Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλ, να παμε να καψουμε τη Mercedes γιατι βγαζουν πανακριβα αυτοκινητα!!!

Tι παραδειγμα...eyeroll.gif Εχεις δει πολλους να διαμαρτυρονται οτι τα αυτοκινητα της Mercedes ειναι υπερεκτιμημενα? Αν βρεις 10 σε ολο τον κοσμο να μας το πεις. Για τα προιοντα της Apple ομως δεν μπορω να πω το ιδιο, αφου ακομα και χρηστες των προιοντων της παραδεχονται οτι ειναι ακριβα. Να, εσυ για παραδειγμα, εδω σε εχουμε και εσυ ο ιδιος τα λες:

"Ειναι ακριβα, ναι, το δεχομαι και παραδεχομαι..."

Τα ιδια λεμε. ;)

 

Και στην τελικη φιλε μου Waterfall, τι ειναι αυτη η εμμονη σου να προσπαθεις να γειωσεις καποια μηχανηματα, που αντικειμενικα (χωρις να τα εχεις δουλεψει ποτε σου) η χρηση τους τις περισσοτερες φορες ξεχρεωνουν τον χρηστη;
Δεν "γειωνω" κανενα μηχανημα, απλα λεω αυτο που λες και εσυ:

"Ειναι ακριβα, ναι, το δεχομαι και παραδεχομαι..."

 

Γιατι απο ολη την παραπανω αριθμηση εσυ σταθηκες μονο στο 2, την τιμή;
Σταθηκα στο Νο2 γιατι αυτο ειναι το θεμα μας, αν δηλαδη τα Apple προιοντα ειναι υπερεκτιμημενα ή οχι. Και αφου και συ, ενας Mac χρηστης, συμφωνεις οτι "Ειναι ακριβα, ναι, το δεχομαι και παραδεχομαι..." τι αλλο να πουμε εμεις?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναποσταρω γιατι δεν νομιζω να συγκρατησες οτι ολα αυτα τα τα κανω απο ενα laptop του 2009...

Το οτι πληρωσα "ακριβα, ναι ακριβα" ενα μηχανημα που ανταποκρινεται πληρως στις απαιτησεις μου ακομα και μετα απο 5 χρονια δεν σου λεει τιποτα;

 

Ποτε αλλαξες/ αναβαθμισες τελευταια το laptop σου γιατι καταλαβες οτι δεν παει πια;

 

Στις αγορες μας συνηθως εκει εξω πληρωνουμε και δεν κανουμε την δουλεια μας...

 

Οσων αφορα για το mac, εδωσα 1750€ το 2009, αλλά μου εχει κανει αποσβεση ηδη γιατι:

1. δεν τιθεται καν θεμα αντικαταστασης, ουτε σημερα ουτε στο αμεσο μελλον (σημ. ηδη μετραει 5χρονια)

 

2. Ειναι το μονο laptop μηχανημα που μπορω να το παρω εξω στα live και να βασιστω επανω του  ;)

 

+ ολα τα παραπανω, να μην τα ξαναγραφω...

 

Και παλι: ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 5 ΧΡΟΝΩΝ!!!

 

Με ενα laptop του 2009; Συγνωμη, αλλα το αμφισβητω...

 

Δηλ, να παμε να καψουμε τη Mercedes γιατι βγαζουν πανακριβα αυτοκινητα!!!

 

Και στην τελικη φιλε μου Waterfall (που δεν θελω να σε προσβαλω στο παραμικρο), τι ειναι αυτη η εμμονη σου να προσπαθεις να γειωσεις καποια μηχανηματα, που αντικειμενικα (χωρις να τα εχεις δουλεψει ποτε σου) η χρηση τους τις περισσοτερες φορες ξεχρεωνουν τον χρηστη;

 

Γιατι απο ολη την παραπανω αριθμηση εσυ σταθηκες μονο στο 2, την τιμή;

 

 

 

 

"ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ", αλλα και η Mercedes ειναι ακριβη, οποτε τι δηλ, ειναι υπερεκτιμημενη;;; (το ξαναγραφω ;) )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Holystone, συνελθε φιλτατε. Τι θα πει "laptop του 2009"? Εχεις δει καμια ερευνα οτι τα laptop του 2009 που δεν ειναι Apple εχουν χαλασει ή δεν δουλευουν καλα σημερα? Πλακα μας κανεις βραδιατικα? Εδωσες 1750€ για ενα laptop το 2009 και θεωρεις αυτη την τιμη νορμαλ? Πες μας τα χαρακτηριστικα του να ευθυμησουμε λιγο ολοι μαζι. :D Για την τιμη που το πηρες βεβαια, οχι για τα specs του. ::)

Να σου πω επισης οτι δεν αγοραζω ποτε laptops, γιατι δεν τα χρειαζομαι. Το 90% των φιλων/γνωστων μου που εχει ενα, Apple ή PC, το εχουν και καθεται πανω στο γραφειο τους και δεν εχει παει ουτε ως την κουζινα τους. Ετσι κανουν και οι περισσοτεροι χρηστες με laptop, μην εχεις καμια αμφιβολια γι αυτο.

 

Το γιατι αγορασαν laptop, εναν υπολογιστη δηλαδη που ειναι ακριβοτερος απο ενα αντιστοιχο desktop PC, και το εχουν και καθεται σαν desktop, ειναι μια αλλη συζητηση. Η απαντηση βεβαια ειναι "λογω μοδας" αλλα δεν ειναι το θεμα μας αυτο. Ενας κολλητος μαλιστα πριν κατι χρονια που του ζητησα να φερει το laptop του στο σπιτι μου γιατι ειχα προβλημα με το modem μου, μου απαντησε το απιστευτο "που να το κουβαλαω τωρα..." ;D ;D

 

"ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ", αλλα και η Mercedes ειναι ακριβη, οποτε τι δηλ, ειναι υπερεκτιμημενη;;; (το ξαναγραφω ;) )
Εσυ το ξαναγραφεις, αλλα εγω αναρωτιεμαι αν διαβαζεις αυτα που γραφω...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[move]Με προλαβες πριν ποσταρω :)[/move]

Ρε φιλε waterfall, να σου πω;

 

Μην το κουραζουμε... Βαρεθηκα... Εχεις αυτη την αποψη σου, εχω την δική μου, οκ. Θα προτιμουσα ομως να ειχες δουλεψει τα mac για να εχουμε πραγματικο διαλογο, λεγοντας μου ΤΙ δεν σου αρεσε και ΓΙΑΤΙ στους Apple και ετσι να βγει νοημα...

 

Τωρα, απλα θα παθουμε αδικα ΣΚΣ (Συνδρομο Καρπιαιου Σωληνα)...

 

Και παλι μην με παρεξηγησεις, θα χαρω να ακουσω μουσικες σου (έστω και απο PC :-X ουπς!!!)  ;)

 

Καλο βραδυ ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ;D  ???  ;D Μόνο ένας άσχετος σαν και εσένα θα έβγαζε τέτοιο συμπέρασμα. Τράβα δες το windows experience index και άσε τις υποδείξεις  ;D  

 

Ποιου υπολογιστή το Windows Experience Index να δω;

Με ποιο λειτουργικό σύστημα, ποια έκδοση των Windows;

Ποιον από τους δείκτες του Windows Experience Index;

 

Δεν πρόκειται για υποδείξεις. Για ξεμπρόστιασμα πρόκειται.

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τον μεγάλο γκουρού, που θα μας πει και τι θα συζητάμε, είναι η καλύτερη οδός για να καταλάβουμε τη συμπεριφορά ενός συστήματος στο audio. Τοσο γκουρού δηλαδή  ;D ;D ;D

 

Α, τώρα κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημά σου.

Δυστυχώς η πολυετής προσφορά σου στο φόρουμ δεν εκτιμήθηκε από την ομάδα διαχείρισης, η οποία ΔΕΝ σε έχρισε γκουρού. Οι τρέχουσες γόνιμες παρεμβάσεις σου θα ληφθούν υπ'όψιν αμέσως μόλις υπάρξει θέση κατάλληλη για το επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας σου.

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμουσα ομως να ειχες δουλεψει τα mac για να εχουμε πραγματικο διαλογο, λεγοντας μου ΤΙ δεν σου αρεσε και ΓΙΑΤΙ στους Apple και ετσι να βγει νοημα...

Οταν λεω εγω οτι δεν διαβαζεις τι γραφω(με)...eyeroll.gif

Σου εχω πει ΤΙ δεν μου αρεσει στα Mac και γενικα στα προιοντα της Apple: Η ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ! Η οποια ειναι ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΗ απ'τα μαλλια και δεν ανταποκρινεται στα specs τους και σε αυτα που προσφερουν! Εδω στο λενε ακομα και χρηστες Mac και συ δεν λες να το καταλαβεις και ρωτας ασχετα πραγματα και τι δεν μας αρεσει στα Mac, ολα πλην της τιμης τους. Μιλαμε εδω και 500 σελιδες τωρα για την τιμη, ΟΧΙ για το αν τα Mac δουλευουν καλα ή αν μας αρεσουν το OS τους και αλλα τετοια.

 

Εχουμε γραψει δε απειρες φορες οτι θεωρουμε τα Mac μια χαρα μηχανηματα, αλλα δεν ειναι τα μονα "μια χαρα μηχανηματα", υπαρχουν και αλλα "μια χαρα μηχανηματα" που λεγονται PC, κανουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ οσα κανει και ενα Mac και κοστιζουν ενα σκασμο λεφτα λιγοτερο!

 

Καταλαβες? Tea_green.gif

Μη ξαναρωτησεις λοιπον τι δεν μου/μας αρεσει στα Mac γιατι ειναι προφανες εδω και 23 σελιδες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Holystone, συνελθε φιλτατε. Τι θα πει "laptop του 2009"? Εχεις δει καμια ερευνα οτι τα laptop του 2009 που δεν ειναι Apple εχουν χαλασει ή δεν δουλευουν καλα σημερα?

 

Δεν εννοούσε αυτό, αλλά κάτι που ίσως δεν ξέρεις : ότι το λειτουργικό σύστημα των Apple, επιτρέπει τη χρήση της onboard κάρτας ήχου (ή οποιασδήποτε άλλης), χωρίς ειδικούς drivers (ούτε ASIO, ούτε τίποτε), με σχεδόν μηδενικό latency. Όπως ξέρεις, αυτό στα PC δε συνέβαινε ποτέ, ούτε συμβαίνει σήμερα.

 

Από προγραμματιστικής απόψεως (ούτως ειπείν), είναι στοιχείο ανωτερότητας του λειτουργικού της Apple, ένα από τα πολλά.

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, χωρίς να θέλω να ανακατευτώ, έχω κι εγώ παράδειγμα φίλης με laptop του 2008 με Windows (και Vista μάλιστα), το οποίο με αρκετό καθημερινό "σκίσιμο", και χωρίς κανένα format μέχρι τώρα, δουλεύει σφαίρα!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου