Προς το περιεχόμενο

Πεταλιερίτσα!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή τη στιγμή έχω μία Jackson JS35k+Line 6 Spider II 30W και σκέφτομαι να πάρω 1 πεταλιερίτσα!Το πρώτο που μου ήρθε είναι η FBV Express της Line 6 αλλά πιστεύω δεν έχει νόημα να δώσεις 100Ε μόνο για να αλλάζεις κανάλια και να έχεις Wah.Το βασικό πράγμα που θέλω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ παραμόρφωση!Σε στυλ Six feet under η -> http://www.youtube.com/watch?v=xeXpuN_7tAk

Θα ήθελα και τίποτα xtra εφφε αλλά ως τώρα χρησιμοποιώ μόνο αυτά του ενισχυτή μου για τα καθαρά.Καμια ιδέα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

hello,

στο συγκεκριμένο video ο τύπος φαίνεται να χει λίγο distortion

ο σκληρός ήχος θέλει λιγότερο distortion απ'ότι φαντάζεσαι

imo

για να πετύχει θέλει σωστό ρύθμισμα eq, gain, ambience

αλλά πάνω απόλα ο σκληρός ήχος θέλει σκληρό παίξιμο

(δεν εννοώ να κοπανάς τη κιθάρα πιο δυνατά,

αλλά να παίζεις κάτι που ακούγεται σκληρό)

 

για την πεταλιέρα πρέπει να μας δώσεις κι ένα budget (προϋπολογισμό)

 

edit: ορθογραφικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή έχω μία Jackson JS35k+Line 6 Spider II 30W και σκέφτομαι να πάρω 1 πεταλιερίτσα!Το πρώτο που μου ήρθε είναι η FBV Express της Line 6 αλλά πιστεύω δεν έχει νόημα να δώσεις 100Ε μόνο για να αλλάζεις κανάλια και να έχεις Wah.Το βασικό πράγμα που θέλω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ παραμόρφωση!Σε στυλ Six feet under η -> http://www.youtube.com/watch?v=xeXpuN_7tAk

Θα ήθελα και τίποτα xtra εφφε αλλά ως τώρα χρησιμοποιώ μόνο αυτά του ενισχυτή μου για τα καθαρά.Καμια ιδέα??

 

8O 8O 8O

 

Πιο τζιτζίκι άσχημο distortion λίγες φορές έχω ακούσει στη ζωή μου. Μάλλον παίζει με κανένα Zoom 505 :mrgreen: ο τύπος. Τέτοιο ήχο θέλεις να βγάλεις???? 8O :? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως αν θέλεις ήχο σε στυλ groovy death (six feet under φάση) καλίτερη λίση θα ήταν να στοψεύσεις σε κάποιο Distortion πετάλι και όχι στην αγορά πελιέρας! Αν θέλεις κάτι σε φτηνό και καλό εγώ θα σου έλεγα κάτι σε στυλ Big Muff (Electro Harmonix) , RAT 2 (Proco) , JackHammer (Marshall) , ή κάποιος preamp του στηλ ADA mp1 ή TubeToner (ENGL) "δεν βγένει πιά και πρέπει να τον βρεις μεταχειρισμένο" θα ήταν ακόμα καλήτερη λύση - κατά την γνώμη μου πάντα -

Κάτι τέτιο με ρύθμιση σωστού για το είδος EQ ( π.χ Αρκετα μπάσα , Σχεδόν μηδενικά μεσέα , και κάπια πρίμα ανάλογα με το πόσο <<ξυστό>> το θές το σήμα σου ), θα σου δώσουν έναν ογκόδες ήχο και τέλος σε συνδιασμό με κάποιο κούρδισμα χαμηλότερο του Ε θα έχεις κάποιο επιθημιτό αποτέλεσμα καλίτερο πιστεύω για αυτό που ζητάς απο την αγορά κάποιας πσηφιακής πελιέρας!

 

Βέβεα αν τώρα έχεις και πάρα πολλυ χρήμα τότε μιλάμε για αγορά κάποιυ λαμπάτου γκαζοενυσχιτή και άμεση λύση του προβλήματος σου (Καλά δεν πέρνω και όρκο) ,μετά αρχίζουν άλλα...... :P 8) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το video:Όχι ακριβώς θα προτιμούσα κάτι σαν πιο πολύ 6feet απλώς στην αρχή μου άρεσε λίγο.Γενικά θέλω να βγάζω μια καλή παραμόρφωση.Anyway,για budget τι να σας πω.Αν βρω μια που να κάνει τη δουλειά καλά τότε θα τα μαζέψω τα χρήματα.Αλλά όχι και καμία με καμιά 1000αρα!!

Όσο για τον ενισχυτή το είχα σκεφτεί και αυτό αλλά θέλω να πάρω πρώτα μια άλλη κιθάρα γιατί όπως έχω ξαναπεί με βασανίζει το double locking tremolo οπότε κάτι τέτοιο θα γίνει πιθανόν πολύ αργότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BOSS ME-50.... :twisted:

 

Εχει μπολικη ποικιλια για παραμορφωση! :D

 

Τωρα αν και κατα ποσον θα φτιαξεις ηχο 6FU δεν ξερω...παντως ηχο Arch Enemy...εχω φτιαξει! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Boss πρέπι να είναι αυτό http://www.stollas.gr/product.asp?intProdID=9206

Η τιμή είναι βέβαια λίγο γ****ε τα αλλά αν είναι καλή πηγαίνω τρέχοντας!!Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς άλλος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου