Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμός με Pro Tools


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους  :)

 

Χρησιμοποιώ μια Focusrite Saffire 6 η οποία με βολεύει απίστευτα και ως πρόγραμμα ηχογράφησης χρησιμοποιώ το Logic.

Πρόσφατα παρακολούθησα κάτι σεμινάρια Mixing Courses που χρησιμοποιούσαμε το Pro Tools και ειλικρινά μου άρεσε πάρα πολύ, οπότε αποφάσισα να το ψάξω για να δουλεύω με αυτό.

Έμαθα ότι από τη version 9 και μετά δουλεύει με όλες τις κάρτες ήχου, δοκίμασα να περάσω τη version 9 αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει επειδή έχω OSX Marverics v.10.9.2.

 

-Τι να κάνω;;;

 

-Να πάρω μια κάρτα ήχου που να δίνει μαζί πιο καινούργιο Pro tools;; Αν ναι ποια;; Θα ήθελα να είναι στα λεφτά της focusrite saffire 6 σε τέτοια περίπτωση όπως επίσης και αντάξια ή καλύτερη της.

 

-Αν όχι, ποια version δουλεύει με τα marverics 10.9.2;;

 

Έχω χάσει τη μπάλα  :P :P ;D ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ και χρόνια έχω μείνει στα 8, αν δε κάνω λάθος, σήμερα βρίσκονται στα 11...............

Δεν έχω ψώνιο με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, απλά παλεύω να το μάθω και δε κουνάω  ;D

Πριν πας εκεί, για ποιό λόγο παράτησες το προηγούμενο,αν με πεις θα σε βοηθήσω, ίσως.  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ και χρόνια έχω μείνει στα 8, αν δε κάνω λάθος, σήμερα βρίσκονται στα 11...............

Δεν έχω ψώνιο με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, απλά παλεύω να το μάθω και δε κουνάω  ;D

Πριν πας εκεί, για ποιό λόγο παράτησες το προηγούμενο,αν με πεις θα σε βοηθήσω, ίσως.  ;D

 

Μα δεν παράτησα το Logic απλά επειδή δούλεψα σε Pro tools μου άρεσε πολύ και θέλω να το βάλω για να δουλεύω σ' αυτό :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Ανασταση θεματος λιγες μερες πριν την Ανασταση του Χριστου!

Λοιπον, επειδη ο τιτλος περιγραφει αυτο που μου συμβαινει κι επειδη δεν ειδα κατι αλλο, γραφω εδω:

Χρησιμοποιουσα Pro Tools 8 με digidesign 003 (κανονικα αγορασμενα) σε macbook pro. Ολα τα ειχα αγορασει το 2009 και δεν εκανα καμια αναβαθμιση, ουτε στο OS του υπολογιστη, ουτε στο προγραμμα. Προσφατα αναβαθμισα το λαπτοπ και αναγκαστικα μπηκαν τα yosemite. Παω να κανω εγκατασταση τα Pro Tools και μου λεει οτι δεν γινεται, μονο 10.10 εκδοση και μετα υποστηριζεται απο τα yosemite. Μπαινω στο site της avid και βλεπω οτι πρεπει να πληρωσω αν μου συμβει αυτο και να τα παρω κανονικα καινουρια.... Μηπως εχω χασει κατι, μου φαινεται πολυ κουλο αν ισχυει αυτο που μου συμβαινει....

Οποιαδηποτε πληροφορια/γνωμη μπορει να ειναι χρησιμη! Θενκς!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου