Προς το περιεχόμενο

«Ατύχημα» με Hughes Kettner Cream Machine


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αρχίσει εδώ και αρκετό καιρό να κάνω mods στο Cream Machine… παρότι δεν θα έπρεπε καθώς αν όχι συλλεκτικό είναι σίγουρα ασυνήθιστο κατασκευαστικά. Δοκίμαζα λοιπόν κάποιους πυκνωτές όταν συνέβη το εξής: Το alligator clip που κρατούσε τον πυκνωτή της καθόδου «γλίστρησε» και που πήγε;;; στο power switch  (!) ακολούθησε ένα ΠΑΦ, εγκεφαλικά («πάει το χάλασα ο μλκ το μηχάνημα» κ.τ.λ.). Κοινώς η κάθοδος τη τελικής λάμπας έφαγε 220AC…

(Γενικά είχα πάρει τα μέτρα μου και είχα καλύψει με μονωτική ταινία όλα τα «γυμνά» και επικίνδυνα σημεία, ΕΚΤΟΣ από το power switch, το οποίο είχε τα προστατευτικά λαστιχάκια, τα οποία όμως είχαν ΧΑΛΑΡΏΣΕΙ…)

Άλλαξα λάμπα και πυκνωτή (C22) και έχω τσεκάρει την αντίσταση της καθόδου (R23).

Ο ενισχυτής βγάζει ήχο, ο οποίος θυμίζει fuzz με χαμηλωμένο πολύ το voltage.  Η αρχή της νότας «κόβεται» σαν μην μπορεί να δώσει το κύκλωμα ρεύμα στις λάμπες.

Έχει κάποιος καμία ιδέα για το πώς θα βρω λύση; Έχω κάνει μια υπόθεση ότι το Β+ της τελικής έχει πέσει , αλλά δεν έχω βάλλει ακόμα το πολύμετρο να το ελέγξω. Πιθανότατα να υπάρχει πρόβλημα και στο rectifier. Πάντως θα ήθελα να μου πείτε  γνώμες πριν επιχειρήσω οτιδήποτε περαιτέρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

παραθέτω  και το κύκλωμα

h-k_cream-machine2-schematic.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου