Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

200Ε παραπάνω όμως τα πληρώνεις για το δαγκωμένο μήλο που φωτάει τη νύχτα.

 

Μωρέ και 200 και 300 και 400 άμα λάχει. 600 όμως; Παίρνεις δύο FUJITSU και σου μένουν και 100 ευρώ.

 

Στο είπα ότι η συζήτηση είναι άχρηστη.

 

Παρόλ' αυτά εδώ είσαι ακόμα ;D

 

Ή θα πάρεις το φθηνότερο mac mini (709 ευρώ). :)

 

Ναι αλλά τότε δεν πας σε αντίστοιχα "χαρακτηριστικά".

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τότε δεν πας σε αντίστοιχα "χαρακτηριστικά".

 

Ασφαλώς, αλλά και η αντίστοιχη τιμή του PC που θα συνέκρινα, θα ήταν διαφορετική επίσης.

 

Όσον αφορά το ότι συμμετέχω, δεν έχει σχέση με την κριτική που κάνω. Και στην ζωή της Αθήνας συμμετέχω, αυτό δε σημαίνει ότι την θεωρώ και σοβαρή πόλη. Τα ξέρεις αυτά, τι με κουράζεις;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ και 200 και 300 και 400 άμα λάχει. 600 όμως; Παίρνεις δύο FUJITSU και σου μένουν και 100 ευρώ.

Όχι ρε συ, εννοώ ότι αν βάλεις κάτω όλα όσα σου προσφέρει το mac από το αντίστοιχο laptop-pc που αναφέρεις, για μένα προσωπικά το κόστος δεν είναι στα 500Ε αλλά στα 800-900. Οπότε η διαφορά που βλέπω εγώ είναι 200 άντε μετά βίας 300Ε.

 

Φυσικά, όπως έγραψα και στα πρώτα posts η κατάσταση έχει αλλάξει δραματικά μετά τις τελευταίες αλλαγές της Apple, ειδικότερα στα τελευταία mbp που δεν ανοίγουν ούτε για RAM upgrade ή αλλαγή σκληρού, με entry level τιμές τα 2000E κι ένα λειτουργικό που απαιτεί τουλάχιστον 8Gb RAM για αποδοτική λειτουργία, μαζί με τα όποια προβλήματα έχει δημιουργήσει.

 

Δεν γίνεται πάντως να μπουν σε μία ζυγαριά όλα και ειδικά από άτομα που δεν έχουν δουλέψει σε mac (μιλάω γενικά, μην το πάρεις προσωπικά  ;D ).

π.χ όσοι δεν έχουν δουλέψει σε mac ακούν απλά 'multitouch trackpad' και πιστεύουν πως κάτι τέτοιο έχουν και τα Fujitsu. Αν το δουλέψει κανείς όμως, μετά ξαναμιλάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mistral

 

Δεν έχω σκοπό να σαρώσω τίποτα. Άλλωστε το point μου δεν είναι σε καμμία περίπτωση ότι το ΔΙΚΟ ΜΟΥ pc είναι σουπερ ντούπερ και εγω ο φοβερος και τρομερός και γι αυτο τα κάνει όλα και συμφέρει. Ισα ισα που ειναι ακριβώς το αντίθετο. Το point μου είναι ότι αυτή ειναι μια τυπική συμπεριφορά για ένα pc που ο καθένας έχει.

 

@trolley

 

Δεχομαι με χαρά το "απρόσεκτο νεανίσκο" και κερνάω και καφέ για το κομπλιμέντο. Δυστυχώς (για μένα) όμως είμαι μοντέλο '68..   ;D

 

Όσον αφορά το εκτός θέματος τώρα, όταν συγκρίνουμε αναλογία value/money το πρώτο χαρακτηριστικό που κοιτάμε είναι η χρησιμοτήτα των προσφερόμενων. Το ζητούμενο είναι πως κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να κάνεις εκπτώσεις στις ανάγκες σου. Προφανώς αγοράζοντας ΜΟΝΟ τα χαρακτηριστικά που σου είναι απαραίτητα. Αν ένας υπολογιστής ψήνει και καφέ και εγώ δεν πίνω καφέ, τότε κατ εμε το να έχω την επιλογή να τον αγοράσω χωρίς την καφετιέρα μου μειώνει το κόστος. Δεν είναι εκτός θέματος λοιπον. Είναι custom optimization που λένε και στο χωριό μου.

 

Εχεις δίκιο όσον αφορά στην αναφορά μου στο PCI. Οταν λέω PCI εννοώ και PCI και PCIe. Δική μου ασάφεια. Απλά το θεωρούσα αυτονόητο και περιτό να κάνω τέτοια επεξήγηση.

 

Τέλος το χιούμορ μου (όπως και το χιούμορ του καθενός) δεν κάνει για όλους.

Πάντως ακόμα και πορνείου να είναι, δε βλέπω γιατί είναι κακό κάτι τέτοιο.

Επίσης αγαπητέ μου μπουμπούνα είσαι κι εσύ απρόσεκτος. Όχι μόνο δεν διεκδικώ κάποιο αλάθητο όπως λές, αλλά αν προσέξεις προηγουμενό μου post μιλάω ως χρήστης MAC.  Δυσαρεστημένος χρήστης mac για την ακρίβεια, που γι αυτό και πήρε pc στη συνέχεια. Εκτός και αν το αλάθητο το διεκδικούν τα προιόντα της Apple και γι αυτο αποκλείεται νομοτελιακά η ύπαρξη δυσαρεστημένου χρήστη mac...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς, αλλά και η αντίστοιχη τιμή του PC που θα συνέκρινα, θα ήταν διαφορετική επίσης.

 

Σωστό

 

Τα ξέρεις αυτά, τι με κουράζεις;

 

Δεν παθαίνεις τίποτα εσύ, είσαι φτιαγμένος από apple components ;D

 

Εκτός και αν το αλάθητο το διεκδικούν τα προιόντα της Apple

 

Μα περί αυτού πρόκειται, μην έχεις καμία αμφιβολία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος το χιούμορ μου (όπως και το χιούμορ του καθενός) δεν κάνει για όλους.

Πάντως ακόμα και πορνείου να είναι, δε βλέπω γιατί είναι κακό κάτι τέτοιο.

Επίσης αγαπητέ μου μπουμπούνα είσαι κι εσύ απρόσεκτος. Όχι μόνο δεν διεκδικώ κάποιο αλάθητο όπως λές, αλλά αν προσέξεις προηγουμενό μου post μιλάω ως χρήστης MAC.  Δυσαρεστημένος χρήστης mac για την ακρίβεια, που γι αυτό και πήρε pc στη συνέχεια. Εκτός και αν το αλάθητο το διεκδικούν τα προιόντα της Apple και γι αυτο αποκλείεται νομοτελιακά η ύπαρξη δυσαρεστημένου χρήστη mac...

 

Κάνεις πάλι λάθος. Ασφαλώς το έχω προσέξει και αυτός είναι ο λόγος που σου απαντώ. Την φάση της δυσκολίας αλλαγής πλατφόρμας (ακριβώς όπως την περιέγραψες) την πέρασα και εγώ. Χρειάστηκαν έξι χρόνια για να αποφασίσω την αλλαγή σε Μακ (αν και, στην περίπτωσή μου, έχει μικρή σημασία διότι εργάζομαι με τρεις πλατφόρμες). Συμμερίζομαι την τελική σου απόφαση, αλλά αυτά που έγραψες στην απάντησή σου δεν είναι σωστά.

 

Εγώ, είμαι μοντέλο '65, αλλά αποσύρω το νεανίσκος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε ένα παράλληλο φόρουμ κάποιοι τσακώνονται καθώς θεωρούν ότι η "X" μπίρα είναι απάτη καθώς η ΑΜΣΤΕΛ έχει τα ίδια σπεκς (διαβάστε την ετικέτα) και σου φουσκώνει την κοιλιά εξίσου καλά.  ;)

 

Λίγο πχίοτητα και λίγο "live and let live" θέμε σ' αυτό τον κόσμο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα παράλληλο φόρουμ κάποιοι τσακώνονται καθώς θεωρούν ότι η "X" μπίρα είναι απάτη καθώς η ΑΜΣΤΕΛ έχει τα ίδια σπεκς (διαβάστε την ετικέτα) και σου φουσκώνει την κοιλιά εξίσου καλά.  ;)

 

Λίγο πχίοτητα και λίγο "live and let live" θέμε σ' αυτό τον κόσμο.  :)

 

¡RE!* A Paeñe apedo

 

 

* Δε μου βγαίνει το αντεστραμμένο θαυμαστικό. Επίτηδες το κάνετε στη διαχείριση για να μην επικοινωνούμε μεταξύ μας τα fora της Μεσογείου. Φοβάστε τις θεσούλες σας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου