Προς το περιεχόμενο

Απορια με μετασχηματιστη τροφοδοσιας σε Twin reverb.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα δείχνουν ότι είναι φυσιολογικό, τώρα αν δεις καπνούς σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά! 

 

 

Τώρα που είπα τελικές, άφησες τα παξιμάδια του μ/σ μεταξύ σασί και πυρήνα?

 

 

Ευχαριστώ και για το τελευταίο σχόλιο!  :)

Το σεναριο του φυσιολογικου μου αρεσει πιο πολυ... Τα πυροτεχνηματα τα φοβαμαι...  ;)

 

Ναι τα αφησα...

 

Τιποτα... αφου ειναι ωραιοι... :D

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δοκίμασες να δουλέψεις τον ενισχυτή χωρίς τις λυχνίες?

Είδες αν σου ζεσταίνεται χωρίς φορτίο?

 

Χελοου Alderbody :)

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν το δοκιμασα χωρις λυχνιες, θα το δοκιμασω ομως μιας και τον εχω ακομα στον παγκο...

 

Τι εννοεις χωρις φορτιο? Με το standby διακοπτη ανοιχτο?

 

Η ανορθωση ειναι η κλασικη AB763 με τα 6 διοδακια τα οποια εχουν αντικατασταθει με ΒΥ127. Και της αρνητικης επισης...

 

Απ οτι καταλαβαινω μαλλον ειναι φυσιολογικο, οποτε θα προχωρησω με τη παραγγελια των sozo ;D ;D (που παω με brown turds?) 

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις χωρις φορτιο? Με το standby διακοπτη ανοιχτο?

 

όχι, χωρίς λυχνίες.

 

Η ανορθωση ειναι η κλασικη AB763 με τα 6 διοδακια τα οποια εχουν αντικατασταθει με ΒΥ127. Και της αρνητικης επισης...

 

α, ok!

 

ΒΥ127, ε? Έβαλες αυτές που είναι σαν ...τσουτσουνάκια?  ;D

by127_a.jpg

 

Παρεμπιπτόντως δοκίμασα στον δικό μου σήμερα μετά απο κανα δίωρο που ήταν ανοιχτός και η θερμοκρασία του ΡΤ ήταν μια χαρά στην αφή...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θύμισέ μας λίγο. Τι είδους ανόρθωση έχεις? ΟΚ, είναι σίγουρα solid, αλλά είναι η κλασσική ΑΒ763 style ή η μεταγενέστερη που μοιάζει με γέφυρα (όπως έχει ο δικός μου).

Δεν μοιάζει, είναι γέφυρα.  :)

 

Συγνώμη για το offtopic αλλά έχω μια ερώτηση. Αν σε έναν single ended βγάλεις την μια τελική που έχει, αφήσεις τις προενισχύτριες και τον βάλεις στο on υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι, π.χ. πρόβλημα στον μετασχηματιστή εξόδου;

 

Και πάλι συγνώμη.

Δεν θα πάθει κάτι, μην αγχώνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΒΥ127, ε? Έβαλες αυτές που είναι σαν ...τσουτσουνάκια?  ;D

 

 

Παρεμπιπτόντως δοκίμασα στον δικό μου σήμερα μετά απο κανα δίωρο που ήταν ανοιχτός και η θερμοκρασία του ΡΤ ήταν μια χαρά στην αφή...

Οχι αυτες που εχω ειναι κανονικες.... μαλλον ειναι πιο καινουριες :)

 

Στον δικο σου ποια καλωδια εχεις γειωσει??? πρασινοκιτρινο , πορτοκαλι  και κοκκινοκιτρινο?

 

 

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να τα έχεις γειώσει αυτά!  ;D

 

Και όποιο καλώδιο δεν χρησιμοποίησες πχ λήψεις στο πρωτεύον να τα έχεις μονώσει καλά και με προσοχή, μην ακουμπήσουν πουθενά και έχεις θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να τα έχεις γειώσει αυτά!  ;D

 

Και όποιο καλώδιο δεν χρησιμοποίησες πχ λήψεις στο πρωτεύον να τα έχεις μονώσει καλά και με προσοχή, μην ακουμπήσουν πουθενά και έχεις θέμα!

Ναι τα εχω γειωσει και τα τρια στο ιδιο σημειο μαζι με τους πυκνωτες φιλτραρισματος... ;) Α βεβαια θερμοσυστελομενα στο καθενα ξεχωριστα και τυλιγμα ολα μαζι... ;D

 

Παρατηρησα οτι εχω σχετικα μεγαλη ταση στα plates των προενισχυτριων 290V μηπως κατι γινεται εκει?

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα οτι εχω σχετικα μεγαλη ταση στα plates των προενισχυτριων 290V μηπως κατι γινεται εκει?

Αφού έχεις 475V όπως λες πιο πριν, τάση ανόδου. Αν ήταν η τάση ανόδου 460V όπως είναι στον ΑΒ763 θα είχες και τα 250-270V στις V1-V2.

 

Δεν την ρίχνεις λίγο την τάση ανόδου γενικά? Τι τα θες τόσα βολτ? Θα γίνει και λίγο πιο smooth ο ενισχυτής και θα μπορέσεις να αυξήσεις και λίγο τα ρεύματα στις τελικές.

 

Ποιο δευτερεύον έχεις χρησιμοποιήσει και ποιο πρωτεύον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον δικο σου ποια καλωδια εχεις γειωσει??? πρασινοκιτρινο , πορτοκαλι  και κοκκινοκιτρινο?

 

Καταρχάς ο δικός μου είναι ο stock fender PT και χρησιμοποίησα το "μαύρο-πράσινο" που αντιστοιχεί στα 240V. Μ' αυτό τον τρόπο "ρίχνω" λίγο τις τάσεις, με τίμημα την χαμηλότερη τροφοδοσία στα νήματα, γεγονός που με αναγκάζει απλά να προθερμαίνω λίγο περισσότερο πρίν το stby up.

 

Παραθέτω τους χρωματικούς συνδυασμούς του δικού μου ...προς γνώσιν και συμμόρφωσιν  :)

 

BKL/RED 260V

BLK/GRN 240V

BKL/YEL 220V

BKL/WHT 127V

BKL/ORG 120V

σκετοWHT 100V

 

Αλλά ρε παιδιά για να πω την αμαρτία μου, εγω δεν πρέπει να τα έχω γειωμένα.

Είναι σίγουρα μονωμένα, αλλά δεν θυμάμαι να τα έχω γειώσει.

Απ' την άλλη, στον διακόπτη που ήταν κάποτε συνδεδεμένα, όποια δεν ήταν επελεγμένα ήταν πάλι στον "αέρα", έτσι δεν είναι?

 

...γουατ γκιβσ?   :-\

PT.jpg.ecb686872b6235dffc32eb24c105af35.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέμε βρε να γειώσεις αυτά! Αν τα γειώσεις αυτά θα πέφτει η ασφάλεια στον πίνακα! Και ο Twin φυσικά δεν θα ανοίγει! Και θα καεί και η ασφάλεια του ενισχυτή! ;D

 

Δες το σχέδιο που πόσταρε ο aldebaran,

http://www.classictone.net/40-18042.pdf

 

Λέμε για τα RED/YEL, GRN/YEL & ORN. Ότι άλλο ΔΕΝ χρησιμοποιείτε στον αέρα και καλά μονωμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου