Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με μελος του συγκροτηματος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

εδω και περιπου 8 μηνες, με τον καλυτερο μου φιλο εχουμε κανει ενα συγκροτημα alternative rock/post-grunge το οποιο απαρτιζεται απο εμας τους δυο και εναν φιλο ντραμερ.

Εγω παιζω μπασο και αυτος με τον οποιο υπαρχει προβλημα , κιθαρα. Επειδη στην αρχη ολα τα τραγουδια γραφονταν απο τον κιθαριστα, αποφασιστηκε να τραγουδαει αυτος. Ομως η φωνη του δεν ειναι καλη, πραγμα που μου εχουν πει αρκετοι γνωστοι και παρευρισκομενοι στα λαιβ. Η δικια μου φωνη ειναι αρκετα καλυτερη και πολλοι μου λενε να τραγουδαω εγω. Αλλα εγω ως μπασιστας σε συγκροτημα που εχει μονο μια κιθαρα και δεν εχει πληκτρα, πρεπει να παιζω διαφορα πραγματα ωστε να καλυπτω και μου ειναι αρκετα δυσκολο να τραγουδαω μαζι με το μπασο σε πολλα κομματια. Το θεμα ειναι οτι στην περιοχη που μενω (Κωμοπολη 3000 κατοικων) αλλοι αξιολογοι μουσικοι, που να γουσταρουν τετοια μουσικη, κοντα στην ηλικια μας (17 χρονων) δεν υπαρχουν. Ουτε μπασιστες, ωστε να παιξω εγω ρυθμικη' ουτε κιθαριστες, ωστε να παιξω πιο απλα' αλλα ουτε και τραγουδιστες (που να ταιριζαουν στο προαναφερθεν ειδος μουσικης. Βεβαια εγω συνεχιζω το ψαξιμο αλλα και παλι... Τι μου προτεινετε να κανω??

 

Ευχαριστω προκαταβολικα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα την φωτο γιατι  δεν πρεπει να παραμεινης μπασιστας...

Τα πραγματα ειναι απλα...  ;D

 

 

περα απο την πλακα ομως αρχισε να πειραματιζεσαι με home studio.

αρχισε στο ενα καναλι να περασεις την φωνη σου στο αλλο μπασο...ντραμς...

βρες τροπο να μπουν κιθαρες κλπ...

 

Αρχικα δεν χρειαζεται ολα να τα κανεις μαζι....

 

και μετα βρισκεται και κανα παλικαρι που συμφωνεις....μουσικα κλπ....

Musicians.jpg.1f0fef2372a108dc3c6e9ded439e08c1.jpg

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε δοκιμάζεις να το συζητήσεις με το φίλο σου; Έτσι απλά όπως γράφεις εδώ. Πιθανόν θα βρείτε μιά λύση.

 

Δοκιμάστε επίσης να γράψετε μερικά τραγούδια με τις 2 φωνές να εναλλάσονται, πχ, ένα couple ο ένας, ένα ο άλλος. Ακούστε τα ηχογραφημένα και δείτε τι ταιριάζει καλύτερα. Παίξτε τα και σε τρίτους και πάρτε μιά γνώμη.

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκινησουμε απ'το γεγονος οτι ειναι οπως λες ο καλυτερος σου φιλος.

Αρα η σχεση δεν ειναι μονο η μουσικη.

Μιλα του ειλικρινα οπως ειπε και ο stamkosk.

Ξερω οτι ειναι δυσκολο να πεις"πιστευω οτι τραγουδω καλυτερα απο εσενα" αλλα μπορεις να του πεις οτι θα ηθελες να τραγουδας κι εσυ.

Αν τα κομματια ειναι δικα σας,προσαρμοσε σε πρωτη φαση το μπασο στη φωνη-χασε κατι,δε γινεται αλλιως-αν τελικα γινεις συντραγουδιστης.Η ακομα καλυτερα προσαρμοστε τα ως μπαντα στα μετρα της φωνης.Μεχρι να βρεθουν κι αλλα μελη δεν υπαρχουν πολλες επιλογες.

Εχεις μιλησει με τους υπολοιπους για το οτι ψαχνεις αλλα μελη η γινεται ερημην τους?

Το λεω γιατι καλο ειναι στις μπαντες,ειδικα με φιλους,να ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα αλλιως θα υπαρξουν παρεξηγησεις.

Κι αν εχεις και κανενα δειγμα,βαλε να ακουσουμε φωνες.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκινησουμε απ'το γεγονος οτι ειναι οπως λες ο καλυτερος σου φιλος.

Αρα η σχεση δεν ειναι μονο η μουσικη.

Μιλα του ειλικρινα οπως ειπε και ο stamkosk.

Ξερω οτι ειναι δυσκολο να πεις"πιστευω οτι τραγουδω καλυτερα απο εσενα" αλλα μπορεις να του πεις οτι θα ηθελες να τραγουδας κι εσυ.

Αν τα κομματια ειναι δικα σας,προσαρμοσε σε πρωτη φαση το μπασο στη φωνη-χασε κατι,δε γινεται αλλιως-αν τελικα γινεις συντραγουδιστης.Η ακομα καλυτερα προσαρμοστε τα ως μπαντα στα μετρα της φωνης.Μεχρι να βρεθουν κι αλλα μελη δεν υπαρχουν πολλες επιλογες.

Εχεις μιλησει με τους υπολοιπους για το οτι ψαχνεις αλλα μελη η γινεται ερημην τους?

Το λεω γιατι καλο ειναι στις μπαντες,ειδικα με φιλους,να ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα αλλιως θα υπαρξουν παρεξηγησεις.

Κι αν εχεις και κανενα δειγμα,βαλε να ακουσουμε φωνες.

 

 

 

 

 

Δεν γινεται ερημην τους. Εχει συζητηθει οτι πρεπει να βγαζουμε πιο γεματο ηχο και ψαχνουμε και οι 3 για μελη. Το θεμα δεν ειναι οτι πιστευω οτι πρεπει να τραγουδαω μιας και τραγουδαω απλα σε αυτα που γραφω εγω. Ο,τι γραφει ο κιθαριστας, τα τραγουδαει ο κιθαριστας.

Αυτο που λες με την προσαρμογη του μπασου στα μετρα της φωνης, ισως ειναι καλη ιδεα... Thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε δοκιμάζεις να το συζητήσεις με το φίλο σου; Έτσι απλά όπως γράφεις εδώ. Πιθανόν θα βρείτε μιά λύση.

 

Δοκιμάστε επίσης να γράψετε μερικά τραγούδια με τις 2 φωνές να εναλλάσονται, πχ, ένα couple ο ένας, ένα ο άλλος. Ακούστε τα ηχογραφημένα και δείτε τι ταιριάζει καλύτερα. Παίξτε τα και σε τρίτους και πάρτε μιά γνώμη.

 

O πατερας του κιθαριστα εχει μουσικη σχολη εδω και κανω μαθημα εκει 9 χρονια. Απλα ο κιθαριστας δεν θελει να τραγουδα μπροστα στον πατερα του, δεν ξερω ακριβως γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τα παραπανω.

Ολοι εχουμε ερθει σε δυσκολη κατασταση.

 

Πχ, εγω ηθελα να πω σε παλικαρι πως δεν παει αλλο, με το μαλακό, με τον οποιο βεβαια καναμε τυχαια ενα live, αλλα νομιζε οτι ειχαμε ανοιξει τρελλο καραβανι

Του λεω παμε για καφε:

 

- φιλε σε αδικουν μερικα τραγουδια που λες...(με διακοπτει)

- ναι ναι, το ξερω για αυτο θα πω αλλα

-χμ, δεν με καταλαβες. Δεν μπορεις να λες εσυ αυτα μαζι μας.

-ναι ναι, θα λεω μονο απο τα αλλα

- κοιτα, επειδη δεν το πιανεις, δεν μπορουμε να ξαναπαιξουμε μαζι ξανα. Συνεχιζουμε μονοι μας.

 

 

Δυσκολη φαση, δεν θα ηθελα να ημουν εγω στη θεση του, αλλα επρεπε

 

(Ενιωσα σαν να χωρισα γκομενα...)

 

 

 

Αλλα, απλα αν δεν μπορεις να εισαι ξεκαθαρος, εκει ειναι το προβλημα

 

1. Να εισαι ειλικρινης με τον εαυτο σου

2. Μην τον προσβαλεις γιατι ειναι και φιλος σου

3. Ξεκινα με το "θελω να λεω και εγω μερικα τραγουδια"

4. Σιγα σιγα λεγε τα μισα

 

Και πιο σημαντικο:

 

5. Ασε τι ξερουν και λενε οι αλλοι. ΕΣΥ, τι ξερεις για τον εαυτο σου οτι μπορεις να κανεις, και καλα;

 

Οταν αποκτησεις εσυ την ασφαλεια και την αυτοπεποιθηση οτι μπορεις να τα φερεις βολτα, ολα τα αλλα ερχονται μονα τους...

 

 

;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου συμβουλή είναι η εξής : βρείτε έναν τραγουδιστή.

 

Σκέψου το, ο άνθρωπος (όπως γράφεις) είναι κιθαρίστας (φαντάζομαι, αρκετά καλός, αλλιώς τι συζητάμε;) και εσύ μπασσίστας. Το αίτημά σου να βρείτε τραγουδιστή σε ένα νέο πρόσωπο, όχι απλώς δεν πρόκειται να δημιουργήσει καμία έχθρα/ένταση ανάμεσά σας (εφ' όσον μάλιστα υποστηρίζεται και από την κριτική όσων έχουν έλθει στα live σας), αλλά επίσης εγγυάται ότι ποτέ δεν θα επιστρέψετε στη σημερινή άβολη κατάσταση : ακόμη και αν αργήσετε να βρείτε τον τέλειο, για εσάς, τραγουδιστή... το αίτημα θα παραμένει ανοικτό και ο φίλος σου θα το συμμεριστεί.

 

;)

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόταση του trolley είναι ό,τι καλύτερο μπορείτε να πράξετε, χωρίς να διαταράξετε είτε τις προσωπικές σας σχέσεις είτε τις ισορροπίες του συγκροτήματος.

 

Σε περίπτωση που ο κιθαρίστας έχει δεύτερες σκέψεις για αυτό, ρίξτου λίγο πρόλογο του στυλ: "θα μπορέσεις να αφιερωθείς καλύτερα στο παίξιμο της κιθάρας/θα είσαι πιο άνετος στα σολαρίσματα/θα βρεις πιο εύκολα τον προσωπικό σου ήχο" κτλ 

 

  ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου