Προς το περιεχόμενο

Tube vs Solid State...Μαγεία.


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είχε αναφέρει ένας φίλος και είχε περάσει κάπως στα ψιλά.

Για έναν τύπο στο Youtube που κάνει κάποια πολύ ενδιαφέροντα blind tests.

 

Στο παρακάτω συγκρίνει τον custom made Eric Clapton signature Fender Tremolux με τον Fender Mustang III.

Τα ηχητικά αποτελέσματα πολύ ενδιαφέροντα αλλά ακόμα πιο ενδιαφέροντα είναι τα σχόλια περί του ποιος είναι ποιος!Χαρακτηριστικό είναι ότι πολλοί "κατάλαβαν",άνετα κιόλας,ποιος είναι ο Solid State επειδή ακριβώς τους έβγαλε αυτή την ψηφιακίλα,για την οποία είναι γνωστοί(και κατακριτέοι)!

 

Σημ.Το επιχείρημα ότι μέσω ενός βίντεο δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα επειδή ο ήχος υφίσταται διάφορες παραμορφώσεις είναι γνωστό.Και σωστό...

Ισχύει όμως και για τις δύο περιπτώσεις,έτσι δεν είναι; :)

 

Τα συμπεράσματα δικά σας:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

άνετα κιόλας,ποιος είναι ο Solid State επειδή ακριβώς τους έβγαλε αυτή την ψηφιακίλα,για την οποία είναι γνωστοί(και κατακριτέοι)!

 

οτι να'ναι... ;D

 

οι ss ενισχυτες ΔΕΝ ειναι ψηφιακοι και δεν βγαζουν...ψηφιακιλα... ;D..ειναι τοσο ss οσο ενα tube screamer ή ενα fuzz face... ;D

 

ο Mustang ειναι MODELING ενισχυτης οχι ss....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Οτι και να είναι ο mustang με ξάρωσε και γω απαντησα λάθος .Το Α είχε όντως κάτι περισσότερο και ήταν τρανζιστορ.Οκ δεν βλέπω που είναι το κακό στο φινάλε.

  Η τεχνολογία έχει πάει στα κέρατα και μεις έχουμε κολήσει λίγο στο βίντατζ σύμπλεγμα ,όσο πιο παλιό τόσο πιο καλό.Πίστεύω ότι έχουμε φάει λίγο παπά από το μάρκετινγκ και γενικά από το τι παίζουν οι γνωστοι και διάσημοι και γενικά τα μουσικά μας πρότυπα.

  Σίγουρα ένας λαμπάτος είναι καλύτερος αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς και κάνεις έναν καλό εώς πολύ καλό  ήχο αν ψαχτείς λίγο και με πιο φθηνές λύσεις.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Mustang ειναι MODELING ενισχυτης οχι ss....

 

ο Mustang ειναι MODELING ενισχυτης KAI ss αφού το τελικό στάδιο ενίσχυσης είναι ss. H προενίσχυση γίνεται ψηφιακά άρα το σχόλιο περί "ψηφιακίλα" του Grey είναι σωστό αλλά σε λάθος βάση αφού οι ss προενισχύσεις ΔΕΝ είναι ψηφιακές. Ψειρίζουμε την μαιμού τώρα αλλά δεν βαριέσαι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδι μου αλλα οπως το γραφει μοιαζει σαν να λεει οτι οι ss ενισχυτες εχουν πΣηφιακο....ηχο.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδι μου αλλα οπως το γραφει μοιαζει σαν να λεει οτι οι ss ενισχυτες εχουν πΣηφιακο....ηχο.... ;D

 

Ναι ρε παιδι μου αλλα οπως το γραφεις μοιαζει σαν να λες οτι οι modelling ενισχυτες δεν είναι ss ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grey τον συγκεκριμένο τύπο τον έχω αναφέρει προσωπικά κι εγώ στα δύο επίμαχα threads (αυτό με το blind test που έκανε ένας φίλος εδώ στο forum) αλλά φυσικά πέρασε στα ψιλά  ;D.

 

Γενικότερα ο 'intheblues' κάνει καταπληκτική δουλειά κατά την γνώμη μου. Ένα ακόμα πιο απίστευτο video του (δείτε το) είναι το blind test μεταξύ joyo american sound και Fender Deluxe reverb (the real deal). Και...φυσικά διαβάστε σχόλια...

 

Η τεχνολογία έχει πάει στα κέρατα και μεις έχουμε κολήσει λίγο στο βίντατζ σύμπλεγμα ,όσο πιο παλιό τόσο πιο καλό.Πίστεύω ότι έχουμε φάει λίγο παπά από το μάρκετινγκ και γενικά από το τι παίζουν οι γνωστοι και διάσημοι και γενικά τα μουσικά μας πρότυπα.

  Σίγουρα ένας λαμπάτος είναι καλύτερος αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς και κάνεις έναν καλό εώς πολύ καλό  ήχο αν ψαχτείς λίγο και με πιο φθηνές λύσεις.

 

Σε αυτό ακριβώς το συμπέρασμα κατέληξα, αρχικά όταν συνέδεσα το Joyo american sound μπροστά από τον τραγικό Marshall valvestate vs30 που έχω και φυσικά όταν άκουσα (youtube) τον Line6 dt25. Φυσικά διάβασα και τα σχόλια στο αντίστοιχο θέμα στο forum.

 

Και καταλήγω και πάλι πως το marketing στον χώρο της κιθάρας σίγουρα αποτελεί ένα από τα καλύτερα case studies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ καιρού κάποιος πόσταρε βίντεο όπου οι διαφορές στον crunch ήχο ήταν ελάχιστες και μετά βίας αντιληπτές (στο βίντεο τουλάχιστον) μεταξύ ενός λαμπάτου Marshall  και ενός Marshall MG, ίσως η χειρότερη σειρά που έχει βγάλει η εταιρία τα τελευταία χρόνια, οπότε δεν είναι καθόλου περίεργο που ο mustang τα πάει πολύ καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχήν,το σχόλιο περί "ψηφιακίλας" δεν είναι δικό μου αλλά αυτών που ανέβασαν τα σχόλια. :)

 

Όσον αφορά το αν είναι ή δεν είναι solid state ο Mustang,με πρόλαβε ο χταπόδης.

 

@Mistral,είναι πολύ πιθανό το σχόλιο για το blind test να ήταν δικό σου.

 

@Johny.T,δεν είμαι σίγουρος ότι οι λαμπάτοι είναι καλύτεροι σε όλες τις περιπτώσεις.Αν ασχολείσαι επαγγελματικά,πρέπει να είναι.Αν όχι,μπορείς με σαφώς λιγότερα χρήματα(και εξαρτήματα) να φτιάξεις ισάξιο,αν όχι καλύτερο ήχο.Στο λέω από προσωπική πείρα καθώς έχω δοκιμάσει και τις δύο λύσεις.Παίζω μόνο στο σπίτι.

Επίσης,το "κακό" μπορεί να έγκειται στο ότι ο ένας κοστίζει 2000 ευρώ και ο άλλος 200. ;)

 

Tέλος πάντων,θυμήθηκα τώρα ένα "ψαγμένο" μέλος του Φόρουμ που με είχε επιπλήξει επειδή τόλμησα να αναφέρω ότι άκουγα σημαντικές διαφορές στους κατά καιρούς μαγνήτες που είχα τοποθετήσει,καθώς σε τρανζίστορ ενισχυτές κάτι τέτοιο είναι περίπου αδύνατον... ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν μπορεις αλλαξε τον ΤΙΤΛΟ του Thread σε modeling vs tube για να εισαι μεσα 100%. ;D

 

Τωρα ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ συγκριση μεσα απο το youtube ειναι μαλλον ΑΣΤΕΙΑ...μονο ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ μπορει καποιος να καταλαβει τη διαφορα μεταξυ 2 ενισχυτων...

 

Προσωπικα επειδη εχω και τους δυο (και mustang και εναν φοβερο tweed deluxe) σε διαβεβαιωνω οτι η διαφορα ειναι..ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΑ αν τους ακουσεις πλαϊ πλαϊ

 

Ο Mustang παρολα αυτα ειναι ενας ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ modeling amp. με το δυνατοτερο σημειο του να ειναι τα πολυ καλα εφε του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου