Προς το περιεχόμενο

Μονιτορ,Τα καλυτερα φθηνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τώρα σε αφήνω για να περιλάβω τον φίλο  trolley που "πέρασε τα εσκαμμένα"

 

Μπαα.. να μάθεις θέλεις, όχι να μάθω.

Δεν υπάρχουν εσκαμμένα, τώρα τα σκάβουμε.

Όπως και αν έχει, ξαναδιάβασε αυτό που σου έγραψα, ρίξε και μία ματιά σε αυτά που συνήθως ρωτάς και σόρυ για την ενόχληση.

 

:)

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν όμως γύρω στα 150€ βρεις κάποιο tascam (ή εναλακτικά κάποιο Fostex PM05) σε καλή κατάσταση (πράγμα εύκολο γιατί ειδικά τα πρώτα είχαν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής)

Χωρίς να είμαι ειδικός να πω ότι τα Tascam VL-A5 με έχουν πάει ήδη δύο φορές στο μάστορα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμην που επεμβαίνω, αλλά - για άλλη μία φορά - επιλέγεις το να παρασυρθείς σε άκυρα συμπεράσματα, όπως συνήθως κάνεις (ναι, παρακολουθώ τα thread που συμμετέχεις).

 

Κατ' αρχήν, πήγαινε δες την τιμή των Equator ώστε να συνειδητοποιήσεις για ποια κλάση εξοπλισμού συζητάς.

 

Δεύτερον, τι είδους προβληματισμός είναι το αν η συγκεκριμένη κατασκευαστική αντίληψη εφαρμοζόταν από παλιά σε μεγάφωνα αυτοκινήτων; Οπουδήποτε υπάρχει πρόβλημα έλλεψης χώρου (π.χ. εκατέρωθεν της οθόνης σε ένα μικρό στούντιο), οι κατασευαστές έχουν λόγο να αναζητούν λύσεις. Και να τις βρίσκουν.

 

Τρίτον, "χαμός" σημαίνει ότι υπάρχει ενθουσιασμός για ένα νέο προϊόν (συμβαίνει συχνά σε αυτή την αγορά, κάποτε με αιτία, κάποτε δίχως αιτία). Το αν αυτά τα προϊόντα (και μάλιστα σε αυτή την τιμή) είναι αξιόλογα, μόνο κάποιος με προηγούμενη εμπειρία μπορεί να το αξιολογήσει, σίγουρα όχι κάποιος που το καλύτερο μόνιτορ που έχει ακούσει κάνει 100 ευρώ.

 

Προσπάθησε να εμβαθύνεις στα τεχνικά θέματα που σε απασχολούν, μην μπαίνεις διαρκώς στην δίνη της φημολογίας.

 

Φιλικά

 

 

Αγαπητέ trolley μιας και από το post σου φαίνεται να είσαι δεικτικός αλλά και λεπτολόγος, πάμε να το αποδημήσουμε πρόταση -πρόταση.

Ως λεπτολόγος θα το χαρείς και συ.

 

1) "για άλλη μία φορά" : Θα χαρώ να μου παραθέσεις παραδείγματα της επαναλαμβανόμενης "ταχτικής" μου.

 

2)"επιλέγεις το να παρασυρθείς σε άκυρα συμπεράσματα". Σπούδασα επικοινωνία στην οποία είχα καλές κριτικές (sic) για τη συνθετική μου σκέψη και την ικανότητα αφαιρετικής λογικής. Αυτό που εσύ μπορεί να αναγνωρίζεις ως "άκυρα συμπεράσματα" μπορεί να είναι απλώς προσεγγίσεις με περισσότερα απο ένα λογικά άλματα που αδυνατείς να παρακολουθήσεις.

Σε θέματα τεχνολογίας πράγματι η σκέψη με λογικά άλματα δεν είναι και η ασφαλέστερη των προσεγγίσεων.Επίσης μπορεί να αφήσει ακάλυπτους όσους πάνε by the book.

Ωστόσο αν δημιουργηθεί κενό ή παρεξήγηση με χαρά πάμε ένα βήμα πίσω για να το αποσαφηνίσουμε. Και πράγματι το λάθος μπορεί να ναι και δικό μου.'Η του άλλου.

 

 

3)"όπως συνήθως κάνεις (ναι, παρακολουθώ τα thread που συμμετέχεις)". Καταρχήν τιμή μου που με παρακολουθείς. Αν όντως το κάνεις θα έχεις παρατηρήσει οτι ανοίγω τα δικά μου νήματα, σπάνια μπαίνω σε posts άλλων και ειδικά ως "σφήνα". Άρα δεν συμμετέχω ακριβώς. Τα ανοίγω και έπειτα παίρνω μέρος στη συζήτηση.

 

4)" πήγαινε δες την τιμή των Equator ώστε να συνειδητοποιήσεις για ποια κλάση εξοπλισμού συζητάς". Αρχικά θα σου έγραφα, απλά άσχετο. Τι σχέση έχει η κατηγορία τιμής και η κλάση εξοπλισμού με αυτό που είπα; On second thought ενδεχομένως να αναφέρεσαι στο οτι η υλοποίηση έγινε σε οικονομικό μόνιτορ, εξού και οι δάφνες.

Αν ναι, τότε πράγματι μαγκιά τους αλλά και πάλι δεν είναι ακριβώς σχετικό με τα όσα, λίγα, είπα.

 

5) Για το δικό σου "Δεύτερον" απάντησα στο προηγούμενο post/παράθεση, το ποια είναι η θέση μου.

 

6)" Τρίτον, "χαμός" σημαίνει ότι υπάρχει ενθουσιασμός..." Αυτό στο χαρίζω. Αν πράγματι αξίζουν, να γίνει και χαμός και να το χαρούν όσοι περισσότεροι μπορούν και θέλουν. Εδώ το φάουλ είναι δικό μου, αν και δε χρειαζόμουν απαραίτητα εμπεριστατωμένη αποσαφήνιση του τι σημαίνει "χαμός" σε προϊόντα τεχνολογίας. Αλλά ευχαριστώ για τον χρόνο.

 

7) "μην μπαίνεις διαρκώς στην δίνη της φημολογίας".

Μπαρντόν;

Μήπως προάγω και θεωρίες συνωμοσίας και δε το χω καταλάβει;

Αν η παράθεση reviews τύπου amazon ισοδυναμεί για σένα με "δίνη φημολογίας" συμβαίνει απλώς να έχουμε διαφορετική αντίληψη του όρου "φημολογία". Αλλά και του "δίνης".

 

Αυτά, τα λίγα ή πολλά και πάντα φιλικά...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως λεπτολόγος θα το χαρείς και συ.

 

Δεν είμαι πλέον λεπτολόγος.

Θεωρώ ότι σε ενόχλησα, ζητώ συγνώμην και προχωράμε παρακάτω.

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι πλέον λεπτολόγος.

Θεωρώ ότι σε ενόχλησα, ζητώ συγνώμην και προχωράμε παρακάτω.

 

 

 

E, ήσουν και συ λίγο παραπάνω δεικτικός από όσο μπορώ να καταπιώ.

Η συγνώμην δεκτή παρότι νιώθω άβολα όταν χρειάζεται να μπω σε αυτή τη θέση.

Προχωράμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς μην την μπλέκω;

Ο Νίκος μάλλον εννοεί να μην μπερδεύουμε τα full range μεγάφωνα (όπως αυτά της Fostex, Lowther, Tannoy για να μην πάμε πιο παλιά στα Saba & Telefunken κλπ) με τα σύγχρονα coaxial αυτοκινήτου που τοποθετούν ένα tweeter ή καμμιά φορά και "midrange" πάνω από το woofer για να γλυτώσουν χώρο και τα οποία δεν έχουν μεγάλη ηχητική σχέση μεταξύ τους.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια βλάβη;

 

 

Την πρώτη φορά το ένα μόνιτορ έβγαζε παράσιτα στον ήχο και τελικά είχε χαλάσει το μικρό ποτενσιόμετρο που έχει από πίσω. Θέμα αν το είχα ακουμπήσει μια φορά.

 

Τη δεύτερη φορά σταμάτησε να δουλεύει το τουίτερ του άλλου μόνιτορ. Δεν το άλλαξε ο μάστορας, αλλά κάπως το έφτιαξε. Μου είπε τι είχε αλλά δεν θυμάμαι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν δε σε κάλυψε η επεξήγηση του Κώστα να προσπαθήσω να το πω ακόμα πιο απλά...

στην περίπτωση των υλοποιήσεων αυτοκινήτου όταν τοποθετείται ένα twiter (ή και midrange όπως συμπλήρωσε ο Κώστας) ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ από το woofer, εκτός της εξοικονόμησης χώρου, στο θέμα του ήχου το μόνο που "επιτυγχάνεται", είναι οι ψηλές συχνότητες να φθάνουν "κατά τι" πιο γρήγορα στα αυτιά του ακροατή...πράγμα όπως ελπίζω καταλαβαίνεις μη επιθυμητό (και το "παραβλέπουμε" γιατί στο αυτοκίνητο έχουμε άλλες προτεραιότητες πλέον του "audiophile")...

 

ελπίζω πλέον να είναι κατανοητό ότι "μπορεί να μιλάμε" για ηχεία" όπως είπες, αλλά μιλάμε για 2 διαφορετικές τεχνοτροπίες σχεδίασης και κατά συνέπεια υλοποίησης και χρήσης, με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και προτεραιότητες να καθορίζουν την κάθε μία...

 

και επειδή διακρίνω (μπορεί να κάνω και λάθος) "ψήγματα ευθιξίας" στην απάντησή σου (τουλάχιστον σε μένα), μην ανησυχείς... το εν λόγω "μπέρδεμα" είναι πολύ συχνό...:)

 

 

ΥΓ. RayDTutto τι θα πει ειδικός... είναι ένα ηχείο με καλή ποιότητα κατασκευής ανάλογα με τα λεφτά που ζητούσε πράγμα το οποίο απέδειξε στη σύντομη καριέρα που του επέτρεψε η Tascam (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν το "υποστήριξε" όσο του άξιζε)... έχει πουλήσει πάρα πολύ στο περιβάλλον μου και πραγματικά λυπάμαι που είσαι η πρώτη εξαίρεση στον κανόνα που σου έτυχε το ελαττωματικό και υπέπεσε στην αντίληψή μου (σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες αλλά  δεν στοιχειοθετούν "κανόνα" όσο μπορώ να ξέρω)...

ειλικρινά σου μιλάω έχει πέσει μπροστά στα μάτια μου από βάση 110cm και δεν "κουνήθηκε φύλλο".... πλην του "φαγώματος" στη γωνιά άψογο το tascamάκι και καμπίνα και ηλεκτρικά...

 

επειδή είμαι πολύ προσεκτικός στις προτάσεις μου, όσα χρόνια ασχολούμαι με το άθλημα, τα μόνα "βατά" ηχεία που μπόρεσαν να με πείσουν από όλες τις απόψεις ώστε να τα προτείνω με κλειστά μάτια, ήταν τα tascam και τα παλιά Mackie 824... και δεν το μετάνιωσα...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε σε κάλυψε η επεξήγηση του Κώστα να προσπαθήσω να το πω ακόμα πιο απλά...

στην περίπτωση των υλοποιήσεων αυτοκινήτου όταν τοποθετείται ένα twiter (ή και midrange όπως συμπλήρωσε ο Κώστας) ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ από το woofer, εκτός της εξοικονόμησης χώρου, στο θέμα του ήχου το μόνο που "επιτυγχάνεται", είναι οι ψηλές συχνότητες να φθάνουν "κατά τι" πιο γρήγορα στα αυτιά του ακροατή...πράγμα όπως ελπίζω καταλαβαίνεις μη επιθυμητό (και το "παραβλέπουμε" γιατί στο αυτοκίνητο έχουμε άλλες προτεραιότητες πλέον του "audiophile")...

 

ελπίζω πλέον να είναι κατανοητό ότι "μπορεί να μιλάμε" για ηχεία" όπως είπες, αλλά μιλάμε για 2 διαφορετικές τεχνοτροπίες σχεδίασης και κατά συνέπεια υλοποίησης και χρήσης, με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και προτεραιότητες να καθορίζουν την κάθε μία...

 

και επειδή διακρίνω (μπορεί να κάνω και λάθος) "ψήγματα ευθιξίας" στην απάντησή σου (τουλάχιστον σε μένα), μην ανησυχείς... το εν λόγω "μπέρδεμα" είναι πολύ συχνό...:)

 

 

npap τόσο ή δικιά σου επεξήγηση όσο και του Κώστα αλλά και του trolley με κάλυψαν. Είστε σαφείς. Απλά θεώρησα ότι η συνολική κριτική του trolley ήταν άδικη ή επιπόλαιη.

Τώρα αν είμαι εγώ εύθικτος ή αν στην ελληνική κουλτούρα έχουμε μάθει να λέμε με ευκολία πράγματα που μπορεί να θίξουν τον άλλον και ταυτόχρονα να θεωρούμε οτι "δεν έγινε και τίποτα,μύγα σε τσίμπησε;" είναι  ανοιχτό προς συζήτηση.Αλλά όχι μάλλον σε ένα forum μουσικής τεχνολογίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου