πόρους για ίδιους μισθούς (το outsourcing είναι στις Προμήθειες), εκπαίδευση, εκδηλώσεις κλπ.), Μάρκετινγκ και Πωλήσεις.

 

Όλα αυτά εμπεριέχονται στο κόστος μιας κιθάρας.  ;)

 

Όλ' αυτά εμπεριέχονται στο κόστος οποιουδήποτε προιόντος.

Για τους λόγους αυτούς μην περιμένετε σαφή απάντηση. Δεν μπορεί να πεί κάποιος π.χ. απ' την Χ κιθάρα η Υ εταιρία βγάζει ακριβώς Ζ καθαρό κέρδος. Ούτε χοντρικά. Εκτός αν έχουμε κανά noiza στο Οικονομικό τμήμα της Υ εταιρίας. :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα Γιώργο και άπαντες.

 

(παρ' όλα αυτά τη βρίσκω πολύ εύλογη σαν απορία και χαίρομαι που η ελληνική 'ξερολιά' και 'υπεραπλούστευση' δεν υπερτερεί στο thread).

 

Προσπαθώ γενικά, να τηρώ αποστάσεις από χειροτέχνες/οργανοποιούς οι οποίοι υποστηρίζουν ότι σε ένα εργοστασιακό όργανο, το οποίο κατασκευάζεται σε πολύ λίγο χρόνο, συγκριτικά με μια χειροποίητη κατασκευή, το κέρδος είναι το μεγαλύτερο ζητούμενο. Θεωρώ λανθασμένη την υπόθεση ότι επειδή ένα όργανο κόστισε στο εργοστάσιο 100 ευρώ, κι εγώ το παίρνω 1100, αυτή η διαφορά αντικατοπτρίζει το κέρδος ή το όνομα/logo της εταιρίας.

 

 

 

Φανή καταρχήν καλημέρα και σε εσένα.

Η ελληνική ξερολια όπως λες και επειδή πιστεύω οτι αναφέρεσαι σε εμένα, γιατι πιο κατω αναφέρεις και το κοστος που προείπα, δεν ειναι καθόλου ελληνική αφού αυτές οι τιμες που έδωσα δεν ειναι κατασκεύασμα της φαντασίας μου...

 

Επίσης στην διαφορά τον εκατό ευρο με τα χίλια εκατό που αναφέρεις πιο πανω σίγουρα μεσολαβούν και αλλα πράγματα, ¨το φως,νερό ,τηλέφωνο...¨ όπως προείπα.

 

Εάν σε έθιξα προσωπικά η επαγγελματικά ζητάω συγνώμη, αλά και ξαναλέω οτι οι τιμες δεν ειναι υποθετικές και οτι αναφέρομαι στις τεραστιες ποσότητες και προμηθευτές που χρησιμοποιούν οι μεγάλοι κατασκευαστές, και μόνο στο υλικό κομμάτι....

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Bρε πλάκα κάνεις? Το αντίθετο! Η ελληνική ξερολιά πάει στο γενικό φαινόμενο της άμεσης υπεραπλούστευσης/καχυποψίας/απαξίωσης με συνοπτικές διαδικασίες και χωρίς αιτιολογία, και τουλάχιστον σ' αυτό το thread δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, και χαίρομαι γι' αυτό. Και χαίρομαι επίσης για το επίπεδο γνώσης και παιδείας-στο αντικείμενο της κιθάρας-πολλών (και εσένα), από τους οποίους αντλώ γνώση κι εγώ ο ίδιος με τη σειρά μου.

 

Ξέρω επίσης, ότι τα νούμερα που παρέθεσες δεν είναι τυχαία-ούτε υπερβολικά, δεδομένης της ενασχόλησής σου με το "σπορ". Κάπου εκεί στηρίχθηκε και η δική μου εκτίμηση. Οπότε κανένας λόγος ευθιξίας ή παρεξήγησης, ειλικρινά. Sorry αν έδωσα τέτοια εντύπωση.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε πλάκα κάνεις? Το αντίθετο! Η ελληνική ξερολιά πάει στο γενικό φαινόμενο της άμεσης υπεραπλούστευσης/καχυποψίας/απαξίωσης με συνοπτικές διαδικασίες και χωρίς αιτιολογία, και τουλάχιστον σ' αυτό το thread δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, και χαίρομαι γι' αυτό. Και χαίρομαι επίσης για το επίπεδο γνώσης και παιδείας-στο αντικείμενο της κιθάρας-πολλών (και εσένα), από τους οποίους αντλώ γνώση κι εγώ ο ίδιος με τη σειρά μου.

 

Ξέρω επίσης, ότι τα νούμερα που παρέθεσες δεν είναι τυχαία-ούτε υπερβολικά, δεδομένης της ενασχόλησής σου με το "σπορ". Κάπου εκεί στηρίχθηκε και η δική μου εκτίμηση. Οπότε κανένας λόγος ευθιξίας ή παρεξήγησης, ειλικρινά. Sorry αν έδωσα τέτοια εντύπωση.

 

 

Πως γίνετε αυτο. ???

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μου βάζουν τα γυαλιά  8) και τους βγάζω το καπέλο. Τι? ουρανοκατέβατος είμαι?

 

Από το 'ημιμαθής guru' προτιμώ το 'πολυμαθής rookie'. ;D

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εψαξα λιγο και το Profit Margin της Fender ειναι...λιαν απογοητευτικο

 

Fender had $700 million in sales in 2011 and a net profit of $19M

 

κατω απο 3%...

 

και εδω για τους αρχαριους η φορμουλα του ΡΜ

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Profit_margin

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οταν πηρα αμαξι εψαξα και εμαθα ποσο κοστιζει ενα corsa οταν βγαινει απτο εργοστασιο, η αξια του ειναι περιπου 5.000-6.000 αναλογα αν ειναι το πιο φτηνο ή το πιο ακριβο. Ναι, η διαφορα στην τιμη για την Opel ειναι τόση ειτε παρεις το απλο ειτε το opc.

 

Οποτε από αυτό μπορει καθένας πολυ απλουστευμενα να καταλαβει οτι μια φτηνη fender θα εχει μικρή διαφορά στην τιμή από την ακριβη.

 

Ενδεχομένως το παραδειγμα μου να ειναι ατυχές συγκρινόμενο με την παραγωγή κιθαρών, σίγουρα όμως δείχνει μια εικόνα για τα καλα της μαζικής παραγωγής!  ;)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου